Jdi na obsah Jdi na menu
 


281433.jpg

Beta bojovnice

 

Bojovnice Pestrá
 

Původ: Jižní Asie
Velikost: do 6 cm         
Potrava: vločková, patentky, speciální granule, všežravec

 

Rozmnožování:
Sameček staví na hladině pěnové hnízdo, pod kterým dochází ke tření. Jikry spadlé ke dnu sameček posbírá a opětovně vrací zpět do pěnového hnízda. Samička mu někdy pomáhá, občas také jikry potají požírá. Po tření samičku odlovíme a snížíme sloupec vody na 10 cm. Sameček pečuje o jikry sám. Potěr se vylíhne za 24 hodin a asi za 2 dny kdy spotřebuje žloutkový vak se rozplavává a to je pravý čas na odlovení samečka. Potěr přijímá první dny drobnou jemnou živou potravu, popřípadě usušený vaječný žloutek cezený přes tkaninu (ideální je krmit mikry). Do stáří 4 týdnů přijímá potěr kyslík žábrami přímo z vody, proto se v této době velmi jemně vzduchuje, ale přesto je potřeba měnit také vodu. Po 4 týdnech se potěru začíná vytvářet přídatné dýchací ústrojí - labyrint V této době musíme opět krmit velmi jemnou potravou, protože se potěr v tomto období větším soustem často udusí. Potěr roste nestejnoměrně a je nutné třídit jej podle velikosti. Pokud mají dobrou stravu rostou velmi rychle.

Wikipedie:Jak číst taxobox Bojovnice pestrá

Bojovnice pestrá

Bojovnice pestrá

 

Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
Třída: paprskoploutví (Actinopterygii)
Řád: ostnoploutví (Perciformes)
Čeleď: guramovití (Osphronemidae)
Rod: bojovnice (Betta)
Binomické jméno
Betta splendens
Regan, 1910

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bojovnice pestrá (Betta splendens) je oblíbená akvarijní ryba. Spolu s rájovci a čichavci se řadí k labyrintkám. Žijí ve stojatých vodách jižní a jihovýchodní Asie (v povodí řeky Mekong), které jsou velmi často chudé na kyslík, proto se jim vyvinul pomocný dýchací orgán tzv. labyrint, který rybám umožňuje přijímat kyslík přímo ze vzduchu. Jejich místní thajský název je plakad („Kousající ryba“). Bojovnice obvykle dorůstají do velikosti 6 cm a dožívají se zhruba 4–6 let, ve velmi dobrých podmínkách pak i 8–10 let. V své domovině byla bojovnice po dlouhou dobu využívána k zápasům, podobným známějším zápasům kohoutů.

Tyto ryby dlouhou dobu byly a stále jsou šlechtěny, proto se akvarijní forma od divoké formy značně liší. Samci i samice se vyskytují v mnoha barvách, jako je modrá, fialová, zelená, červená, bílá a i v různých kombinacích. Ploutve samečků bývají v případě správného chovu velmi dlouhé a rozličných tvarů. Nejčastější barvou těchto rybiček je tmavěmodrá a červená, případně fialová. Nejvzácnější jsou žluté a oranžové varianty.

Samci jsou vůči sobě (a někdy i vůči samicím) velmi agresivní, a proto se doporučuje chovat vždy pouze jednoho samce v akváriu. V případě chovu více samců současně je nezbytné je chovat v dostatečně velkém akváriu s množstvím přirozených skrýší. V přírodě samci sice nebojují až do usmrcení protivníka, ale v nevhodně řešeném akváriu nemá poražený kam uprchnout, takže boj může skončit jeho smrtí. Chovatelé, kteří se zaměřují na výcvik výstavních samců, používají obvykle propojená menší akvária, kdy je v každém jeden samec, který soupeří s ostatními přes sklo a díky tomu rostou jeho ploutve.

Někdy mohou být navzájem nesnášenlivé i samice, ačkoliv jejich agresivita je obvykle vedena k vytváření poměrně přísné, nicméně klidné hierarchie – za předpokladu, že je v nádrži 3 a více samic. Soužití dvou samic, pokud je jedna z nich dominantní, obvykle končí smrtí té slabší. Samice mohou napadnout i slabšího samce, na což je třeba brát ohledy především při odchovu. V každém případě platí pro chov stejná pravidla, jako pro samce, tedy prostorná a členitá akvária.

Jakkoliv je vlastní chov bojovnic co se týče přípravy poměrně složitý, odchov je díky silně vyvinutému rozmnožovacímu pudu tohoto druhu poměrně snadný a skutečně velmi zajímavý. Sameček pomocí sekretu z tlamy postaví pěnové hnízdo z bublin, do kterého ukládá oplodněné jikry. Samička je ihned po tření od hnízda vyhnána a musí se z akvária odlovit. Sameček neustále hnízdo upravuje a opětovně do něj zabudovává popadané potomstvo. Po zhruba třech dnech, když plůdek vstřebá svůj žloutkový váček a rozplave se, se odloví i sameček. Potěr je velmi drobný a odchovává se prachovou potravou a planktonem. Rozmnožovací pud lze posílit zvýšením teploty a snížením hladiny vody v akváriu.

Bojovnice se dobře hodí do společenských nádrží, ale pouze ke klidným a neagresivním druhům, které bojovnicím nebudou okusovat jejich dlouhé ploutve a současně nemohou být pro bojovnice vizuálním rivalem, jako třeba některé cichlidy (např. známé skaláry). Ani malé rybky nejsou vhodným společníky, protože by bojovnicemi mohly být považovány za potravu. Ideálním prostředím pro bojovnice je akvárium klasického formátu nad 100 l, ve kterém nechybí vysoké a volně plovoucí rostliny. Vhodná teplota pro tyto rybky je mezi 24–30°C a pH vody by mělo být v rozmezí 6,5–7,0, přičemž je nezbytné prostředí udržovat v uvedených mantinelech. Betty jsou velmi citlivé na nepříznivé podmínky, mohou trpět alergiemi na některé vybavení akvária, případně na přemnožení bakterii a sinic.

Jak rozpoznat samičku od samce:

Samička nemá dlouhé plotvičky jako samec, je většinou méně zbarvená, nejčastější je červená, černá, šedá anebo bilá.

Samička Bety

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Samec má dlouhé ploutve, zbarven je většinou do modré nebo červené barvy.  

Samec Bety

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Re: Potřebuje bojovnice filtr?

Honza,30. 3. 2014 11:45

Nemusis ja ho tam taky nemam.

pareni

Honza,26. 3. 2014 20:09

Mam samce a samicku ale ta je mnohem mensi vyroste nebo je muzu parit hned?

Betta a další rybky???

Dorka,23. 3. 2014 22:05

Dobrý večer, chtěla bych se zeptat, jaké ryby se dále hodí k samečkovi Betty?? Někde sem četla, že jsou vhodná paví očka jinde zase že ně..

BETY

Honza,20. 3. 2014 18:23

Asi nemuzu mit v akvarku 2l 1samce a 1 samicku dekuji za odpovedi.

Re: BETY

Jiří_99,22. 3. 2014 17:05

V žádném případě!! Betta by měla být od 10 litrů víš, v nejlépe značně zarostlém aq. Pokud chceš i samičky, tak minimálně dvě /pokud by byla jen jedna, samec ji dost pravděpodobně uštve/ a to v alespoň třiceti litrech. V obchodech často prodávané 2L betta kity jsou nesmysl..

samec a samice

Honza,20. 3. 2014 17:16

Muzu se prosim zeptat jak rozeznam kluka od holky dekuji za odpovedi.

Re: samec a samice

Honza,20. 3. 2014 18:21

Uz to vim dekuji.

Kulaté akvárium

Dorka,19. 3. 2014 16:50

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak velké mam mít akvárium,když chci mít 3 betty ( 1 samce a 2 samice) Asi tam dám i nějakou rostlinku a na dno písek. Dále jak často krmit, potřebují filtr a lampičku? pročítám tady internet a jde mi z toho hlava kolem, protože někde se píše jo někde ne, tak nevim. Předem děkuji za radu :)

Re: Kulaté akvárium

Honza,20. 3. 2014 17:58

Kulate ne lepsi je ctvercove aspon pro ty 3 bety 3-4 litry

zrcadlo

jirka,17. 12. 2013 13:34

Dobrý den.nevadí betě v akváriu zrcadlo pořád na něj doráží.díky za odpověď.

Re: zrcadlo

Nikola,21. 1. 2014 14:26

no nemá ho tam mit pořád,protože by se vyčerpala a mohla by pojít.Takže občas dát na stranu

Re: zrcadlo

odpoved ,20. 3. 2014 7:27

To tam mit musis vlastne si na nem vybije vztek

BETA BOJOVNICE

DARINA,18. 3. 2014 19:37

JA MAM BOJOVNICI NOVOU A NEVÍM CO JE TO???? JE MODRA A MALA A PLOUTVE MA ROZEVLATE JE TO SAMEC??? ZATÍM PAPA A DÍK

Bojovnice

Vitus,19. 2. 2014 16:29

Dobrý den,
Chci se zeptat jestli si mužu k betě bojovnici (samečkovi)koupit třeba 5 neonek? nesežere je? nebo mužete mi doporučit nejake se kteryma se bojovnice nesni v jednom akvárku? diky.

Re: Bojovnice

niki,15. 3. 2014 22:34

ne nesezere ja mam5 neonek v akvu s bojovnicemi a tetrami medenimy

Můžu?

Terka,27. 10. 2013 13:35

Chtěla bych se zeptat,jestli můžu dát k betě bojovnici jiné ryby jiného druhu. NAPŘ:paví očko,kominíček,neonka,....nesežrala bi je?

Re: Můžu?

betta,3. 11. 2013 15:16

Ano sežrala

Re: Re: Můžu?

nikolas,15. 3. 2014 22:31

nesezrala mam doma 4 tehotny paví očka 2 samce a bajovnice s neonkami a tetrami medenimi a nic jim nedelaj

kaminky

Peti,15. 3. 2014 21:02

Ahoj všem ,chtěl jsem se zeptat jestli bojovnici nevadí křemičitý kaminky cca 3mm a jaky pripravky jsou dobry na upravu vody. diky moc

beta bojovnice

karolina,9. 3. 2014 18:48

Dobrý den.Já mám doma dvě bety.Jsou to kluci.