Jdi na obsah Jdi na menu
 


281433.jpg

Beta bojovnice

 

Bojovnice Pestrá
 

Původ: Jižní Asie
Velikost: do 6 cm         
Potrava: vločková, patentky, speciální granule, všežravec

 

Rozmnožování:
Sameček staví na hladině pěnové hnízdo, pod kterým dochází ke tření. Jikry spadlé ke dnu sameček posbírá a opětovně vrací zpět do pěnového hnízda. Samička mu někdy pomáhá, občas také jikry potají požírá. Po tření samičku odlovíme a snížíme sloupec vody na 10 cm. Sameček pečuje o jikry sám. Potěr se vylíhne za 24 hodin a asi za 2 dny kdy spotřebuje žloutkový vak se rozplavává a to je pravý čas na odlovení samečka. Potěr přijímá první dny drobnou jemnou živou potravu, popřípadě usušený vaječný žloutek cezený přes tkaninu (ideální je krmit mikry). Do stáří 4 týdnů přijímá potěr kyslík žábrami přímo z vody, proto se v této době velmi jemně vzduchuje, ale přesto je potřeba měnit také vodu. Po 4 týdnech se potěru začíná vytvářet přídatné dýchací ústrojí - labyrint V této době musíme opět krmit velmi jemnou potravou, protože se potěr v tomto období větším soustem často udusí. Potěr roste nestejnoměrně a je nutné třídit jej podle velikosti. Pokud mají dobrou stravu rostou velmi rychle.

Wikipedie:Jak číst taxobox Bojovnice pestrá

Bojovnice pestrá

Bojovnice pestrá

 

Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
Třída: paprskoploutví (Actinopterygii)
Řád: ostnoploutví (Perciformes)
Čeleď: guramovití (Osphronemidae)
Rod: bojovnice (Betta)
Binomické jméno
Betta splendens
Regan, 1910

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bojovnice pestrá (Betta splendens) je oblíbená akvarijní ryba. Spolu s rájovci a čichavci se řadí k labyrintkám. Žijí ve stojatých vodách jižní a jihovýchodní Asie (v povodí řeky Mekong), které jsou velmi často chudé na kyslík, proto se jim vyvinul pomocný dýchací orgán tzv. labyrint, který rybám umožňuje přijímat kyslík přímo ze vzduchu. Jejich místní thajský název je plakad („Kousající ryba“). Bojovnice obvykle dorůstají do velikosti 6 cm a dožívají se zhruba 4–6 let, ve velmi dobrých podmínkách pak i 8–10 let. V své domovině byla bojovnice po dlouhou dobu využívána k zápasům, podobným známějším zápasům kohoutů.

Tyto ryby dlouhou dobu byly a stále jsou šlechtěny, proto se akvarijní forma od divoké formy značně liší. Samci i samice se vyskytují v mnoha barvách, jako je modrá, fialová, zelená, červená, bílá a i v různých kombinacích. Ploutve samečků bývají v případě správného chovu velmi dlouhé a rozličných tvarů. Nejčastější barvou těchto rybiček je tmavěmodrá a červená, případně fialová. Nejvzácnější jsou žluté a oranžové varianty.

Samci jsou vůči sobě (a někdy i vůči samicím) velmi agresivní, a proto se doporučuje chovat vždy pouze jednoho samce v akváriu. V případě chovu více samců současně je nezbytné je chovat v dostatečně velkém akváriu s množstvím přirozených skrýší. V přírodě samci sice nebojují až do usmrcení protivníka, ale v nevhodně řešeném akváriu nemá poražený kam uprchnout, takže boj může skončit jeho smrtí. Chovatelé, kteří se zaměřují na výcvik výstavních samců, používají obvykle propojená menší akvária, kdy je v každém jeden samec, který soupeří s ostatními přes sklo a díky tomu rostou jeho ploutve.

Někdy mohou být navzájem nesnášenlivé i samice, ačkoliv jejich agresivita je obvykle vedena k vytváření poměrně přísné, nicméně klidné hierarchie – za předpokladu, že je v nádrži 3 a více samic. Soužití dvou samic, pokud je jedna z nich dominantní, obvykle končí smrtí té slabší. Samice mohou napadnout i slabšího samce, na což je třeba brát ohledy především při odchovu. V každém případě platí pro chov stejná pravidla, jako pro samce, tedy prostorná a členitá akvária.

Jakkoliv je vlastní chov bojovnic co se týče přípravy poměrně složitý, odchov je díky silně vyvinutému rozmnožovacímu pudu tohoto druhu poměrně snadný a skutečně velmi zajímavý. Sameček pomocí sekretu z tlamy postaví pěnové hnízdo z bublin, do kterého ukládá oplodněné jikry. Samička je ihned po tření od hnízda vyhnána a musí se z akvária odlovit. Sameček neustále hnízdo upravuje a opětovně do něj zabudovává popadané potomstvo. Po zhruba třech dnech, když plůdek vstřebá svůj žloutkový váček a rozplave se, se odloví i sameček. Potěr je velmi drobný a odchovává se prachovou potravou a planktonem. Rozmnožovací pud lze posílit zvýšením teploty a snížením hladiny vody v akváriu.

Bojovnice se dobře hodí do společenských nádrží, ale pouze ke klidným a neagresivním druhům, které bojovnicím nebudou okusovat jejich dlouhé ploutve a současně nemohou být pro bojovnice vizuálním rivalem, jako třeba některé cichlidy (např. známé skaláry). Ani malé rybky nejsou vhodným společníky, protože by bojovnicemi mohly být považovány za potravu. Ideálním prostředím pro bojovnice je akvárium klasického formátu nad 100 l, ve kterém nechybí vysoké a volně plovoucí rostliny. Vhodná teplota pro tyto rybky je mezi 24–30°C a pH vody by mělo být v rozmezí 6,5–7,0, přičemž je nezbytné prostředí udržovat v uvedených mantinelech. Betty jsou velmi citlivé na nepříznivé podmínky, mohou trpět alergiemi na některé vybavení akvária, případně na přemnožení bakterii a sinic.

Jak rozpoznat samičku od samce:

Samička nemá dlouhé plotvičky jako samec, je většinou méně zbarvená, nejčastější je červená, černá, šedá anebo bilá.

Samička Bety

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Samec má dlouhé ploutve, zbarven je většinou do modré nebo červené barvy.  

Samec Bety

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Betta a voda???

Berunka :P,1. 6. 2013 8:13

Mno ahojky , prosímtě nikde se nemůžu dočíst jestli je betta slanovodní nebo sladkovodní , moc dík za odpověď :p

Re: Betta a voda???

Ivet,2. 6. 2013 17:50

Normální sladkou vodu z kohoutku necháš odstát několik hodin, ale raději celý den.

Re: Re: Betta a voda???

Berunka :P,3. 6. 2013 14:05

Moc díky :P :)

Re: Betta a voda???

eliška,24. 6. 2013 18:14

je sladkovodní a v aguárii je potřeba filtrovaná(převařená a vysstydnutá)voda

DOTAZ NA PLOUTVIČKY

Adéla ,24. 6. 2013 14:14

Dobrý den, chtěla bych se jen zeptat, zda je normální, že se mému samečkovi udělaly takové vrtůlky na koncích ploutviček, jakoby zacuchané ? Děkuji Adéla

Re: DOTAZ NA PLOUTVIČKY

eliška,24. 6. 2013 18:13

TO MU SE JEN TŘEPÍ A ROSTOU TAKŽE JE VŠE V POŘÁDKU NENÍ ZAČ ADÉLKO

pomoc

eliška,24. 6. 2013 18:11

ahoj já mám v akvárku písek jednu mušli korýovce kámen a samečka když jsem šla dolů plaval v akvárku a když jsem se vrátila akvárko bylo prázdné pomoctemi chovatelé a porad te mi prossíííííííííííííííííííííííííííím HELP

DOTAZ NA PLOUTVIČKY

Adéla ,24. 6. 2013 14:11

Dobrý den chtěla bych se jen zeptat zda je normální, že se mému samečkovi udělali takové vrtůlky na koncích ploutviček, jakoby zacuchané ? Děkuji Adéla

rybka

karinka,26. 5. 2013 20:08

ja mam modrou s červenymi ploutvemi a tet ji čistim akvarko

nemocny betak

dasa,1. 5. 2013 13:07

Ahoj, poridila jsem si betaka asi pred 4 mesici. Prijde mi ze mi zacal nejak chradnout. Je cerveny, jenze mi nejak hodne zesvetlal, a ma svetlejsi skvrny. Nevim co to ma znamenat, mam strach aby mi neposel. Nevite prosim nekdo?

Re: nemocny betak

Linda,2. 5. 2013 18:28

Zkus se zeptat na veterině a po případě je tam donést.

Re: Re: nemocny betak

dasa,11. 5. 2013 2:21

Na veterinu se mi ho moc tahat nechce. Mozna by stacilo zmenit ph ve vode. Ale nevim. Snad to nic neni.

plži

Ivet,25. 2. 2013 13:34

Ahoj, chci se zeptat jesli by mohlo stačit asi 10l akvárko pro samce betu a k tomu nějakýho plže? Popřípadě jakýho? Co mám dát na dno akvária? Nemám filtr takže musím měnit vodu každý týden, takže písek asi né. :) Děkuji.

Re: plži

Ivet,25. 2. 2013 14:37

Můžu koupit i 20 l akvárko, ale nebude jen pro ty dva moc velké? A ještě něco nepotřebují plži kyslík?

Re: Re: plži

terka,7. 5. 2013 22:37

Ahoj akvarko je male musis koupit alespon nad 30l :-)

Re: plži

Ivet,25. 2. 2013 17:36

Prosím odpověď co nejdříve. :)

Re: Re: plži

Vendy,25. 2. 2013 18:24

Lepší bude 20l než deset a do 20l k němu můžeš přidat deset neonek a třeba dvě samičky bety.A tady máš odkaz na levný filtr věř mi vyplatí se:http://petdiscont.cz/index.php?p=eshop_productinfo&id=3407

Re: Re: Re: plži

Ivet,26. 2. 2013 17:01

Moc děkuju akorát kolik myslíš, že by ten filtr a to akvárko - 20l stálo v kamenném obchodě??

Re: Re: Re: Re: plži

Vendy,27. 3. 2013 19:14

Bude drarší a o hodně

Re: plži

mirka,2. 3. 2013 20:33

určitě to bude stačit