Jdi na obsah Jdi na menu
 


281433.jpg

Beta bojovnice

 

Bojovnice Pestrá
 

Původ: Jižní Asie
Velikost: do 6 cm         
Potrava: vločková, patentky, speciální granule, všežravec

 

Rozmnožování:
Sameček staví na hladině pěnové hnízdo, pod kterým dochází ke tření. Jikry spadlé ke dnu sameček posbírá a opětovně vrací zpět do pěnového hnízda. Samička mu někdy pomáhá, občas také jikry potají požírá. Po tření samičku odlovíme a snížíme sloupec vody na 10 cm. Sameček pečuje o jikry sám. Potěr se vylíhne za 24 hodin a asi za 2 dny kdy spotřebuje žloutkový vak se rozplavává a to je pravý čas na odlovení samečka. Potěr přijímá první dny drobnou jemnou živou potravu, popřípadě usušený vaječný žloutek cezený přes tkaninu (ideální je krmit mikry). Do stáří 4 týdnů přijímá potěr kyslík žábrami přímo z vody, proto se v této době velmi jemně vzduchuje, ale přesto je potřeba měnit také vodu. Po 4 týdnech se potěru začíná vytvářet přídatné dýchací ústrojí - labyrint V této době musíme opět krmit velmi jemnou potravou, protože se potěr v tomto období větším soustem často udusí. Potěr roste nestejnoměrně a je nutné třídit jej podle velikosti. Pokud mají dobrou stravu rostou velmi rychle.

Wikipedie:Jak číst taxobox Bojovnice pestrá

Bojovnice pestrá

Bojovnice pestrá

 

Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
Třída: paprskoploutví (Actinopterygii)
Řád: ostnoploutví (Perciformes)
Čeleď: guramovití (Osphronemidae)
Rod: bojovnice (Betta)
Binomické jméno
Betta splendens
Regan, 1910

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bojovnice pestrá (Betta splendens) je oblíbená akvarijní ryba. Spolu s rájovci a čichavci se řadí k labyrintkám. Žijí ve stojatých vodách jižní a jihovýchodní Asie (v povodí řeky Mekong), které jsou velmi často chudé na kyslík, proto se jim vyvinul pomocný dýchací orgán tzv. labyrint, který rybám umožňuje přijímat kyslík přímo ze vzduchu. Jejich místní thajský název je plakad („Kousající ryba“). Bojovnice obvykle dorůstají do velikosti 6 cm a dožívají se zhruba 4–6 let, ve velmi dobrých podmínkách pak i 8–10 let. V své domovině byla bojovnice po dlouhou dobu využívána k zápasům, podobným známějším zápasům kohoutů.

Tyto ryby dlouhou dobu byly a stále jsou šlechtěny, proto se akvarijní forma od divoké formy značně liší. Samci i samice se vyskytují v mnoha barvách, jako je modrá, fialová, zelená, červená, bílá a i v různých kombinacích. Ploutve samečků bývají v případě správného chovu velmi dlouhé a rozličných tvarů. Nejčastější barvou těchto rybiček je tmavěmodrá a červená, případně fialová. Nejvzácnější jsou žluté a oranžové varianty.

Samci jsou vůči sobě (a někdy i vůči samicím) velmi agresivní, a proto se doporučuje chovat vždy pouze jednoho samce v akváriu. V případě chovu více samců současně je nezbytné je chovat v dostatečně velkém akváriu s množstvím přirozených skrýší. V přírodě samci sice nebojují až do usmrcení protivníka, ale v nevhodně řešeném akváriu nemá poražený kam uprchnout, takže boj může skončit jeho smrtí. Chovatelé, kteří se zaměřují na výcvik výstavních samců, používají obvykle propojená menší akvária, kdy je v každém jeden samec, který soupeří s ostatními přes sklo a díky tomu rostou jeho ploutve.

Někdy mohou být navzájem nesnášenlivé i samice, ačkoliv jejich agresivita je obvykle vedena k vytváření poměrně přísné, nicméně klidné hierarchie – za předpokladu, že je v nádrži 3 a více samic. Soužití dvou samic, pokud je jedna z nich dominantní, obvykle končí smrtí té slabší. Samice mohou napadnout i slabšího samce, na což je třeba brát ohledy především při odchovu. V každém případě platí pro chov stejná pravidla, jako pro samce, tedy prostorná a členitá akvária.

Jakkoliv je vlastní chov bojovnic co se týče přípravy poměrně složitý, odchov je díky silně vyvinutému rozmnožovacímu pudu tohoto druhu poměrně snadný a skutečně velmi zajímavý. Sameček pomocí sekretu z tlamy postaví pěnové hnízdo z bublin, do kterého ukládá oplodněné jikry. Samička je ihned po tření od hnízda vyhnána a musí se z akvária odlovit. Sameček neustále hnízdo upravuje a opětovně do něj zabudovává popadané potomstvo. Po zhruba třech dnech, když plůdek vstřebá svůj žloutkový váček a rozplave se, se odloví i sameček. Potěr je velmi drobný a odchovává se prachovou potravou a planktonem. Rozmnožovací pud lze posílit zvýšením teploty a snížením hladiny vody v akváriu.

Bojovnice se dobře hodí do společenských nádrží, ale pouze ke klidným a neagresivním druhům, které bojovnicím nebudou okusovat jejich dlouhé ploutve a současně nemohou být pro bojovnice vizuálním rivalem, jako třeba některé cichlidy (např. známé skaláry). Ani malé rybky nejsou vhodným společníky, protože by bojovnicemi mohly být považovány za potravu. Ideálním prostředím pro bojovnice je akvárium klasického formátu nad 100 l, ve kterém nechybí vysoké a volně plovoucí rostliny. Vhodná teplota pro tyto rybky je mezi 24–30°C a pH vody by mělo být v rozmezí 6,5–7,0, přičemž je nezbytné prostředí udržovat v uvedených mantinelech. Betty jsou velmi citlivé na nepříznivé podmínky, mohou trpět alergiemi na některé vybavení akvária, případně na přemnožení bakterii a sinic.

Jak rozpoznat samičku od samce:

Samička nemá dlouhé plotvičky jako samec, je většinou méně zbarvená, nejčastější je červená, černá, šedá anebo bilá.

Samička Bety

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Samec má dlouhé ploutve, zbarven je většinou do modré nebo červené barvy.  

Samec Bety

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

pokousaný sameček

Sylva,26. 2. 2014 11:29

Dobrý den, mám dva měsíce samečka bety. Poslední dobou jen ležel u hladiny, a spal. Ve zverimexu mi řekli že se asi nudí, tak jsem mu koupila dvě samičky aby se trochu rozhýbal. Funguje to, samec oživl a hezky plave, ale má okousané ploutve, nevím jestli mu to dělá jen jedna nebo obě, zbyly mu jakési třásně... co s tím? akvárium mají cca 8litrové, s kytkou a skrýšemi...

Beta

TEREZA ,7. 11. 2013 12:47

Dobrý den chtěla bych se zeptat koupila jsem si samečka betaka a dve samičky a ted jsem zjistila ze ta jedna samička ho kouše okusuje mu ty ploutve .Myslíte že mu dorostou a mam je dat od sebe nebo si zvyknout vubec se v tom nevyznam .moc děkuju

Re: Beta

beta,9. 2. 2014 10:49

u bet je to normální každopádně dát samečka od samiček

Re: Beta

moly,18. 2. 2014 20:42

My mame taky vetaka hektora a dve samicky.samicky ho neokusuji ale hektor jednou samicce ozobal ploutvicku nebojte se doroste a je i hezci takova pestra

Co s ní mam dělat??

Nikola,21. 1. 2014 14:22

Ahoj prosím pomoc!!Máme doma rybku bettu boj. a pořád plave u hladiny a na boku žere normálně..Děkuji

ROZDÍL

Bo-bi-na,20. 1. 2014 18:26

je mezi Beta a Pestrou rozdíl??? =D

rada

Káťa,7. 1. 2014 19:47

Dobrý den. Chci se zeptat... odjíždím na 3 až 4 dny pryč a mám strach, že mi beta za takhle dlouhou dobu zemže, nemá ji kdo nakrmit. Jak často se vlastně beta krmí? a existuje nějaké řešení (například nějaká dlouhodobější potrava do akvária), aby mi beta za tu dobu nevyhladověla? předem děkuji za odpověď.

Beta bojovnice vz. Závojnatka

Kamila,16. 11. 2013 20:10

Dobrý den!! Koupila jsem k mojí Betě Závojnatku a Závojnatka mi Betu prohání!! Má s tím někdo zkušenost? Chtěla jsem se zeptat, zvyknou si na sebe?

Re: Beta bojovnice vz. Závojnatka

ondra,14. 12. 2013 22:19

Portoze je zá dvojníka nahrazena dat je od sebe pryč .

Re: Beta bojovnice vz. Závojnatka

45,3. 1. 2014 18:53

ne nezviknou.

Beta Bojovnice

robert,3. 1. 2014 18:46

potřebuje vodu?

nhvffdgcfchfrxgd

jirka,3. 1. 2014 18:49

kurvy!

zrcadlo

jirka,20. 12. 2013 22:47

Tak si to strčte do prdele!

betta

anni,3. 12. 2013 19:50

jak poznám, že je samice připravená ke tření?? děkuji

betta

jaja,14. 11. 2013 20:14

jasne mela by ja ji mam v 1,5l a zije uz dva roky bez problemu a nemoci

betta

sarah,14. 11. 2013 20:11

s jakyma rybama muze byt,mam doma 5pavich ocek dospelich,2 ancitrusi a 1 mecovku mexickou cervenou muzu ji dat za nimi????100l akvarium

jak pomoct betě

adam,10. 11. 2013 13:01

jak se mame starat o betu potřebuji vědět jak se mam starat o moji betu a jak se mam starat o bratrovu betu kdy ji mam davat krmivo a kdy ji mamc čistit akvárium mi už jsme měli jednu betu ale ta nam umřela mame nove dvě bety.

Re: jak pomoct betě

adam,10. 11. 2013 13:04

jednou dene.

Dobry den

betak,9. 11. 2013 16:15

Chtela jsem se zeptat jak casto davate sve bete najist??

apatické chování po přesunutí do 10l akva

Denisa,6. 9. 2013 9:47

Ahoj, mám dotaz a prosím o radu.
Od července mám beťáka, měla jsem ho v 2 l akva, byl super, akční, furt řádil a byl krásně modrej. Tento týden jsem mu koupila (na všechny rady) 12l akva a dala jsem mu tam umělé kytky, skalku a umělou trávu. Hned po přesunutí začal být divnej. Teď už je to druhý den co vůbec neplave, na zrcátko nereaguje a furt se drží v pravém horním rohu. Žere dobře.
Nemáte někdo zkušenosti prosím? Mimochodem se mu úplně svěsila zadní ploutvičk a už není tak krásně modrej jako byl.
Předem díky