Jdi na obsah Jdi na menu
 


281433.jpg

Beta bojovnice

 

Bojovnice Pestrá
 

Původ: Jižní Asie
Velikost: do 6 cm         
Potrava: vločková, patentky, speciální granule, všežravec

 

Rozmnožování:
Sameček staví na hladině pěnové hnízdo, pod kterým dochází ke tření. Jikry spadlé ke dnu sameček posbírá a opětovně vrací zpět do pěnového hnízda. Samička mu někdy pomáhá, občas také jikry potají požírá. Po tření samičku odlovíme a snížíme sloupec vody na 10 cm. Sameček pečuje o jikry sám. Potěr se vylíhne za 24 hodin a asi za 2 dny kdy spotřebuje žloutkový vak se rozplavává a to je pravý čas na odlovení samečka. Potěr přijímá první dny drobnou jemnou živou potravu, popřípadě usušený vaječný žloutek cezený přes tkaninu (ideální je krmit mikry). Do stáří 4 týdnů přijímá potěr kyslík žábrami přímo z vody, proto se v této době velmi jemně vzduchuje, ale přesto je potřeba měnit také vodu. Po 4 týdnech se potěru začíná vytvářet přídatné dýchací ústrojí - labyrint V této době musíme opět krmit velmi jemnou potravou, protože se potěr v tomto období větším soustem často udusí. Potěr roste nestejnoměrně a je nutné třídit jej podle velikosti. Pokud mají dobrou stravu rostou velmi rychle.

Wikipedie:Jak číst taxobox Bojovnice pestrá

Bojovnice pestrá

Bojovnice pestrá

 

Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
Třída: paprskoploutví (Actinopterygii)
Řád: ostnoploutví (Perciformes)
Čeleď: guramovití (Osphronemidae)
Rod: bojovnice (Betta)
Binomické jméno
Betta splendens
Regan, 1910

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bojovnice pestrá (Betta splendens) je oblíbená akvarijní ryba. Spolu s rájovci a čichavci se řadí k labyrintkám. Žijí ve stojatých vodách jižní a jihovýchodní Asie (v povodí řeky Mekong), které jsou velmi často chudé na kyslík, proto se jim vyvinul pomocný dýchací orgán tzv. labyrint, který rybám umožňuje přijímat kyslík přímo ze vzduchu. Jejich místní thajský název je plakad („Kousající ryba“). Bojovnice obvykle dorůstají do velikosti 6 cm a dožívají se zhruba 4–6 let, ve velmi dobrých podmínkách pak i 8–10 let. V své domovině byla bojovnice po dlouhou dobu využívána k zápasům, podobným známějším zápasům kohoutů.

Tyto ryby dlouhou dobu byly a stále jsou šlechtěny, proto se akvarijní forma od divoké formy značně liší. Samci i samice se vyskytují v mnoha barvách, jako je modrá, fialová, zelená, červená, bílá a i v různých kombinacích. Ploutve samečků bývají v případě správného chovu velmi dlouhé a rozličných tvarů. Nejčastější barvou těchto rybiček je tmavěmodrá a červená, případně fialová. Nejvzácnější jsou žluté a oranžové varianty.

Samci jsou vůči sobě (a někdy i vůči samicím) velmi agresivní, a proto se doporučuje chovat vždy pouze jednoho samce v akváriu. V případě chovu více samců současně je nezbytné je chovat v dostatečně velkém akváriu s množstvím přirozených skrýší. V přírodě samci sice nebojují až do usmrcení protivníka, ale v nevhodně řešeném akváriu nemá poražený kam uprchnout, takže boj může skončit jeho smrtí. Chovatelé, kteří se zaměřují na výcvik výstavních samců, používají obvykle propojená menší akvária, kdy je v každém jeden samec, který soupeří s ostatními přes sklo a díky tomu rostou jeho ploutve.

Někdy mohou být navzájem nesnášenlivé i samice, ačkoliv jejich agresivita je obvykle vedena k vytváření poměrně přísné, nicméně klidné hierarchie – za předpokladu, že je v nádrži 3 a více samic. Soužití dvou samic, pokud je jedna z nich dominantní, obvykle končí smrtí té slabší. Samice mohou napadnout i slabšího samce, na což je třeba brát ohledy především při odchovu. V každém případě platí pro chov stejná pravidla, jako pro samce, tedy prostorná a členitá akvária.

Jakkoliv je vlastní chov bojovnic co se týče přípravy poměrně složitý, odchov je díky silně vyvinutému rozmnožovacímu pudu tohoto druhu poměrně snadný a skutečně velmi zajímavý. Sameček pomocí sekretu z tlamy postaví pěnové hnízdo z bublin, do kterého ukládá oplodněné jikry. Samička je ihned po tření od hnízda vyhnána a musí se z akvária odlovit. Sameček neustále hnízdo upravuje a opětovně do něj zabudovává popadané potomstvo. Po zhruba třech dnech, když plůdek vstřebá svůj žloutkový váček a rozplave se, se odloví i sameček. Potěr je velmi drobný a odchovává se prachovou potravou a planktonem. Rozmnožovací pud lze posílit zvýšením teploty a snížením hladiny vody v akváriu.

Bojovnice se dobře hodí do společenských nádrží, ale pouze ke klidným a neagresivním druhům, které bojovnicím nebudou okusovat jejich dlouhé ploutve a současně nemohou být pro bojovnice vizuálním rivalem, jako třeba některé cichlidy (např. známé skaláry). Ani malé rybky nejsou vhodným společníky, protože by bojovnicemi mohly být považovány za potravu. Ideálním prostředím pro bojovnice je akvárium klasického formátu nad 100 l, ve kterém nechybí vysoké a volně plovoucí rostliny. Vhodná teplota pro tyto rybky je mezi 24–30°C a pH vody by mělo být v rozmezí 6,5–7,0, přičemž je nezbytné prostředí udržovat v uvedených mantinelech. Betty jsou velmi citlivé na nepříznivé podmínky, mohou trpět alergiemi na některé vybavení akvária, případně na přemnožení bakterii a sinic.

Jak rozpoznat samičku od samce:

Samička nemá dlouhé plotvičky jako samec, je většinou méně zbarvená, nejčastější je červená, černá, šedá anebo bilá.

Samička Bety

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Samec má dlouhé ploutve, zbarven je většinou do modré nebo červené barvy.  

Samec Bety

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Světýlko nebo bez?

Reny,28. 1. 2013 21:31

Ahoj, koupila jsem si teď poprvé bettu, A přemýšlím že jí ještě pořídím světýlko. nevíte jestli betta potřebuje světýlko nebo ne?

Re: Světýlko nebo bez?

kamzik,2. 2. 2013 9:10

Ahoj, svetyllo nepotrebuje, dulezite je dat ji tam hodne kytek, do kterych si muze zaplout, pripadne si na nich na hladine valet sunky...a obcas pozlobit zrcatkem :)

Re: Re: Světýlko nebo bez?

Vendy,7. 2. 2013 18:44

Beta světýlko do akvária nepotřebuje ale pokud chceš pěstovat živé rostlinky ty potřebují světýlko do akvária.

Re: Re: Re: Světýlko nebo bez?

Rexy,20. 2. 2013 11:22

Rostlinku jsem si taky pořídila ačkoliv nemám světýlko. Zatím nepošla. K beťákovi jsem šupla 2 čichavce (samičky) a zatím to vypadá že by to mohlo být v klidu. Občas se prohání ale vyloženě se nějak zle nenapadají. Tak doufám že se nesežerou. Akorát se mi zdá že má beťák natrhlou ploutvičku ale plave nromálně.. Mohlo by se stát že by mi pošel?

Re: Re: Beta Modrá

Vendy,7. 2. 2013 19:02

Ani závojnatka nevadí já mam samce bety a zavojnatku spolu a nic si nědělají.

Prosíím rýchlo pomoc

*Adrika*,5. 2. 2013 14:13


Filter ??
Ahoj ja by se chtěla zeptát jesti potřebuje beta bojovnica filtr protože sem se dočetla že ho potřebuje proto aby ve vode nebyly dusikavý látky protože by ji mohli zabýt ale nevím azda je to nutný nebo jen postačí když občas vymjenime vodu ??

Filter ??

Adrika,2. 2. 2013 21:34

Ahoj ja by se chtěla zeptát jesti potřebuje beta bojovnica filtr protože sem se dočetla že ho potřebuje proto aby ve vode nebyly dusikavý látky protože by ji mohli zabýt ale nevím azda je to nutný nebo jen postačí když občas vymjenime vodu ??

dýchání

Monika,2. 2. 2013 13:04

Ahoj, vím že beta umí dýchat kyslík ze vzduchu ale chtěla bych se zeptat jestli když bude mít vzduchování, bude dýchat kyslík i z vody?

beta

elča,27. 1. 2013 11:36

Můžeme betty něco naučit!!

Re: beta

elča,27. 1. 2013 11:37

prosím co nejrychleji

koník,15. 10. 2012 17:42

dobrý den, chtěla bych se zeptat ,vím ,že už tu byl tento dotaz několikrát ale nevím jestli mam samičku nebo samečka. Mám rybku podobnou jako je na druhém obrázku ze spoda akorát modrou je to samička nebo samec díky za odpověd :)

Re: prosím co nejrychleji

mina,16. 10. 2012 22:07

mate samecka

Re:

betulinka,7. 1. 2013 20:13

jeto samicka

ryba+sklenice=?

anonym,5. 1. 2013 18:49

ahoj mohla by rybyčka žit pořád ve velké sklenici?

spolu a navždy?

rupert,4. 1. 2013 17:58

ahoj zajímalo by mě jestli spolu může být víc rybek v jednom akváriu nechci totiž aby se (jak tu píšete) požírali....a ještě jedna otázka nevíte když chci sehnat nějakou samičku na páření s mím samečkem tak kde (jak) jí sehjnat na internetu mi to nic nenašlo a byla jsem i ve zverimexu a tam měli jen dospělé samce.... :/ předem děkuju :)

Betinka

VOJTA :),31. 12. 2012 13:53

Ahoj, nechávám spářit Samce a samicky, u samicky se vyskytlo takové malé bíle hovníko u řitního otvoru, co to je ? co stim mám dělat? pište mi na moji stranku http://www.betapestra.estranky.cz/ někam do komentu

Samička bety

sova,25. 12. 2012 17:35

Ach jo, jedna dominantní samička okousala samečkovi ploutvičky. Dala jsem ho chudáka zvlášť. Dorostou mu? Za jak dlouho?

Re: Samička bety

w,28. 12. 2012 21:39

mně se to taky stalo a ano dorostly mu , během dvou až třech měsíců

Beta.

Fantomas,22. 12. 2012 12:33

Lidičky proč se tady hádáte? Vždyt je vychovávaj v plastovém kelímku,kde nemůže ani plavat! Tak at je ráda za kulaté akvárko! :D Také jsem si pořidil Betu a říkám ji Štika,jen nevím jestli ji tam není zima,asi ji tam naleju trichu horké vody :D

Poseidon

Poseidon,25. 11. 2012 23:27

Ahoj, mám tuhle rybičku v hranátém akvariu tak asi 3 týdny...a vůbec nic nechce jíst...(hovězí, kuřecí, ryby) nic mu prostě nejede...dala jsem mu jméno Poseidon...je možné, že toto božské jméno mu změnilo život takovým způsobem, že nepotřebuje nic jíst? ...i bohové přeci musí mít někdy hlad... :) díky Zeus