Jdi na obsah Jdi na menu
 


281433.jpg

Beta bojovnice

 

Bojovnice Pestrá
 

Původ: Jižní Asie
Velikost: do 6 cm         
Potrava: vločková, patentky, speciální granule, všežravec

 

Rozmnožování:
Sameček staví na hladině pěnové hnízdo, pod kterým dochází ke tření. Jikry spadlé ke dnu sameček posbírá a opětovně vrací zpět do pěnového hnízda. Samička mu někdy pomáhá, občas také jikry potají požírá. Po tření samičku odlovíme a snížíme sloupec vody na 10 cm. Sameček pečuje o jikry sám. Potěr se vylíhne za 24 hodin a asi za 2 dny kdy spotřebuje žloutkový vak se rozplavává a to je pravý čas na odlovení samečka. Potěr přijímá první dny drobnou jemnou živou potravu, popřípadě usušený vaječný žloutek cezený přes tkaninu (ideální je krmit mikry). Do stáří 4 týdnů přijímá potěr kyslík žábrami přímo z vody, proto se v této době velmi jemně vzduchuje, ale přesto je potřeba měnit také vodu. Po 4 týdnech se potěru začíná vytvářet přídatné dýchací ústrojí - labyrint V této době musíme opět krmit velmi jemnou potravou, protože se potěr v tomto období větším soustem často udusí. Potěr roste nestejnoměrně a je nutné třídit jej podle velikosti. Pokud mají dobrou stravu rostou velmi rychle.

Wikipedie:Jak číst taxobox Bojovnice pestrá

Bojovnice pestrá

Bojovnice pestrá

 

Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
Třída: paprskoploutví (Actinopterygii)
Řád: ostnoploutví (Perciformes)
Čeleď: guramovití (Osphronemidae)
Rod: bojovnice (Betta)
Binomické jméno
Betta splendens
Regan, 1910

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bojovnice pestrá (Betta splendens) je oblíbená akvarijní ryba. Spolu s rájovci a čichavci se řadí k labyrintkám. Žijí ve stojatých vodách jižní a jihovýchodní Asie (v povodí řeky Mekong), které jsou velmi často chudé na kyslík, proto se jim vyvinul pomocný dýchací orgán tzv. labyrint, který rybám umožňuje přijímat kyslík přímo ze vzduchu. Jejich místní thajský název je plakad („Kousající ryba“). Bojovnice obvykle dorůstají do velikosti 6 cm a dožívají se zhruba 4–6 let, ve velmi dobrých podmínkách pak i 8–10 let. V své domovině byla bojovnice po dlouhou dobu využívána k zápasům, podobným známějším zápasům kohoutů.

Tyto ryby dlouhou dobu byly a stále jsou šlechtěny, proto se akvarijní forma od divoké formy značně liší. Samci i samice se vyskytují v mnoha barvách, jako je modrá, fialová, zelená, červená, bílá a i v různých kombinacích. Ploutve samečků bývají v případě správného chovu velmi dlouhé a rozličných tvarů. Nejčastější barvou těchto rybiček je tmavěmodrá a červená, případně fialová. Nejvzácnější jsou žluté a oranžové varianty.

Samci jsou vůči sobě (a někdy i vůči samicím) velmi agresivní, a proto se doporučuje chovat vždy pouze jednoho samce v akváriu. V případě chovu více samců současně je nezbytné je chovat v dostatečně velkém akváriu s množstvím přirozených skrýší. V přírodě samci sice nebojují až do usmrcení protivníka, ale v nevhodně řešeném akváriu nemá poražený kam uprchnout, takže boj může skončit jeho smrtí. Chovatelé, kteří se zaměřují na výcvik výstavních samců, používají obvykle propojená menší akvária, kdy je v každém jeden samec, který soupeří s ostatními přes sklo a díky tomu rostou jeho ploutve.

Někdy mohou být navzájem nesnášenlivé i samice, ačkoliv jejich agresivita je obvykle vedena k vytváření poměrně přísné, nicméně klidné hierarchie – za předpokladu, že je v nádrži 3 a více samic. Soužití dvou samic, pokud je jedna z nich dominantní, obvykle končí smrtí té slabší. Samice mohou napadnout i slabšího samce, na což je třeba brát ohledy především při odchovu. V každém případě platí pro chov stejná pravidla, jako pro samce, tedy prostorná a členitá akvária.

Jakkoliv je vlastní chov bojovnic co se týče přípravy poměrně složitý, odchov je díky silně vyvinutému rozmnožovacímu pudu tohoto druhu poměrně snadný a skutečně velmi zajímavý. Sameček pomocí sekretu z tlamy postaví pěnové hnízdo z bublin, do kterého ukládá oplodněné jikry. Samička je ihned po tření od hnízda vyhnána a musí se z akvária odlovit. Sameček neustále hnízdo upravuje a opětovně do něj zabudovává popadané potomstvo. Po zhruba třech dnech, když plůdek vstřebá svůj žloutkový váček a rozplave se, se odloví i sameček. Potěr je velmi drobný a odchovává se prachovou potravou a planktonem. Rozmnožovací pud lze posílit zvýšením teploty a snížením hladiny vody v akváriu.

Bojovnice se dobře hodí do společenských nádrží, ale pouze ke klidným a neagresivním druhům, které bojovnicím nebudou okusovat jejich dlouhé ploutve a současně nemohou být pro bojovnice vizuálním rivalem, jako třeba některé cichlidy (např. známé skaláry). Ani malé rybky nejsou vhodným společníky, protože by bojovnicemi mohly být považovány za potravu. Ideálním prostředím pro bojovnice je akvárium klasického formátu nad 100 l, ve kterém nechybí vysoké a volně plovoucí rostliny. Vhodná teplota pro tyto rybky je mezi 24–30°C a pH vody by mělo být v rozmezí 6,5–7,0, přičemž je nezbytné prostředí udržovat v uvedených mantinelech. Betty jsou velmi citlivé na nepříznivé podmínky, mohou trpět alergiemi na některé vybavení akvária, případně na přemnožení bakterii a sinic.

Jak rozpoznat samičku od samce:

Samička nemá dlouhé plotvičky jako samec, je většinou méně zbarvená, nejčastější je červená, černá, šedá anebo bilá.

Samička Bety

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Samec má dlouhé ploutve, zbarven je většinou do modré nebo červené barvy.  

Samec Bety

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Re: plži

mirka,2. 3. 2013 20:33

určitě to bude stačit

Re: plži

K,5. 4. 2013 15:57

více rad najdeš tady : http://www.malyzverinec.estranky.cz/clanky/jak-zaridit-akvarium-pro-betu-bojovnici-..html

Beta

Necid,18. 4. 2013 17:18

Jak poznám že jsou připraveny na rozmnožování,máme jednoho samce a dvě samice a museli jsme je rozdělit,díky.

Re: Beta

Ivet,20. 4. 2013 15:01

To by mě taky zajímalo my je po týdnu dali zpět a samec vytvořil velké pěnové hnízdo, ale mam strach že samičky ještě nejsou dost dospělé. Nevíte někdo jako to zjistím??

betta + parmičky

hanka373,20. 4. 2013 14:40

ahojky má někdo zkušenost chov parem s bettou bojovnicí?

Betta potěr

Viko,13. 4. 2013 23:25

zdravim udělalo se mi pěnové hnízdo vněmž sou takove bílé tečky domnívám se že se jedná o jikry, ale četl sem nekde že se mají vylihnout do 24 hodin. Ja je mam už dva dny a samec jen stale opravuje hnizdo a nezda se mi že by se nějak líhli.. prosim o radu kdy by seměli vylihnout??

Kde na netu koupit bety?

terka,12. 1. 2013 11:23

Ahoj, chci se zeptat jestli nevíš, kde bych na netu mohla najít a koupit za slušnou cenu bojovnici?

Re: Kde na netu koupit bety?

JZ,31. 3. 2013 18:12

Nevim kde na netu, ale v akvaristice v Hořovicích koupíte samečka za 55 a samičku za necelých 40

Povlak

Reny,31. 3. 2013 14:04

Ahoj, mám také betku. Měla jsem akvárko, filtr a tak dál a všechno vypadalo ok. jenže jsem změnila akvárko, jelikož tamto bylo moc veliký a nahoře se pořád dělá takový povlak. I když vodu filtruju tak se tam dělá, pořídila jsem si šnečky aby trochu čistili vodu tak uvidím. Nevíte čim by to mohlo být?

Bojovnica

Zuzana,27. 3. 2013 18:42

Dobrý deň, chcela by som sa spýtať či sa dá chovať bojovnica v guľatom akváriu. Akvárium má 8.5l Ja som sa dočítala, že bojovnici nevadí že je akvárium gulaté chcela by som vedieť či jej tam stačí štrk rastliny ? a teba aj ohrievač ?? alebo nie ..
Ďakujem za odpoveď.

Šedivá beta

Libor,11. 3. 2013 8:15

Dobrý den. Syn dostal vytouženého betáka haryho, ale po čase mu začal šedivět ocas. Nevíte prosím někdo o co se jedná ? Budu rád za každou informaci . Děkuju

Re: Šedivá beta

Nikola,18. 3. 2013 11:57

Jediné co mě napadá může být plíseň. Musíte vidět zda jde o přímé zbarvení nebo povlak. U plísní se doporučuje zvýšit teplota cca 27-29 stupňů a přidat do vody trochu mořské soly. Ta podporuje tvorbu ochranného mazu na těle rybičky. A častá výměna vody tzv. vodoléčba. Když Bettě přikládáte zrcádko a má dobrou stravu tak se krásně zbarvuje,ale aby mu barva ustoupila s tím jsem se ani v diskuzích nesetkala... Už jsem to tu psala,nejlepší je si přečíst diskuze-je to úmorné a zdlouhavé,ale dozvíte se spoustu info z reálného chovu a jak nemocnou rybičku léčit

problém

mirka,2. 3. 2013 20:32

Mohu se zeptat?
Mohla by bít samička se samcem v akvárku společně?
Prosím odepište ;)

Re: problém

Ivet,8. 3. 2013 19:40

Může, ale musíš mít aspoň 2 samičky. Jednu by sameček umlátil!!

Re: Re: problém

Nikola,18. 3. 2013 11:42

A hlavně velké akva!!!! Přečti si moji odpověď k předešlému dotazu a první si něco načti než je tam hodíš :-)

samičky

Sára,10. 3. 2013 13:44

Ahoj mám samečka v 17 litrech. Je velkej má 6 cm. Chtěla bych mu pořídit 2 samičky, ale mám strach, že jim ublíží. Ty samičky ještě nejsou "dospělé". Mám pár rostlinek a na dně kameny a mušle a chtěla bych koupit nějakou schovávačku. Myslíte že by se spolu sžili?

Re: samičky

Nikola,18. 3. 2013 11:39

Akva musí být velké aby se mohlo chovat více Bett. Samičky musí mít kam utéct,ale četla jsem i o případech kdy samice uhonily nebo ukousaly samce. Pokud je prostor malý tak to jedna schovka a rostliny nezachrání. Nejsem dlouhodobý chovatel,ale z toho co mám načteno je 17l pro 3 Betty málo. Doporučuji Vám si nejprve něco přečíst,diskusí o Bettách je spousta

Ze samce samičky

Klárča,16. 3. 2013 12:28

Ahoj dostala jsem Betu jménem Závoj dřív mně dlouhé ploutev bylo mu cca 1 rok. Teď jsou mu 3 roky ,žere akorát se mu o hodně zmenšila závoje a vypadá jako samička co mu muze byt? je to vubec mozne?předem děkuji za odpověď.

beta

káťa,29. 12. 2012 11:52

ahoj,mého strejdu napadlo dát rybce zrcátko,ale nereaguje.
je to dobrý nápad to zrcátko?
a proč nereaguje,

Re: beta

Martin,5. 1. 2013 12:59

My pravidelně naší Betě zrcátko dáváme a vždycky reaguje, třeba ten Váš je jen línej a klidně se nechá zabít dalším samečkem, proto nehrozí do zrcátka :D