Jdi na obsah Jdi na menu
 


281433.jpg

Beta bojovnice

 

Bojovnice Pestrá
 

Původ: Jižní Asie
Velikost: do 6 cm         
Potrava: vločková, patentky, speciální granule, všežravec

 

Rozmnožování:
Sameček staví na hladině pěnové hnízdo, pod kterým dochází ke tření. Jikry spadlé ke dnu sameček posbírá a opětovně vrací zpět do pěnového hnízda. Samička mu někdy pomáhá, občas také jikry potají požírá. Po tření samičku odlovíme a snížíme sloupec vody na 10 cm. Sameček pečuje o jikry sám. Potěr se vylíhne za 24 hodin a asi za 2 dny kdy spotřebuje žloutkový vak se rozplavává a to je pravý čas na odlovení samečka. Potěr přijímá první dny drobnou jemnou živou potravu, popřípadě usušený vaječný žloutek cezený přes tkaninu (ideální je krmit mikry). Do stáří 4 týdnů přijímá potěr kyslík žábrami přímo z vody, proto se v této době velmi jemně vzduchuje, ale přesto je potřeba měnit také vodu. Po 4 týdnech se potěru začíná vytvářet přídatné dýchací ústrojí - labyrint V této době musíme opět krmit velmi jemnou potravou, protože se potěr v tomto období větším soustem často udusí. Potěr roste nestejnoměrně a je nutné třídit jej podle velikosti. Pokud mají dobrou stravu rostou velmi rychle.

Wikipedie:Jak číst taxobox Bojovnice pestrá

Bojovnice pestrá

Bojovnice pestrá

 

Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
Třída: paprskoploutví (Actinopterygii)
Řád: ostnoploutví (Perciformes)
Čeleď: guramovití (Osphronemidae)
Rod: bojovnice (Betta)
Binomické jméno
Betta splendens
Regan, 1910

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bojovnice pestrá (Betta splendens) je oblíbená akvarijní ryba. Spolu s rájovci a čichavci se řadí k labyrintkám. Žijí ve stojatých vodách jižní a jihovýchodní Asie (v povodí řeky Mekong), které jsou velmi často chudé na kyslík, proto se jim vyvinul pomocný dýchací orgán tzv. labyrint, který rybám umožňuje přijímat kyslík přímo ze vzduchu. Jejich místní thajský název je plakad („Kousající ryba“). Bojovnice obvykle dorůstají do velikosti 6 cm a dožívají se zhruba 4–6 let, ve velmi dobrých podmínkách pak i 8–10 let. V své domovině byla bojovnice po dlouhou dobu využívána k zápasům, podobným známějším zápasům kohoutů.

Tyto ryby dlouhou dobu byly a stále jsou šlechtěny, proto se akvarijní forma od divoké formy značně liší. Samci i samice se vyskytují v mnoha barvách, jako je modrá, fialová, zelená, červená, bílá a i v různých kombinacích. Ploutve samečků bývají v případě správného chovu velmi dlouhé a rozličných tvarů. Nejčastější barvou těchto rybiček je tmavěmodrá a červená, případně fialová. Nejvzácnější jsou žluté a oranžové varianty.

Samci jsou vůči sobě (a někdy i vůči samicím) velmi agresivní, a proto se doporučuje chovat vždy pouze jednoho samce v akváriu. V případě chovu více samců současně je nezbytné je chovat v dostatečně velkém akváriu s množstvím přirozených skrýší. V přírodě samci sice nebojují až do usmrcení protivníka, ale v nevhodně řešeném akváriu nemá poražený kam uprchnout, takže boj může skončit jeho smrtí. Chovatelé, kteří se zaměřují na výcvik výstavních samců, používají obvykle propojená menší akvária, kdy je v každém jeden samec, který soupeří s ostatními přes sklo a díky tomu rostou jeho ploutve.

Někdy mohou být navzájem nesnášenlivé i samice, ačkoliv jejich agresivita je obvykle vedena k vytváření poměrně přísné, nicméně klidné hierarchie – za předpokladu, že je v nádrži 3 a více samic. Soužití dvou samic, pokud je jedna z nich dominantní, obvykle končí smrtí té slabší. Samice mohou napadnout i slabšího samce, na což je třeba brát ohledy především při odchovu. V každém případě platí pro chov stejná pravidla, jako pro samce, tedy prostorná a členitá akvária.

Jakkoliv je vlastní chov bojovnic co se týče přípravy poměrně složitý, odchov je díky silně vyvinutému rozmnožovacímu pudu tohoto druhu poměrně snadný a skutečně velmi zajímavý. Sameček pomocí sekretu z tlamy postaví pěnové hnízdo z bublin, do kterého ukládá oplodněné jikry. Samička je ihned po tření od hnízda vyhnána a musí se z akvária odlovit. Sameček neustále hnízdo upravuje a opětovně do něj zabudovává popadané potomstvo. Po zhruba třech dnech, když plůdek vstřebá svůj žloutkový váček a rozplave se, se odloví i sameček. Potěr je velmi drobný a odchovává se prachovou potravou a planktonem. Rozmnožovací pud lze posílit zvýšením teploty a snížením hladiny vody v akváriu.

Bojovnice se dobře hodí do společenských nádrží, ale pouze ke klidným a neagresivním druhům, které bojovnicím nebudou okusovat jejich dlouhé ploutve a současně nemohou být pro bojovnice vizuálním rivalem, jako třeba některé cichlidy (např. známé skaláry). Ani malé rybky nejsou vhodným společníky, protože by bojovnicemi mohly být považovány za potravu. Ideálním prostředím pro bojovnice je akvárium klasického formátu nad 100 l, ve kterém nechybí vysoké a volně plovoucí rostliny. Vhodná teplota pro tyto rybky je mezi 24–30°C a pH vody by mělo být v rozmezí 6,5–7,0, přičemž je nezbytné prostředí udržovat v uvedených mantinelech. Betty jsou velmi citlivé na nepříznivé podmínky, mohou trpět alergiemi na některé vybavení akvária, případně na přemnožení bakterii a sinic.

Jak rozpoznat samičku od samce:

Samička nemá dlouhé plotvičky jako samec, je většinou méně zbarvená, nejčastější je červená, černá, šedá anebo bilá.

Samička Bety

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Samec má dlouhé ploutve, zbarven je většinou do modré nebo červené barvy.  

Samec Bety

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Nevím co to znamená

Lucka,13. 10. 2012 11:18

Dobrý den mám bettu tak 2-3 měsíce a je nějaký vyplašený zmateně poplavává po akvárku (je to samec) , zna mená to něco nebo je to nomální ??
Díky za odpověď :)

Velke bricho

Sykys,2. 10. 2012 20:54

Dobry den, chtela jsem se zeptat. Mam doma samecka Bety a ma nejake tluste bricho a plave u hladiny a moc se nehybe. Nemuzete mi poradit cim je to zpusobeno a jak mohu pomoci.

pomooooooooooooc

kl,8. 9. 2012 21:04

prosim pomoct koupila jsem si betu a nevim jakou ji mam dat vodu a muzu ryby rozmnozovat doma prosim rychlou odpoved diky

Re: pomooooooooooooc

r,13. 9. 2012 17:29

voda by měla mít 24 - 27 stupnu , a doma je klidně rozmožovat mužete , doporučuje se ale , aby měl msamec ve velkem akvariu aspon 3 samice , jednu by mohl zabít !!

Prosím poradte mi

LL,25. 8. 2012 23:48

Ahojky , koupila jsem si nejdříve samečka dneska jsem přikoupila dvě samičky a ten syčák pořád honil samičku a jak zběsilý až jsem kluka jednoho odebrala a je na samotce . Prosím poradte proč a co s tím díky

Nove akva pre bojovnicu

Erika,19. 7. 2012 17:43

mam jednu bojovnicu myslim ze je to samica lebo nema velke plutvicky, a chcem sa spytat mam zalozene akva tak 3,5 litra nechavam v nom ostat vodu kedy ju tam možem dat .dik za odpoved
iNAK PEKNY WEB

Re: Nove akva pre bojovnicu

romča,23. 7. 2012 17:11

pokud má velké ploutvičky , tak je to sameček !!!! jinak , voda musí být odstátá aspn 3-4 hod. - nejlépe 1/2 dne

Rozmnožování

Domča,3. 7. 2012 15:48

Pořídila sem si samečka a asi po 2 týdnech jsem do akvárka přidala dvě samičky aby se mohli pářit...proč na ně sameček útočí??Zabije je?? Prosím rychlou odpověď!!!

Re: Rozmnožování

kl****,22. 7. 2012 17:46

Ahoj samci někdy bývají agresvní nejen vůči ostatním samcůl ale i samicím v malém akváriu bez možných úkrytů může samec samici zabít.

samec alebo samica

julini,14. 7. 2012 9:35

ako zistim ci je to samec alebo samica prosim poradte mam ju doma no neviem co to je

Re: samec alebo samica

r,16. 7. 2012 8:48

samec má krásný vějířovitý icas a samica ne

nechaapem

marek,9. 7. 2012 22:15

preco sa my nechce samec sparit zo samičkou uz som vymenil dvoch a staale nič je potreba mat aj teplejsiu vodu alebo ako to je čo im treba dat ????

Pečování

Pája,22. 6. 2012 13:12

Měla bych jeden dotázek. Nikdy jsem rybky neměla a beta je první. Mám to malý čtveratý akvárko na 2 litry a nevíte, jak často bych ji tu vodu měla měnit, když jsou takový vedra?

Re: Pečování

betta ,23. 6. 2012 22:15

Ahoj Pájo!Vodu by jsi měla čistit jednou do týdne pokud ji budeš mít špinavou dřív tak ho očisti dřív.Vodu můžeš dávat odstátou cc jeden den nebo přidávat nutra betta jeden a půl vršku.Nevím jestli máš jak píšeš akva marina betta kit jako tady má holka na bloku a jako mám já.Jestli ano tak já měla tento přípravek součástí balení.Voda by měla mít kolem 24-27 C.Hezký chov!

Rada

Anet,18. 6. 2012 18:53

Chtěla bych se zeptat, jestli nevíte co znamená, když se beta pořád drží u hladiny a moc se nehýbe. V jedné chvíli mi přišlo, že si stavěl hnízdo, ale druhý den tam už nic nebylo. A ted ho vidím bud odpočívat dole nebo jak je nasáčkovanej nahoře :)

Re: Rada

romča,21. 6. 2012 21:36

třeba jen spí

HELP

Jana,15. 5. 2012 14:00

Ahoj, mám betího samečka, už druhého, zase se mu slepily ploutvičky, jde koupit nějaký přípravek na pomoc? nebo stačí tu vodu osolit? nebo je ještě nějaký jiný způsob?

Re: HELP

Jana,15. 5. 2012 14:01

Kdyžta email: hanus.jana@atlas.cz

Re: HELP

romča,16. 5. 2012 17:13

skus mu dát zrzádko k akváriu , když to nebude fungovat poptej se v aqaristice , tam ti určitě nějak poradí !!

Re: Re: HELP

Jana,16. 5. 2012 21:39

Zrcátko dostává každý den, to mu ho tam mám jako nechat? v místě kde jsme ho kupovali tak mi bylo řečeno, že neví, že není odborník... Myslím, že musí mít nějakou infekci, ztrácí i barvu a zadní ploutvička se mu roztrhává.