Jdi na obsah Jdi na menu
 


281433.jpg

Beta bojovnice

 

Bojovnice Pestrá
 

Původ: Jižní Asie
Velikost: do 6 cm         
Potrava: vločková, patentky, speciální granule, všežravec

 

Rozmnožování:
Sameček staví na hladině pěnové hnízdo, pod kterým dochází ke tření. Jikry spadlé ke dnu sameček posbírá a opětovně vrací zpět do pěnového hnízda. Samička mu někdy pomáhá, občas také jikry potají požírá. Po tření samičku odlovíme a snížíme sloupec vody na 10 cm. Sameček pečuje o jikry sám. Potěr se vylíhne za 24 hodin a asi za 2 dny kdy spotřebuje žloutkový vak se rozplavává a to je pravý čas na odlovení samečka. Potěr přijímá první dny drobnou jemnou živou potravu, popřípadě usušený vaječný žloutek cezený přes tkaninu (ideální je krmit mikry). Do stáří 4 týdnů přijímá potěr kyslík žábrami přímo z vody, proto se v této době velmi jemně vzduchuje, ale přesto je potřeba měnit také vodu. Po 4 týdnech se potěru začíná vytvářet přídatné dýchací ústrojí - labyrint V této době musíme opět krmit velmi jemnou potravou, protože se potěr v tomto období větším soustem často udusí. Potěr roste nestejnoměrně a je nutné třídit jej podle velikosti. Pokud mají dobrou stravu rostou velmi rychle.

Wikipedie:Jak číst taxobox Bojovnice pestrá

Bojovnice pestrá

Bojovnice pestrá

 

Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
Třída: paprskoploutví (Actinopterygii)
Řád: ostnoploutví (Perciformes)
Čeleď: guramovití (Osphronemidae)
Rod: bojovnice (Betta)
Binomické jméno
Betta splendens
Regan, 1910

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bojovnice pestrá (Betta splendens) je oblíbená akvarijní ryba. Spolu s rájovci a čichavci se řadí k labyrintkám. Žijí ve stojatých vodách jižní a jihovýchodní Asie (v povodí řeky Mekong), které jsou velmi často chudé na kyslík, proto se jim vyvinul pomocný dýchací orgán tzv. labyrint, který rybám umožňuje přijímat kyslík přímo ze vzduchu. Jejich místní thajský název je plakad („Kousající ryba“). Bojovnice obvykle dorůstají do velikosti 6 cm a dožívají se zhruba 4–6 let, ve velmi dobrých podmínkách pak i 8–10 let. V své domovině byla bojovnice po dlouhou dobu využívána k zápasům, podobným známějším zápasům kohoutů.

Tyto ryby dlouhou dobu byly a stále jsou šlechtěny, proto se akvarijní forma od divoké formy značně liší. Samci i samice se vyskytují v mnoha barvách, jako je modrá, fialová, zelená, červená, bílá a i v různých kombinacích. Ploutve samečků bývají v případě správného chovu velmi dlouhé a rozličných tvarů. Nejčastější barvou těchto rybiček je tmavěmodrá a červená, případně fialová. Nejvzácnější jsou žluté a oranžové varianty.

Samci jsou vůči sobě (a někdy i vůči samicím) velmi agresivní, a proto se doporučuje chovat vždy pouze jednoho samce v akváriu. V případě chovu více samců současně je nezbytné je chovat v dostatečně velkém akváriu s množstvím přirozených skrýší. V přírodě samci sice nebojují až do usmrcení protivníka, ale v nevhodně řešeném akváriu nemá poražený kam uprchnout, takže boj může skončit jeho smrtí. Chovatelé, kteří se zaměřují na výcvik výstavních samců, používají obvykle propojená menší akvária, kdy je v každém jeden samec, který soupeří s ostatními přes sklo a díky tomu rostou jeho ploutve.

Někdy mohou být navzájem nesnášenlivé i samice, ačkoliv jejich agresivita je obvykle vedena k vytváření poměrně přísné, nicméně klidné hierarchie – za předpokladu, že je v nádrži 3 a více samic. Soužití dvou samic, pokud je jedna z nich dominantní, obvykle končí smrtí té slabší. Samice mohou napadnout i slabšího samce, na což je třeba brát ohledy především při odchovu. V každém případě platí pro chov stejná pravidla, jako pro samce, tedy prostorná a členitá akvária.

Jakkoliv je vlastní chov bojovnic co se týče přípravy poměrně složitý, odchov je díky silně vyvinutému rozmnožovacímu pudu tohoto druhu poměrně snadný a skutečně velmi zajímavý. Sameček pomocí sekretu z tlamy postaví pěnové hnízdo z bublin, do kterého ukládá oplodněné jikry. Samička je ihned po tření od hnízda vyhnána a musí se z akvária odlovit. Sameček neustále hnízdo upravuje a opětovně do něj zabudovává popadané potomstvo. Po zhruba třech dnech, když plůdek vstřebá svůj žloutkový váček a rozplave se, se odloví i sameček. Potěr je velmi drobný a odchovává se prachovou potravou a planktonem. Rozmnožovací pud lze posílit zvýšením teploty a snížením hladiny vody v akváriu.

Bojovnice se dobře hodí do společenských nádrží, ale pouze ke klidným a neagresivním druhům, které bojovnicím nebudou okusovat jejich dlouhé ploutve a současně nemohou být pro bojovnice vizuálním rivalem, jako třeba některé cichlidy (např. známé skaláry). Ani malé rybky nejsou vhodným společníky, protože by bojovnicemi mohly být považovány za potravu. Ideálním prostředím pro bojovnice je akvárium klasického formátu nad 100 l, ve kterém nechybí vysoké a volně plovoucí rostliny. Vhodná teplota pro tyto rybky je mezi 24–30°C a pH vody by mělo být v rozmezí 6,5–7,0, přičemž je nezbytné prostředí udržovat v uvedených mantinelech. Betty jsou velmi citlivé na nepříznivé podmínky, mohou trpět alergiemi na některé vybavení akvária, případně na přemnožení bakterii a sinic.

Jak rozpoznat samičku od samce:

Samička nemá dlouhé plotvičky jako samec, je většinou méně zbarvená, nejčastější je červená, černá, šedá anebo bilá.

Samička Bety

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Samec má dlouhé ploutve, zbarven je většinou do modré nebo červené barvy.  

Samec Bety

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Re: Re: Re: Re: Beta a kvarko

Myš,9. 1. 2017 18:48

Meleš nesmysly. Žádná studie o tom, že betty žijí v pidiloužičkách, neexistuje. Ony žijí v mokřadech, v mnohem větším prostoru než jsou ty debilní betária. BTW 2 litry by v přírodě vyschly za jeden den. Používej mozek! Betária jsou týrání!

Re: Re: Re: Beta a kvarko

Vanessa,14. 10. 2013 19:39

Tak to asi potřebuju větší akvárko má asi 2 litry :(

Re: Re: Re: Re: Beta a kvarko

betta,3. 11. 2013 15:19

ja mam 2l akvarko a mam ji 3 roky a zije .:)

Re: Re: Re: Re: Re: Beta a kvarko

bezejmena,8. 11. 2014 8:56

Asi tak nepotrebuje 10 litruuuuuuuu:D

Re: Re: Re: Re: Re: Beta a kvarko

Myš,9. 1. 2017 18:51

Ty taky přežiješ, když tě někdo zavře do sklepa a bude ti tam házet jídlo. Přežiješ, ale nic z toho života nebudeš mít. Přesně takoví idioti namyšlení, debilní jako ty si zaslouží, aby je chytil nějaký úchyl a do toho sklepa zavřel. Fakt ti to přeju z celého srdce!

Re: Re: Re: Beta a kvarko

Neřeš,21. 9. 2014 16:18

To NENÍ PRAVDA MAM BETKU UZ 3 roky a JE V AKVARKU SE 3litry, prosperuje dokonale!

Re: Re: Re: Beta a kvarko

bezejmena,8. 11. 2014 8:54

jo a prosimte na co potrebuje 10 litru mala rybicka? to akvarko specialni pro tuhle rybicku je taky male na 3 litry tak se uklidni. Fakt miluju tyhle znalce a nakonec vedi uplny hovno <3 (y)

Re: Re: Re: Re: Beta a kvarko

Helca,19. 1. 2015 0:26

Já jsem mela betu asi 1 rok v takovém malinkem kulatém akváriu,pak na doporučení jsem ji dala do velkého hranateho a to byla chyba, zdála se mi v něm ztracena,a do týdne umřela!Takže beta není člověk(viz.rada s WC)!

Re: Re: Re: Re: Re: Beta a kvarko

kamila,25. 2. 2016 15:14

ano měla jsem jí v 1,5 litrů ale zdálo se mi že to akvárium je moc malé tak jsem jí koupila velké akvário a má tam 15litrů a teď na ni je jakási plíseň

Re: Re: Re: Re: Re: Beta a kvarko

Myš,10. 1. 2017 10:18

Jo, umřela, protože už za ten rok týrání byla skoro mrtvá. Umřela by v tom debilním betáriu, kdybys ji nepřestěhovala. Akorát jsi ji zrovna přestěhovala v předsmrtném tažení.

Re: Re: Re: Re: Beta a kvarko

Myš,9. 1. 2017 18:54

Kéž by tě nějaký úchyl zavřel do sklepa, ty debilní krávo! Je ti tak maximálně 10 let, ale děláš tu chytrou. Betária nejsou spešl vymyšlená pro betty, ale betty jsou jediný druh, který je poměrně odolný a neumře tam za jeden den, ale třeba až za několik týdnů nebo měsíců. Vzpamatuj se, myslíš si, že prodejcům jde o něco jiného než o prachy? Čím víc ryby budou umírat, tím spíš si někdo půjde koupit novou a tím víc kšeftů pro ně.

Re: Re: Re: Re: Beta a kvarko

Myš,10. 1. 2017 10:20

Na co potřebuješ chodit ven? Však ti stačí prostor cca 150 X 150 cm, když ti tam budou házet jídlo, tak přežiješ.

Re: Re: Re: Beta a kvarko

Helena,25. 11. 2014 14:29

Dostala jsem BETU v akvarku 1,5 l vody. Přežila v něm v pohodě 6 měsíců. Jelikož jsem si myslela, že je akvárko malé, pořídila jsem ji 6ti litrové a pro jednu Betu bohatě stačí. Sameček prospívá, je aktivní a roste.

Re: Re: Re: Re: Beta a kvarko

sisi,4. 3. 2015 21:47

Já si myslím že Bette je dobře jak v malém tak ve velkém měla jsem bettu v tom malém a vydržela 3 roky a potom jsem ji měla ve velkém a vydržela taky 3 roky takže si myslím že to je asi jedno

Re: Re: Re: Beta a kvarko

míša,10. 7. 2015 14:38

Přežije, kamarádka je má v kulatym a drží se už třetím rokem :-)

Re: Re: Re: Beta a kvarko

Kiki,27. 9. 2015 14:29

jo souhlasím s Vendy:D

Re: Re: Re: Beta a kvarko

kamila,25. 2. 2016 15:08

prosím o radu můj beták ma na sobě takové bílé chloupky vypadá to jako plíseň jde to odstranit a jestli jak?
díky za odpověď

Re: Re: Re: Beta a kvarko

Julie Králová,11. 11. 2016 19:14

Máme 3krásné barevné samečky s dlouhýma ploutvema již déle než rok,žijí každý zvlášť vedle sebe v litrových betárkách se zrcátkem add barevnýma rostlinkama a chystáme se rozmnožovat.Tak nebojte chovatelé,přežijí vše,údajně se i rády"plácají"v bahně

Re: Re: Beta a kvarko

Jiří_99,22. 3. 2014 17:08

Rada nad zlato...

Re: Re: Re: Beta a kvarko

misa,11. 3. 2015 18:50

Betta by mela mít velke akvarko myslim ze s tim wc je dobra rada jak by vam bylo?? Dobre asi moc ne.Beta ma taky rada hodne rostlin nebo skryse.Podivejte se na wikipwdii.