Jdi na obsah Jdi na menu
 


281433.jpg

Beta bojovnice

 

Bojovnice Pestrá
 

Původ: Jižní Asie
Velikost: do 6 cm         
Potrava: vločková, patentky, speciální granule, všežravec

 

Rozmnožování:
Sameček staví na hladině pěnové hnízdo, pod kterým dochází ke tření. Jikry spadlé ke dnu sameček posbírá a opětovně vrací zpět do pěnového hnízda. Samička mu někdy pomáhá, občas také jikry potají požírá. Po tření samičku odlovíme a snížíme sloupec vody na 10 cm. Sameček pečuje o jikry sám. Potěr se vylíhne za 24 hodin a asi za 2 dny kdy spotřebuje žloutkový vak se rozplavává a to je pravý čas na odlovení samečka. Potěr přijímá první dny drobnou jemnou živou potravu, popřípadě usušený vaječný žloutek cezený přes tkaninu (ideální je krmit mikry). Do stáří 4 týdnů přijímá potěr kyslík žábrami přímo z vody, proto se v této době velmi jemně vzduchuje, ale přesto je potřeba měnit také vodu. Po 4 týdnech se potěru začíná vytvářet přídatné dýchací ústrojí - labyrint V této době musíme opět krmit velmi jemnou potravou, protože se potěr v tomto období větším soustem často udusí. Potěr roste nestejnoměrně a je nutné třídit jej podle velikosti. Pokud mají dobrou stravu rostou velmi rychle.

Wikipedie:Jak číst taxobox Bojovnice pestrá

Bojovnice pestrá

Bojovnice pestrá

 

Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
Třída: paprskoploutví (Actinopterygii)
Řád: ostnoploutví (Perciformes)
Čeleď: guramovití (Osphronemidae)
Rod: bojovnice (Betta)
Binomické jméno
Betta splendens
Regan, 1910

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bojovnice pestrá (Betta splendens) je oblíbená akvarijní ryba. Spolu s rájovci a čichavci se řadí k labyrintkám. Žijí ve stojatých vodách jižní a jihovýchodní Asie (v povodí řeky Mekong), které jsou velmi často chudé na kyslík, proto se jim vyvinul pomocný dýchací orgán tzv. labyrint, který rybám umožňuje přijímat kyslík přímo ze vzduchu. Jejich místní thajský název je plakad („Kousající ryba“). Bojovnice obvykle dorůstají do velikosti 6 cm a dožívají se zhruba 4–6 let, ve velmi dobrých podmínkách pak i 8–10 let. V své domovině byla bojovnice po dlouhou dobu využívána k zápasům, podobným známějším zápasům kohoutů.

Tyto ryby dlouhou dobu byly a stále jsou šlechtěny, proto se akvarijní forma od divoké formy značně liší. Samci i samice se vyskytují v mnoha barvách, jako je modrá, fialová, zelená, červená, bílá a i v různých kombinacích. Ploutve samečků bývají v případě správného chovu velmi dlouhé a rozličných tvarů. Nejčastější barvou těchto rybiček je tmavěmodrá a červená, případně fialová. Nejvzácnější jsou žluté a oranžové varianty.

Samci jsou vůči sobě (a někdy i vůči samicím) velmi agresivní, a proto se doporučuje chovat vždy pouze jednoho samce v akváriu. V případě chovu více samců současně je nezbytné je chovat v dostatečně velkém akváriu s množstvím přirozených skrýší. V přírodě samci sice nebojují až do usmrcení protivníka, ale v nevhodně řešeném akváriu nemá poražený kam uprchnout, takže boj může skončit jeho smrtí. Chovatelé, kteří se zaměřují na výcvik výstavních samců, používají obvykle propojená menší akvária, kdy je v každém jeden samec, který soupeří s ostatními přes sklo a díky tomu rostou jeho ploutve.

Někdy mohou být navzájem nesnášenlivé i samice, ačkoliv jejich agresivita je obvykle vedena k vytváření poměrně přísné, nicméně klidné hierarchie – za předpokladu, že je v nádrži 3 a více samic. Soužití dvou samic, pokud je jedna z nich dominantní, obvykle končí smrtí té slabší. Samice mohou napadnout i slabšího samce, na což je třeba brát ohledy především při odchovu. V každém případě platí pro chov stejná pravidla, jako pro samce, tedy prostorná a členitá akvária.

Jakkoliv je vlastní chov bojovnic co se týče přípravy poměrně složitý, odchov je díky silně vyvinutému rozmnožovacímu pudu tohoto druhu poměrně snadný a skutečně velmi zajímavý. Sameček pomocí sekretu z tlamy postaví pěnové hnízdo z bublin, do kterého ukládá oplodněné jikry. Samička je ihned po tření od hnízda vyhnána a musí se z akvária odlovit. Sameček neustále hnízdo upravuje a opětovně do něj zabudovává popadané potomstvo. Po zhruba třech dnech, když plůdek vstřebá svůj žloutkový váček a rozplave se, se odloví i sameček. Potěr je velmi drobný a odchovává se prachovou potravou a planktonem. Rozmnožovací pud lze posílit zvýšením teploty a snížením hladiny vody v akváriu.

Bojovnice se dobře hodí do společenských nádrží, ale pouze ke klidným a neagresivním druhům, které bojovnicím nebudou okusovat jejich dlouhé ploutve a současně nemohou být pro bojovnice vizuálním rivalem, jako třeba některé cichlidy (např. známé skaláry). Ani malé rybky nejsou vhodným společníky, protože by bojovnicemi mohly být považovány za potravu. Ideálním prostředím pro bojovnice je akvárium klasického formátu nad 100 l, ve kterém nechybí vysoké a volně plovoucí rostliny. Vhodná teplota pro tyto rybky je mezi 24–30°C a pH vody by mělo být v rozmezí 6,5–7,0, přičemž je nezbytné prostředí udržovat v uvedených mantinelech. Betty jsou velmi citlivé na nepříznivé podmínky, mohou trpět alergiemi na některé vybavení akvária, případně na přemnožení bakterii a sinic.

Jak rozpoznat samičku od samce:

Samička nemá dlouhé plotvičky jako samec, je většinou méně zbarvená, nejčastější je červená, černá, šedá anebo bilá.

Samička Bety

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Samec má dlouhé ploutve, zbarven je většinou do modré nebo červené barvy.  

Samec Bety

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Re: Re: 3 samice

mina,17. 11. 2012 15:16

ano,dorostou.Mne se stalo to same,ale kdyz mu ploutve dorostly,tu samicku zabil

Beta

Tereza1,15. 9. 2012 10:00

Chtěla bych si pořídit betičku, ale nevím jak jí čistit akvárko. Ve zverimexu mi poradili ať si koupím odkalovač vody a vyměním vždy jen trošku vody. Nevíte kolik takový odkalovač může stát do beta akvárka 2l ? A je dobrý ho mít , nebo vyměnit radši všechnu vodu?

Re: Beta

ad.r,29. 10. 2012 15:59

ja sem vzdy menila cele akvarko.samozrejme za odstatou vodu tk tyde, asi kazdy mesic. Nevim jestli je to uplne idealni, ale bete i neonkam to myslim vyhovovalo. Mela jsem 10l

Re: Beta

mina,17. 11. 2012 13:25

Ja mam 2 betty prave v tom malym akvarku(2l) a voda se meni velmi jednoduse.Davam betty do nejake sklenicky a pak vyleju vsechnu vodu z akvarka,umeju ho,naplnim znovu a pustim tam betty.

Voda

Jana,8. 11. 2012 17:31

Ahoj, můžete mi, prosím poradit, jestli je možné betě dolít vodu z PET lahve? Není tak chlorovaná a ani tak studená jako voda z kohoutku a může se přidat Nutrafin Betta, i když je rybka v akváriu? Díky za odpověď.

kto je kto

vierka,11. 9. 2012 13:37

mám mladé bojovnice už2 mesiace staré , sú pekne modré ako a kedy rozoznám čo je samec a čo samica?

Re: kto je kto

r,13. 9. 2012 17:27

samec ma velkje vějířovité ploutve a samisa ma pouze malinkatý ,ocásek a radím vás abyste o daném druhu akvirijní rybky nejprve zjisti nějaké informace a až potom si ji koupila

Re: kto je kto

r,13. 9. 2012 17:28

samec ma velkje vějířovité ploutve a samisa ma pouze malinkatý ,ocásek a radím vás abyste o daném druhu akvirijní rybky nejprve zjisti nějaké informace a až potom si ji koupila

Re: Re: kto je kto

ad.r,29. 10. 2012 16:02

omlouvam se, ale ja bety chovam pres dva roky, a stale mi dela mensi problem u malych rozeznat pohlavi. I zkusenim akvaristum to chvili trva rozeznat. A taky si myslim, ze pan/i o betkach nic nevi, kdyz se ji/mu povedli rozmnozir. :-)

Re: Re: Re: kto je kto

Ad.r,29. 10. 2012 16:06

omlouvam se, chtela jsem rict ze pan/i vi neco o betce :) maly prklep

Beta Modrá

Hana,7. 5. 2012 15:56

Dobrý den,chtěla bych se zeptat jaká ryba se hodí k Bete modré??Aby se nepžrali..děkuji za odpověd

Re: Beta Modrá

rr,10. 5. 2012 12:52

ahoj , hodí se k ní např paví očko , a hlavně k ní nedávej žádné rybky s dlouhým a vějířovitým ocasem jako např. závojnatku !!

Re: Re: Beta Modrá

ad.r,29. 10. 2012 16:05

pavi ocko tozhodne nedoporucuji. Neonka je nejlepsi a nejlehci rybka k betce! Pavi ocko je moc male a ma dlohy ocasek!

Rostlina pro Bettku

Hanka,15. 9. 2012 20:54

Dobrý večer,dnes jsme si koupili Betku. Mazlíček má akvárium od mariny 3l. Ráda bych jí koupila nějakou rostlinku,ale nevím jakou. Jestli živou nebo umělou. Moc děkuji za odpověď. Hanka

Re: Rostlina pro Bettku

Tereza1,16. 9. 2012 9:39

Dobrý den, já jsem mé betě koupila rostlinku umělou. Byla s ní velmi spokojená. Lepší je koupit nějakou rostlinku, mezi kterou se může schovat. Ale pokud koupíte živou, určitě nic nezkazíte, jen je to těžší na údržbu.

Re: Rostlina pro Bettku

ad.r,29. 10. 2012 15:58

dobry den,doporucuji zivou, ale myslim si ze postaci i umela. Ziva je vsak o neco lepsi.

Jak dlouho vydrží beta bez žrádla?

Soňa,18. 10. 2012 15:17

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, jestli beta vydrží víkend bez žrádla? Prosím spěchá to.

Děkuju

Re: Jak dlouho vydrží beta bez žrádla?

ad.r,29. 10. 2012 15:55

myslim si ze 2 dny urcite, kamaradka krmi jednou za ctyry dny. Ja sice kazdy den ale myslim si ze by to mela zvladnout.

bojovnice se drží u dna

Zdeněk,19. 10. 2012 16:16

Dobrý den, prosím o radu naše bojovnice se už týden drží téměř nehybně u dna... k hladině vypluje jen zřídka... děkuji

Re: bojovnice se drží u dna

ad.r,29. 10. 2012 15:54

Nejspis ma nejake nevyhovujici podminky, napr. male akvarium, malo rostlin nebo spatnou vodu. Tohle se mi kdysi take stalo. Zaslo to az tak daleko, ze se scnovavala do musli a nezrala. Take je moznost, ze nemate vhodne krmivo.