Jdi na obsah Jdi na menu
 


281433.jpg

Beta bojovnice

 

Bojovnice Pestrá
 

Původ: Jižní Asie
Velikost: do 6 cm         
Potrava: vločková, patentky, speciální granule, všežravec

 

Rozmnožování:
Sameček staví na hladině pěnové hnízdo, pod kterým dochází ke tření. Jikry spadlé ke dnu sameček posbírá a opětovně vrací zpět do pěnového hnízda. Samička mu někdy pomáhá, občas také jikry potají požírá. Po tření samičku odlovíme a snížíme sloupec vody na 10 cm. Sameček pečuje o jikry sám. Potěr se vylíhne za 24 hodin a asi za 2 dny kdy spotřebuje žloutkový vak se rozplavává a to je pravý čas na odlovení samečka. Potěr přijímá první dny drobnou jemnou živou potravu, popřípadě usušený vaječný žloutek cezený přes tkaninu (ideální je krmit mikry). Do stáří 4 týdnů přijímá potěr kyslík žábrami přímo z vody, proto se v této době velmi jemně vzduchuje, ale přesto je potřeba měnit také vodu. Po 4 týdnech se potěru začíná vytvářet přídatné dýchací ústrojí - labyrint V této době musíme opět krmit velmi jemnou potravou, protože se potěr v tomto období větším soustem často udusí. Potěr roste nestejnoměrně a je nutné třídit jej podle velikosti. Pokud mají dobrou stravu rostou velmi rychle.

Wikipedie:Jak číst taxobox Bojovnice pestrá

Bojovnice pestrá

Bojovnice pestrá

 

Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
Třída: paprskoploutví (Actinopterygii)
Řád: ostnoploutví (Perciformes)
Čeleď: guramovití (Osphronemidae)
Rod: bojovnice (Betta)
Binomické jméno
Betta splendens
Regan, 1910

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bojovnice pestrá (Betta splendens) je oblíbená akvarijní ryba. Spolu s rájovci a čichavci se řadí k labyrintkám. Žijí ve stojatých vodách jižní a jihovýchodní Asie (v povodí řeky Mekong), které jsou velmi často chudé na kyslík, proto se jim vyvinul pomocný dýchací orgán tzv. labyrint, který rybám umožňuje přijímat kyslík přímo ze vzduchu. Jejich místní thajský název je plakad („Kousající ryba“). Bojovnice obvykle dorůstají do velikosti 6 cm a dožívají se zhruba 4–6 let, ve velmi dobrých podmínkách pak i 8–10 let. V své domovině byla bojovnice po dlouhou dobu využívána k zápasům, podobným známějším zápasům kohoutů.

Tyto ryby dlouhou dobu byly a stále jsou šlechtěny, proto se akvarijní forma od divoké formy značně liší. Samci i samice se vyskytují v mnoha barvách, jako je modrá, fialová, zelená, červená, bílá a i v různých kombinacích. Ploutve samečků bývají v případě správného chovu velmi dlouhé a rozličných tvarů. Nejčastější barvou těchto rybiček je tmavěmodrá a červená, případně fialová. Nejvzácnější jsou žluté a oranžové varianty.

Samci jsou vůči sobě (a někdy i vůči samicím) velmi agresivní, a proto se doporučuje chovat vždy pouze jednoho samce v akváriu. V případě chovu více samců současně je nezbytné je chovat v dostatečně velkém akváriu s množstvím přirozených skrýší. V přírodě samci sice nebojují až do usmrcení protivníka, ale v nevhodně řešeném akváriu nemá poražený kam uprchnout, takže boj může skončit jeho smrtí. Chovatelé, kteří se zaměřují na výcvik výstavních samců, používají obvykle propojená menší akvária, kdy je v každém jeden samec, který soupeří s ostatními přes sklo a díky tomu rostou jeho ploutve.

Někdy mohou být navzájem nesnášenlivé i samice, ačkoliv jejich agresivita je obvykle vedena k vytváření poměrně přísné, nicméně klidné hierarchie – za předpokladu, že je v nádrži 3 a více samic. Soužití dvou samic, pokud je jedna z nich dominantní, obvykle končí smrtí té slabší. Samice mohou napadnout i slabšího samce, na což je třeba brát ohledy především při odchovu. V každém případě platí pro chov stejná pravidla, jako pro samce, tedy prostorná a členitá akvária.

Jakkoliv je vlastní chov bojovnic co se týče přípravy poměrně složitý, odchov je díky silně vyvinutému rozmnožovacímu pudu tohoto druhu poměrně snadný a skutečně velmi zajímavý. Sameček pomocí sekretu z tlamy postaví pěnové hnízdo z bublin, do kterého ukládá oplodněné jikry. Samička je ihned po tření od hnízda vyhnána a musí se z akvária odlovit. Sameček neustále hnízdo upravuje a opětovně do něj zabudovává popadané potomstvo. Po zhruba třech dnech, když plůdek vstřebá svůj žloutkový váček a rozplave se, se odloví i sameček. Potěr je velmi drobný a odchovává se prachovou potravou a planktonem. Rozmnožovací pud lze posílit zvýšením teploty a snížením hladiny vody v akváriu.

Bojovnice se dobře hodí do společenských nádrží, ale pouze ke klidným a neagresivním druhům, které bojovnicím nebudou okusovat jejich dlouhé ploutve a současně nemohou být pro bojovnice vizuálním rivalem, jako třeba některé cichlidy (např. známé skaláry). Ani malé rybky nejsou vhodným společníky, protože by bojovnicemi mohly být považovány za potravu. Ideálním prostředím pro bojovnice je akvárium klasického formátu nad 100 l, ve kterém nechybí vysoké a volně plovoucí rostliny. Vhodná teplota pro tyto rybky je mezi 24–30°C a pH vody by mělo být v rozmezí 6,5–7,0, přičemž je nezbytné prostředí udržovat v uvedených mantinelech. Betty jsou velmi citlivé na nepříznivé podmínky, mohou trpět alergiemi na některé vybavení akvária, případně na přemnožení bakterii a sinic.

Jak rozpoznat samičku od samce:

Samička nemá dlouhé plotvičky jako samec, je většinou méně zbarvená, nejčastější je červená, černá, šedá anebo bilá.

Samička Bety

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Samec má dlouhé ploutve, zbarven je většinou do modré nebo červené barvy.  

Samec Bety

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Re: apatické chování po přesunutí do 10l akva

betta,3. 11. 2013 15:23

musi si zviknout trva to asi tak 3 tydny

nemocný beťák

radka,21. 10. 2013 9:57

Dobrý den, prosím o radu. Můj beťák už třetí den nereaguje na okolí, ani na zrcátko. Jen vysí v koutku akvária. Příjde mi, že má nějaké černě potažené konečky ploutvý. Včera jsem mu měnila vodu, ale vůbec nic. Před 3 dny nám ale umřela jeho oblíbená samička. Je možné, že je jenom smutný nebo má nějakou nemoc? Druhou samičku vůbec nebere na vědomí. Děkuji

Nežere

Vanessa,14. 10. 2013 19:35

Ahoj mám betu asi tak týden a taky mi leží u dna a taky sestřenici. Ráno jsem ji dala nažrat ale ona to dala do huby a zase to vyplivla a tak už to je 2,3 dny. Nevím co s tím mám dělat je to divné. Bojím se že umře.

odchov (rozmnožování)

klára S.,10. 10. 2013 17:38

jako každá ryba by mela při odchou(r.) mít určitou telotu ?
jak mužu mít 100% jistou že budou mít mlade ? ( mam tři akvarija a v každé jeden par)
po vilíhnuti zarodku mam odendatm, oba nebo samici nechat?
DĚKUJU

proč

Wally,7. 10. 2013 11:41

proč rybička umře když jí mam rok jednou za týden jí měním vodu krmím po troškách každý den a koupila jsem jí mladou

hodně divne děni

karin,4. 10. 2013 14:21

muj sameček betty bojovnice se snaži plavat vice do vody ,ale pořad jak přestane a zastaví tak stoupa na hladinu. co mam dělat?
prosim poradte

Bojovník X Parmičky

nanuna,29. 8. 2013 18:45

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, máme v akváriu jednoho bojovníka, dvě samičky, paví očka, neonky a parmičky čtyřprouhé. Bojovníka máme doslova "oškubaného" jako jsou samičky. Způsobujou to parmičky nebo jiný druh, co by jste mi poradili? Děkuji

Re: Bojovník X Parmičky

Eva,29. 9. 2013 13:45

Betty mají bít v akvárium úplně sami.

Pomoc

Lucie,31. 8. 2013 14:28

Prosím co mám dělat -,- moje rybyčka má na sobě nějaké bíle jakoby chmýří...Pořád polehává na bok ..Co je sní ?Mám o ní strach ..Prosím poraďte ..Díky Lucie

voda

Lucie,23. 8. 2013 14:36

Napadá mě , že by to mohlo být špatnou vodou, není lepší, když se voda převaří a nechá vystydnout?

PROSÍM O POMOC

Lucie,23. 8. 2013 14:16

ahoj, prosím o pomoc. Pořídila jsem si asi před měsícem Bettu bojovnici. Včera jsem přišla z práce domů a rybka ležela na dně - po chvíli se zvedla plavala se nadechnout a potom zase plavala ke dnu. Dnes už leží i jakoby u hladiny, ale nehýbe se a moc nereaguje. Nežere a na zrcátko taky nereaguje. Vůbec nevím čím by to mohlo být - nemáte prosím někdo nějaký nápad?? Nerada bych o rybku přišla :( . Včera jsem zkoušela všechno možné, ale nic na ni neplatí. Dneska ji nechávám v klidu, ale myslím, že je na tom úplně stejně. Děkuji za vaše názory a za pomoc!

beta

Lucie,2. 8. 2013 14:51

Dobry den prosim o radu uz mam druhou betu a stejne jako ta první po 14ti dnech umřela:-((včera uplne v pohode zrala byla čila a dnes jdu krmit a lezela na dne akvárka a cela v takovym bilym povlaku a presne tak to bylo i u te první:-(((

Re: beta

Tom,23. 8. 2013 11:10

Nemohlo to byt vodou?? nechala ste ji odstat a pak přidala nutrafin? pokud ste ji dala do vody bez nejakeho osetreni tak se udava ze ve vode je plno primesi ktere jim nevyhovuji jako tezke kovy, chlor apod.

Beta bojovnice

Matěj Lorenc,19. 8. 2013 8:19

Mohl bychh mít dvě rybyčky pohromadě ?

Re: Beta bojovnice

Tom,23. 8. 2013 11:07

Úryvek z textu výše ""Samci jsou vůči sobě (a někdy i vůči samicím) velmi agresivní, a proto se doporučuje chovat vždy pouze jednoho samce v akváriu.""
Stačí pozorně číst

zemře?

Helča,21. 8. 2013 18:00

Mám bettu bojovnici samce pořád je na místě a moc neplave jen když se lekne ... nechce jíst vločky ani ty mrazený žížali nebo co to je .. nechce jíst .... už dva dny nejí (mám ho Dva dny) umře mi? Prosím rychlou odpověď

Re: zemře?

Tom,23. 8. 2013 11:04

stačí se podívat někde na internetu nebo i když koupíš nějaké kvalitní krmivo tak i tam to je napsané že si neradi zvykají na nové jídlo a proto může trvat třeba i 5 dní než přijme potravu, kterou rybě dáváte

pride mi ze je moje ryba smutna

mirka,21. 8. 2013 20:22

ahoj,prosim o radu,mame doma samce a poslednich par dni se drzi u rohu akvaria a nechce ani jist.my si myslime ze je mu smutno,nebo ze chce partnerku.moc prosim o pomoc

vejdou se

vea,20. 8. 2013 19:48

mám akvárko 54 litrů (60x30x30) mám tam 4 pancéřníčky zlatopásý 14 neonek červených a 1 samce bety ráda bych si pořídila ještě 1-2 samičky bety ale nebylo by to už moc?

POMOC

vNr,16. 7. 2013 17:21

Dobrý den prajem každému, chcela by som poprosiť o radu.Niekto kto sa fakt vyzná do bnojovnice. Moja bojovnica neustale spí v domčeku.Chovám ju z karasom od kedy mme karasa,bojovnioca sa správa uplne inak. Neviem či to neni tím že je stará alebo či sa bojí neviem potrebujem pomoc. ak dám zrkadlo je bojazliva nebojuje naopak druhu ktoru mam v druhom akvárku sa správa uplne inak bojuje pri zrkadlo.dakujem môžete mi odpísať ale poslať na gmail: xfakex0@azet.sk