Jdi na obsah Jdi na menu
 


281433.jpg

Beta bojovnice

 

Bojovnice Pestrá
 

Původ: Jižní Asie
Velikost: do 6 cm         
Potrava: vločková, patentky, speciální granule, všežravec

 

Rozmnožování:
Sameček staví na hladině pěnové hnízdo, pod kterým dochází ke tření. Jikry spadlé ke dnu sameček posbírá a opětovně vrací zpět do pěnového hnízda. Samička mu někdy pomáhá, občas také jikry potají požírá. Po tření samičku odlovíme a snížíme sloupec vody na 10 cm. Sameček pečuje o jikry sám. Potěr se vylíhne za 24 hodin a asi za 2 dny kdy spotřebuje žloutkový vak se rozplavává a to je pravý čas na odlovení samečka. Potěr přijímá první dny drobnou jemnou živou potravu, popřípadě usušený vaječný žloutek cezený přes tkaninu (ideální je krmit mikry). Do stáří 4 týdnů přijímá potěr kyslík žábrami přímo z vody, proto se v této době velmi jemně vzduchuje, ale přesto je potřeba měnit také vodu. Po 4 týdnech se potěru začíná vytvářet přídatné dýchací ústrojí - labyrint V této době musíme opět krmit velmi jemnou potravou, protože se potěr v tomto období větším soustem často udusí. Potěr roste nestejnoměrně a je nutné třídit jej podle velikosti. Pokud mají dobrou stravu rostou velmi rychle.

Wikipedie:Jak číst taxobox Bojovnice pestrá

Bojovnice pestrá

Bojovnice pestrá

 

Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
Třída: paprskoploutví (Actinopterygii)
Řád: ostnoploutví (Perciformes)
Čeleď: guramovití (Osphronemidae)
Rod: bojovnice (Betta)
Binomické jméno
Betta splendens
Regan, 1910

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bojovnice pestrá (Betta splendens) je oblíbená akvarijní ryba. Spolu s rájovci a čichavci se řadí k labyrintkám. Žijí ve stojatých vodách jižní a jihovýchodní Asie (v povodí řeky Mekong), které jsou velmi často chudé na kyslík, proto se jim vyvinul pomocný dýchací orgán tzv. labyrint, který rybám umožňuje přijímat kyslík přímo ze vzduchu. Jejich místní thajský název je plakad („Kousající ryba“). Bojovnice obvykle dorůstají do velikosti 6 cm a dožívají se zhruba 4–6 let, ve velmi dobrých podmínkách pak i 8–10 let. V své domovině byla bojovnice po dlouhou dobu využívána k zápasům, podobným známějším zápasům kohoutů.

Tyto ryby dlouhou dobu byly a stále jsou šlechtěny, proto se akvarijní forma od divoké formy značně liší. Samci i samice se vyskytují v mnoha barvách, jako je modrá, fialová, zelená, červená, bílá a i v různých kombinacích. Ploutve samečků bývají v případě správného chovu velmi dlouhé a rozličných tvarů. Nejčastější barvou těchto rybiček je tmavěmodrá a červená, případně fialová. Nejvzácnější jsou žluté a oranžové varianty.

Samci jsou vůči sobě (a někdy i vůči samicím) velmi agresivní, a proto se doporučuje chovat vždy pouze jednoho samce v akváriu. V případě chovu více samců současně je nezbytné je chovat v dostatečně velkém akváriu s množstvím přirozených skrýší. V přírodě samci sice nebojují až do usmrcení protivníka, ale v nevhodně řešeném akváriu nemá poražený kam uprchnout, takže boj může skončit jeho smrtí. Chovatelé, kteří se zaměřují na výcvik výstavních samců, používají obvykle propojená menší akvária, kdy je v každém jeden samec, který soupeří s ostatními přes sklo a díky tomu rostou jeho ploutve.

Někdy mohou být navzájem nesnášenlivé i samice, ačkoliv jejich agresivita je obvykle vedena k vytváření poměrně přísné, nicméně klidné hierarchie – za předpokladu, že je v nádrži 3 a více samic. Soužití dvou samic, pokud je jedna z nich dominantní, obvykle končí smrtí té slabší. Samice mohou napadnout i slabšího samce, na což je třeba brát ohledy především při odchovu. V každém případě platí pro chov stejná pravidla, jako pro samce, tedy prostorná a členitá akvária.

Jakkoliv je vlastní chov bojovnic co se týče přípravy poměrně složitý, odchov je díky silně vyvinutému rozmnožovacímu pudu tohoto druhu poměrně snadný a skutečně velmi zajímavý. Sameček pomocí sekretu z tlamy postaví pěnové hnízdo z bublin, do kterého ukládá oplodněné jikry. Samička je ihned po tření od hnízda vyhnána a musí se z akvária odlovit. Sameček neustále hnízdo upravuje a opětovně do něj zabudovává popadané potomstvo. Po zhruba třech dnech, když plůdek vstřebá svůj žloutkový váček a rozplave se, se odloví i sameček. Potěr je velmi drobný a odchovává se prachovou potravou a planktonem. Rozmnožovací pud lze posílit zvýšením teploty a snížením hladiny vody v akváriu.

Bojovnice se dobře hodí do společenských nádrží, ale pouze ke klidným a neagresivním druhům, které bojovnicím nebudou okusovat jejich dlouhé ploutve a současně nemohou být pro bojovnice vizuálním rivalem, jako třeba některé cichlidy (např. známé skaláry). Ani malé rybky nejsou vhodným společníky, protože by bojovnicemi mohly být považovány za potravu. Ideálním prostředím pro bojovnice je akvárium klasického formátu nad 100 l, ve kterém nechybí vysoké a volně plovoucí rostliny. Vhodná teplota pro tyto rybky je mezi 24–30°C a pH vody by mělo být v rozmezí 6,5–7,0, přičemž je nezbytné prostředí udržovat v uvedených mantinelech. Betty jsou velmi citlivé na nepříznivé podmínky, mohou trpět alergiemi na některé vybavení akvária, případně na přemnožení bakterii a sinic.

Jak rozpoznat samičku od samce:

Samička nemá dlouhé plotvičky jako samec, je většinou méně zbarvená, nejčastější je červená, černá, šedá anebo bilá.

Samička Bety

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Samec má dlouhé ploutve, zbarven je většinou do modré nebo červené barvy.  

Samec Bety

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Re: Re: HELP

Jana,16. 5. 2012 21:39

Zrcátko dostává každý den, to mu ho tam mám jako nechat? v místě kde jsme ho kupovali tak mi bylo řečeno, že neví, že není odborník... Myslím, že musí mít nějakou infekci, ztrácí i barvu a zadní ploutvička se mu roztrhává.

Re: Re: Re: HELP

romi,19. 5. 2012 16:50

má takové bílé skvrnky ? jestli ano je to plísen , ta se dá léžit zelení , ale většinou to bohužel skonží uhynutím , mě se to taky stalo , a když se mu začínají trhat plutve , tak je to další příznak infekce . plísně mu hlavně neodškrabuj !!

Re: Re: Re: Re: HELP

Jana,6. 6. 2012 18:52

ZELENí? to je co? kde se to dá sehnat?

Re: Re: Re: Re: Re: HELP

romča,11. 6. 2012 15:34

vodní zelen - je tekutý přípravek do vody a měl by se dát sehnat v každé dobré aquaristice :)))

Re: Re: Re: Re: Re: Re: HELP

JAna,16. 6. 2012 8:46

děkuju, zkusíme to:) jen tak mimochodem, co se stane když to tam naleju a diagnoza byla špatná, zabije ho to?

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: HELP

romča,17. 6. 2012 20:27

to doopravdy netuším , ale když to nezkusíte , stejně s velkou pravděpodobností zahyne !!

Prosím...

Pepa,17. 6. 2012 15:40

Prosím o odpověď z 14.6.2012, děkuji MOC !!!

???

Pepa,14. 6. 2012 18:58

Ahojda.Máme s přítelkyní cca rok 2 bety.Nevíme zda to jsou samičky,samečci nebo každý z nich je jiného pohlaví,ale když jsme je dali asi tak před půl rokem k sobě,tak se rvali.Jsou tedy každá zvlášť.Vodu měníme pravidelně,krmíme pravidelně,ale ta modrá-Romeo jak mu říkáme najednou není tmavě modrý,ale je světle modrý a má červené fleky po těle,neplave,spíš poplouvá a drží se u dna.Jí,ale je jakoby úplně smrsklý,nevypadá vůbec zdravě.Můžete nám poradit co s tím?Mám pocit,že brzy zemře:-(!Mnohokrát děkujem!

Pomoc

Mac,9. 6. 2012 16:34

Ahoj, chtěla bych se zeptat, jak poznám samičku od samečka a taky jak často bych měla betu krmit.

Re: Pomoc

Monika,10. 6. 2012 18:27

Sameček má velké ploutve .....a krmím je jednou denně , ale jen trošku, aby to hned sežrali.

Pomoc

Mac,9. 6. 2012 16:34

Ahoj, chtěla bych se zeptat, jak poznám samičku od samečka a taky jak často bych měla betu krmit.

filtrování

Anička,25. 5. 2012 14:58

vadí když beta nemá filtr???

Re: filtrování

Tereza,28. 5. 2012 18:33

Ne nevadí, nepotřebuje ho ..:-)

bojov

lulu,18. 5. 2012 21:04

moja bojonnica sa nechce potopit ked sa aj snaží zadok jej stále tahá na hladinu. prečo? dakujem napište mi na chovatel1@post.sk

bojov

lulu,18. 5. 2012 21:03

moja bojonnica sa nechce potopit ked sa aj snaží zadok jej stále tahá na hladinu. prečo? dakujem

Dotaz

Vojta,15. 5. 2012 15:53

Chtěl bych se zeptat jak často je nutné měnit vodu ?? A jak poznat jestli je to sameček a nebo samička ??

Re: Dotaz

romča,16. 5. 2012 17:11

je to individulelní , když uvidíš , že se voda začíná kalit , tak ji prostě viměn !!!

Re: Dotaz

Tereza,17. 5. 2012 15:15

Já vodu měním jednou za týden. Myslím, že to stačí;)

potřebuji pomoct

romi,29. 4. 2012 19:59

ahoj mám svoji bettu 2 dny a je mi 11 let , chodím do školy a bojím se bettu nechávat doma samotnou , myslíte si . že by byla moje betta ráda kdybych jí do akvária koupila kamaráda ? já i moje bettunka děkujeme za odpovědi

Re: potřebuji pomoct

ivet,5. 5. 2012 20:28

mYslím že jí to víc vyhovuje být sama v akváriu - jestli máš samečka a koupila by jsis zase samečka tak by to nemohli přežít třeba i oba dva-pokousaly by jse k smrti zkus jsi kněmu koupit dvě samičky a sice jse ti budou pořát množit ale jestli je nebudeš odchytovat tak ti mlade budou požírat