Jdi na obsah Jdi na menu
 


281433.jpg

Beta bojovnice

 

Bojovnice Pestrá
 

Původ: Jižní Asie
Velikost: do 6 cm         
Potrava: vločková, patentky, speciální granule, všežravec

 

Rozmnožování:
Sameček staví na hladině pěnové hnízdo, pod kterým dochází ke tření. Jikry spadlé ke dnu sameček posbírá a opětovně vrací zpět do pěnového hnízda. Samička mu někdy pomáhá, občas také jikry potají požírá. Po tření samičku odlovíme a snížíme sloupec vody na 10 cm. Sameček pečuje o jikry sám. Potěr se vylíhne za 24 hodin a asi za 2 dny kdy spotřebuje žloutkový vak se rozplavává a to je pravý čas na odlovení samečka. Potěr přijímá první dny drobnou jemnou živou potravu, popřípadě usušený vaječný žloutek cezený přes tkaninu (ideální je krmit mikry). Do stáří 4 týdnů přijímá potěr kyslík žábrami přímo z vody, proto se v této době velmi jemně vzduchuje, ale přesto je potřeba měnit také vodu. Po 4 týdnech se potěru začíná vytvářet přídatné dýchací ústrojí - labyrint V této době musíme opět krmit velmi jemnou potravou, protože se potěr v tomto období větším soustem často udusí. Potěr roste nestejnoměrně a je nutné třídit jej podle velikosti. Pokud mají dobrou stravu rostou velmi rychle.

Wikipedie:Jak číst taxobox Bojovnice pestrá

Bojovnice pestrá

Bojovnice pestrá

 

Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
Třída: paprskoploutví (Actinopterygii)
Řád: ostnoploutví (Perciformes)
Čeleď: guramovití (Osphronemidae)
Rod: bojovnice (Betta)
Binomické jméno
Betta splendens
Regan, 1910

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bojovnice pestrá (Betta splendens) je oblíbená akvarijní ryba. Spolu s rájovci a čichavci se řadí k labyrintkám. Žijí ve stojatých vodách jižní a jihovýchodní Asie (v povodí řeky Mekong), které jsou velmi často chudé na kyslík, proto se jim vyvinul pomocný dýchací orgán tzv. labyrint, který rybám umožňuje přijímat kyslík přímo ze vzduchu. Jejich místní thajský název je plakad („Kousající ryba“). Bojovnice obvykle dorůstají do velikosti 6 cm a dožívají se zhruba 4–6 let, ve velmi dobrých podmínkách pak i 8–10 let. V své domovině byla bojovnice po dlouhou dobu využívána k zápasům, podobným známějším zápasům kohoutů.

Tyto ryby dlouhou dobu byly a stále jsou šlechtěny, proto se akvarijní forma od divoké formy značně liší. Samci i samice se vyskytují v mnoha barvách, jako je modrá, fialová, zelená, červená, bílá a i v různých kombinacích. Ploutve samečků bývají v případě správného chovu velmi dlouhé a rozličných tvarů. Nejčastější barvou těchto rybiček je tmavěmodrá a červená, případně fialová. Nejvzácnější jsou žluté a oranžové varianty.

Samci jsou vůči sobě (a někdy i vůči samicím) velmi agresivní, a proto se doporučuje chovat vždy pouze jednoho samce v akváriu. V případě chovu více samců současně je nezbytné je chovat v dostatečně velkém akváriu s množstvím přirozených skrýší. V přírodě samci sice nebojují až do usmrcení protivníka, ale v nevhodně řešeném akváriu nemá poražený kam uprchnout, takže boj může skončit jeho smrtí. Chovatelé, kteří se zaměřují na výcvik výstavních samců, používají obvykle propojená menší akvária, kdy je v každém jeden samec, který soupeří s ostatními přes sklo a díky tomu rostou jeho ploutve.

Někdy mohou být navzájem nesnášenlivé i samice, ačkoliv jejich agresivita je obvykle vedena k vytváření poměrně přísné, nicméně klidné hierarchie – za předpokladu, že je v nádrži 3 a více samic. Soužití dvou samic, pokud je jedna z nich dominantní, obvykle končí smrtí té slabší. Samice mohou napadnout i slabšího samce, na což je třeba brát ohledy především při odchovu. V každém případě platí pro chov stejná pravidla, jako pro samce, tedy prostorná a členitá akvária.

Jakkoliv je vlastní chov bojovnic co se týče přípravy poměrně složitý, odchov je díky silně vyvinutému rozmnožovacímu pudu tohoto druhu poměrně snadný a skutečně velmi zajímavý. Sameček pomocí sekretu z tlamy postaví pěnové hnízdo z bublin, do kterého ukládá oplodněné jikry. Samička je ihned po tření od hnízda vyhnána a musí se z akvária odlovit. Sameček neustále hnízdo upravuje a opětovně do něj zabudovává popadané potomstvo. Po zhruba třech dnech, když plůdek vstřebá svůj žloutkový váček a rozplave se, se odloví i sameček. Potěr je velmi drobný a odchovává se prachovou potravou a planktonem. Rozmnožovací pud lze posílit zvýšením teploty a snížením hladiny vody v akváriu.

Bojovnice se dobře hodí do společenských nádrží, ale pouze ke klidným a neagresivním druhům, které bojovnicím nebudou okusovat jejich dlouhé ploutve a současně nemohou být pro bojovnice vizuálním rivalem, jako třeba některé cichlidy (např. známé skaláry). Ani malé rybky nejsou vhodným společníky, protože by bojovnicemi mohly být považovány za potravu. Ideálním prostředím pro bojovnice je akvárium klasického formátu nad 100 l, ve kterém nechybí vysoké a volně plovoucí rostliny. Vhodná teplota pro tyto rybky je mezi 24–30°C a pH vody by mělo být v rozmezí 6,5–7,0, přičemž je nezbytné prostředí udržovat v uvedených mantinelech. Betty jsou velmi citlivé na nepříznivé podmínky, mohou trpět alergiemi na některé vybavení akvária, případně na přemnožení bakterii a sinic.

Jak rozpoznat samičku od samce:

Samička nemá dlouhé plotvičky jako samec, je většinou méně zbarvená, nejčastější je červená, černá, šedá anebo bilá.

Samička Bety

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Samec má dlouhé ploutve, zbarven je většinou do modré nebo červené barvy.  

Samec Bety

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Poseidon

Poseidon,25. 11. 2012 23:27

Ahoj, mám tuhle rybičku v hranátém akvariu tak asi 3 týdny...a vůbec nic nechce jíst...(hovězí, kuřecí, ryby) nic mu prostě nejede...dala jsem mu jméno Poseidon...je možné, že toto božské jméno mu změnilo život takovým způsobem, že nepotřebuje nic jíst? ...i bohové přeci musí mít někdy hlad... :) díky Zeus

Re: Poseidon

Majitelka stránky,14. 12. 2012 16:21

Zkus mu koupit krmení určené pro bety ;) .... Jinak silně pochybuju že za toto může jeho jméno :)

Novy meláček

kla,26. 11. 2012 20:30

ahoj moje rybka když jí dám jídlo tak jako kdyby ho chtěla sníst ale nakonec ho vyplivne. proč to tahle dělá ???

Re: Novy meláček

Majitelka stránky,14. 12. 2012 16:20

Jdeo funkci, kdy nejprve potravu vyplivne a potom jí zase sní(ale až po chvíli), nedělej si stím starosti, všechny bety to takhle dělají

Re:Proč?

Barbora,20. 11. 2011 9:49

Já mám bettu v kulatém akvárku už hodně dlouhou dobu a nic jí není.Já bych řekla že na tom to nezáleží.

Re: Re:Proč?

Yes...,11. 12. 2011 12:35

No ono byto ze začátku nevadilo a po určité době se muže rybička v kulatém akváriu zbláznit, příčina vždy bývá v tom že rybička plave porád dokola.

Re: Re:Proč?

Markéta,15. 12. 2011 21:24

v kulatém akvárii se ti betta zblázní

proč?

Martina,27. 12. 2011 14:56

Ahoj,máme dvě samičky a jednoho samečka a samičky mi začali okusovat samečka,jak je to možné,když mi bylo řečeno,že se snesou,co s nimi mám dělat,zatím jsem dala samičky pryč.Díky Martina

Re: Re:Proč?

bettská smečka:-),10. 2. 2012 18:42

To není vůbec pravda mám rybky betty v kulatém akvárku už půl roku jedny a ty samé a nic jim není!!!!!!!!!!!!!!!

Re: Re: Re:Proč?

es,17. 2. 2012 22:07

Helejte se když nevíte o rybách nehadejte se tu. V kouli jsou tzv. dezorientovány což znamená že dříve umírají!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Re: Re: Re: Re:Proč?

bettská smeška:-),3. 4. 2012 11:49

Ůplně teta má akvárko kouli a samec betty jí tam vydržel tři roky

Re: Re: Re: Re: Re:Proč?

Lu-chan,9. 4. 2012 18:54

betta moýe preýivať v kulaté kouli páč to ži nelekla neznamená že je štastná. Já bych taky nechtela být v mrnaté kouly , brtzo bych se utrápila k smrti :( myslím ze to nie je pekné dávať rybky do bettárií

Re: Re: Re: Re: Re:Proč?

Marťa,15. 4. 2012 10:29

No ty krávo, ty tu říkáš že tu ňáká blbá tvoje teta měla v kouli rbku a 3 roky jí tam vydržel. TAHLE RYBA MÁ ŽÍT NEJDÉLE 7LET!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Tak jdi s tima tvýma posranýma řečma někam do háje!!!!

Re: Re: Re: Re: Re: Re:Proč?

nika,21. 11. 2012 19:29

za 1 se nauč psát já ji mám taky v kulatém a uš jí mám 5 let živou nazdar ty kokso hloupej lol

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re:Proč?

Leni,14. 12. 2012 13:10

no, však ty taky :D, píše se uŽ

Re: Re: Re: Re:Proč?

adda\rfref,31. 10. 2012 12:52

Máte pravdu, já měla již druhou v kouli a pokaždé mi do roka umřela a já nevěděla proč a už to vím. Děkuji

Re: Re:Proč?

w,14. 12. 2012 16:00

u bety kulate akvarium nevadi

3 samice

Monika,10. 6. 2012 18:24

Dobrý den , chci se zeptat: Měla jsem v akváriu jednoho samečka a tři samičky. Bohužel sameček spáchal sebevraždu (vyskočil z akvária ven - asi tři ženský na něj byli moc) :-))) Ale teď vážně - ta největší samička dělá bubliny a staví hnízdo a je agresivní ...... koupili jsme totiž samečka nového a okousala mu ploutve....jen tak tak že jsme ho stihli odlovit (byl tam asi 1 hod ) Má vůbec cenu se snažit tam začlenit samce? Nebo raději máme nechat samičky samotné..???

Re: 3 samice

Monika,10. 6. 2012 18:49

A ještě jedna otázka : dorostou samečkovi okousané ploutve??

Re: Re: 3 samice

romča,11. 6. 2012 15:32

dorůst by mu měly