Jdi na obsah Jdi na menu
 


281433.jpg

Beta bojovnice

 

Bojovnice Pestrá
 

Původ: Jižní Asie
Velikost: do 6 cm         
Potrava: vločková, patentky, speciální granule, všežravec

 

Rozmnožování:
Sameček staví na hladině pěnové hnízdo, pod kterým dochází ke tření. Jikry spadlé ke dnu sameček posbírá a opětovně vrací zpět do pěnového hnízda. Samička mu někdy pomáhá, občas také jikry potají požírá. Po tření samičku odlovíme a snížíme sloupec vody na 10 cm. Sameček pečuje o jikry sám. Potěr se vylíhne za 24 hodin a asi za 2 dny kdy spotřebuje žloutkový vak se rozplavává a to je pravý čas na odlovení samečka. Potěr přijímá první dny drobnou jemnou živou potravu, popřípadě usušený vaječný žloutek cezený přes tkaninu (ideální je krmit mikry). Do stáří 4 týdnů přijímá potěr kyslík žábrami přímo z vody, proto se v této době velmi jemně vzduchuje, ale přesto je potřeba měnit také vodu. Po 4 týdnech se potěru začíná vytvářet přídatné dýchací ústrojí - labyrint V této době musíme opět krmit velmi jemnou potravou, protože se potěr v tomto období větším soustem často udusí. Potěr roste nestejnoměrně a je nutné třídit jej podle velikosti. Pokud mají dobrou stravu rostou velmi rychle.

Wikipedie:Jak číst taxobox Bojovnice pestrá

Bojovnice pestrá

Bojovnice pestrá

 

Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
Třída: paprskoploutví (Actinopterygii)
Řád: ostnoploutví (Perciformes)
Čeleď: guramovití (Osphronemidae)
Rod: bojovnice (Betta)
Binomické jméno
Betta splendens
Regan, 1910

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bojovnice pestrá (Betta splendens) je oblíbená akvarijní ryba. Spolu s rájovci a čichavci se řadí k labyrintkám. Žijí ve stojatých vodách jižní a jihovýchodní Asie (v povodí řeky Mekong), které jsou velmi často chudé na kyslík, proto se jim vyvinul pomocný dýchací orgán tzv. labyrint, který rybám umožňuje přijímat kyslík přímo ze vzduchu. Jejich místní thajský název je plakad („Kousající ryba“). Bojovnice obvykle dorůstají do velikosti 6 cm a dožívají se zhruba 4–6 let, ve velmi dobrých podmínkách pak i 8–10 let. V své domovině byla bojovnice po dlouhou dobu využívána k zápasům, podobným známějším zápasům kohoutů.

Tyto ryby dlouhou dobu byly a stále jsou šlechtěny, proto se akvarijní forma od divoké formy značně liší. Samci i samice se vyskytují v mnoha barvách, jako je modrá, fialová, zelená, červená, bílá a i v různých kombinacích. Ploutve samečků bývají v případě správného chovu velmi dlouhé a rozličných tvarů. Nejčastější barvou těchto rybiček je tmavěmodrá a červená, případně fialová. Nejvzácnější jsou žluté a oranžové varianty.

Samci jsou vůči sobě (a někdy i vůči samicím) velmi agresivní, a proto se doporučuje chovat vždy pouze jednoho samce v akváriu. V případě chovu více samců současně je nezbytné je chovat v dostatečně velkém akváriu s množstvím přirozených skrýší. V přírodě samci sice nebojují až do usmrcení protivníka, ale v nevhodně řešeném akváriu nemá poražený kam uprchnout, takže boj může skončit jeho smrtí. Chovatelé, kteří se zaměřují na výcvik výstavních samců, používají obvykle propojená menší akvária, kdy je v každém jeden samec, který soupeří s ostatními přes sklo a díky tomu rostou jeho ploutve.

Někdy mohou být navzájem nesnášenlivé i samice, ačkoliv jejich agresivita je obvykle vedena k vytváření poměrně přísné, nicméně klidné hierarchie – za předpokladu, že je v nádrži 3 a více samic. Soužití dvou samic, pokud je jedna z nich dominantní, obvykle končí smrtí té slabší. Samice mohou napadnout i slabšího samce, na což je třeba brát ohledy především při odchovu. V každém případě platí pro chov stejná pravidla, jako pro samce, tedy prostorná a členitá akvária.

Jakkoliv je vlastní chov bojovnic co se týče přípravy poměrně složitý, odchov je díky silně vyvinutému rozmnožovacímu pudu tohoto druhu poměrně snadný a skutečně velmi zajímavý. Sameček pomocí sekretu z tlamy postaví pěnové hnízdo z bublin, do kterého ukládá oplodněné jikry. Samička je ihned po tření od hnízda vyhnána a musí se z akvária odlovit. Sameček neustále hnízdo upravuje a opětovně do něj zabudovává popadané potomstvo. Po zhruba třech dnech, když plůdek vstřebá svůj žloutkový váček a rozplave se, se odloví i sameček. Potěr je velmi drobný a odchovává se prachovou potravou a planktonem. Rozmnožovací pud lze posílit zvýšením teploty a snížením hladiny vody v akváriu.

Bojovnice se dobře hodí do společenských nádrží, ale pouze ke klidným a neagresivním druhům, které bojovnicím nebudou okusovat jejich dlouhé ploutve a současně nemohou být pro bojovnice vizuálním rivalem, jako třeba některé cichlidy (např. známé skaláry). Ani malé rybky nejsou vhodným společníky, protože by bojovnicemi mohly být považovány za potravu. Ideálním prostředím pro bojovnice je akvárium klasického formátu nad 100 l, ve kterém nechybí vysoké a volně plovoucí rostliny. Vhodná teplota pro tyto rybky je mezi 24–30°C a pH vody by mělo být v rozmezí 6,5–7,0, přičemž je nezbytné prostředí udržovat v uvedených mantinelech. Betty jsou velmi citlivé na nepříznivé podmínky, mohou trpět alergiemi na některé vybavení akvária, případně na přemnožení bakterii a sinic.

Jak rozpoznat samičku od samce:

Samička nemá dlouhé plotvičky jako samec, je většinou méně zbarvená, nejčastější je červená, černá, šedá anebo bilá.

Samička Bety

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Samec má dlouhé ploutve, zbarven je většinou do modré nebo červené barvy.  

Samec Bety

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Lenost Betty

Hanka,13. 5. 2012 19:23

Prosím koupila jsem si Betu bojovnici černou a hned co jsem přišla domů se většinou válí na dně akvária. měla jsem i jiné Betty a ty to nedělaly prosím poraďte mi někdo !!!

Re: Lenost Betty

romča,16. 5. 2012 17:16

ptala sem se v aqaristice , a dozvěděla sem se , že to nic neznamená !!

Není filtra vzduchování

Hanka,13. 5. 2012 19:57

Chtěla bych se zeptat jestli Betta musí mít filtr a vzduchování já mám bettu která totiž plave na dně a někdy se nadechne. Vzduchování jsem vyndala protože tu rybičku do málem vcuclo :D

Re: Není filtra vzduchování

romča,16. 5. 2012 17:14

beta vzduchovátko napotřebuje , dýchá totiž atmosferický kyslík !!

Chic si koupit. PojoVnici

Behind,27. 3. 2012 21:15

Moj. Ocino. Mi hovoril ze nemozu. Bit v okruhlom akvariu . Je to pravda? Dakujem za odpoved

Re: Chic si koupit. PojoVnici

romi,29. 4. 2012 10:44

ano je , bety - když plavou pořád do kola jsou dezorientované a mohou se ztoho zbláznit!!

Re: Chic si koupit. PojoVnici

ivet,5. 5. 2012 20:24

A zas aka kravina mi nepripada mit ji v okruhlom akvariu - jde i oto jak je velké a jak je te betta akční a ty akvaria sa robů okruhlé i pre betty

krmení

\bet\,21. 2. 2012 18:39

dobrý den. koupila jsem mé betě jídlo. stálo 34 kč a vypadá to jako malé oranžové granulky. jenže moje beta je nejí. vždy si granulku vezme do pusinky a hned jí vyplivne. znamená to že jí to nechutná nebo je něco špatně? jinak jí normálně

Re: krmení

romi,29. 4. 2012 10:51

mě se stává to samé , beta to ale pak sní až jí to změkne - je to na ni moc tvrdé !!

Re: krmení

ivet,5. 5. 2012 20:21

Ahoj.nechci jsi hrát na chytrou.Já jsem si koupila bettu asi před 3. mesíci a ze začátku vubec nežralaa divila jsem se tomu(pak jsem zjistila že žere ze dna a připadá mi to divné protože ostatni moje betty žerou z hladiny)když jsem jí dávala granule(myslím asi ty stejné jako ty) tak za nima plavala chytla do tlamy a hned vyplivla pak jsem jí začala dávat vločky a ty mi řere ze dna tak doufám že ti to pomohlo- zkus to taky(ty vločky stojí v sáčku kolem 16 Kč a v pixle kolem 30 Kč - ta pyxla má větší objem.

bojovnice

kristina,31. 3. 2012 9:35

chtěla bych se zeptat mam bojovnici a ma na sobje v poslednich dnech byle tečky nevim však s čeho to je a je poněkud klidna zda se mi jako by chtěla umřit nevim ma v akvaku kaminki a dekoraci nevim čim to je stalo se to zedne na den prosim o radu

Re: bojovnice

romi,29. 4. 2012 10:42

mě se to taky stalo a betta mi po třech dnech umřela , ve zverimexu jsem zjistila , že je to tím , když se nydýchá studeného vzduchu , tak jí to nachladí a zdechne , koupila sem si novou a ta to snáší v pohodě , jelikož kdiž větrám , položím na její betárium ručník !!

Akvárium

Tereza ,3. 4. 2012 18:08

Ahoj přítel mi koupil bettu a dala jsem jí do prťavého akvárka se zrdcadlem...nevím jestli jí to nevadí ...pač mi nežere.:-( Dávám jí takové kuličky pro bety a nic. Poraďte někdo prosím ...díky moc:-)) Terka

Re: Akvárium

Tereza,7. 4. 2012 10:42

Ahoj, Pokud jí dáváš ty kuličky pro bety, tak je možné , že jí to "nechutná". Moje beta je totiž také nejí. Měla jsem stejný problém, ale pak jsem jí koupila sušené vločky pro ryby, které jí bez problémů. (Cena je +/- 15 kč) Dobré je tyto vločky střídat s jiným krmivem. Například sušené ryby, které se dají opět zakoupit.

Re: Re: Akvárium

Tereza ,15. 4. 2012 19:59

Díky moc za odpověd...funguje to:-)))

Prosím o rychlou odpověď

Jana,29. 3. 2012 18:56

Ahoj mám betího samečka a už asi 3 dny skoro vůbec neplave, neroztahuje ploutvičky, žere ale normálně a když do se zrovna snaží plavat tak je čilý, ale většinu času se drží na boku u horního rohu betária. prosím o nějakou akutní radu, myslím, že dlouho už nevydrží :( :(

Re: Prosím o rychlou odpověď

bob,6. 4. 2012 9:55

to dělávají, nezačíná stavět z bublinek hnízdo?

spoluakvarijka

Věra,15. 12. 2011 20:49

ahojky, prosím poradí mi někdo? Dcera dostala k narozeninám Betu - červenou. Protože jsme žádné rybky dosud nikdy neměli, tak jsme pořídili akvárko (27l set se vším všudy) a taky aby nebyla sama dva kamarády, neonku a druhou betu - neznalí věci nám jí pán ve zverimexu naprosto s klidem prodal, přestože jsem ho upozornila, jakou rybku že máme. červenka jí během pár hodin tak dobila, že druhý den pošla. Neonky si vůbec nevšímala. Ale za dva dny na ní zaútočila a neonka její útok nepřežila. Jsem z toho smutná, takto jsem si začátky naší akvaristiky nepředstavovala a nějak se mi nechce věřit, že to akvárko by měla obývat jen jedna rybka. Je nějaké pravidlo, s jakýma rybkama se dá Beta chovat a nebo zda jich musí být víc než jedna?Děti jsou z toho taky moc smutné.Díky

Re: spoluakvarijka

Markéta,15. 12. 2011 21:20

Dva samce betty ani náhodou,ale kupte si samičku betty,málokde se prodává,ale spoustu jich měli minulý týden v petcentru v Globusu,P9 čakovicích.Další rybky,co se mi snesou s bettou jsou tetry paraguayské,ty se s ní fakt snesou krásně,taky rasbory klínoskvrnné se s bettou snesou báječně a ancistrus taky,špatné zkušenosti mám s neonkami a tetrami citrónovými,citrónky mi na bettu útočily a neonky se naopak nelíbily bettě.

Re: Re: spoluakvarijka

Věra,15. 12. 2011 22:38

Děkuju, já se jen divím, že přestože jsem upozornila prodavače ve zveráči a jako naprostý laik jsem tušila, že ne každá ryba se s jinou asi snese,tak jsem mu přímo ukázala, kterou máme a přesto nám prodal jak druhého samečka, tak tu neonku. A když jsme se šli ptát, že se rvou, tak mi pak říká - nojo, ale dvě bety dohromady být nemůžou. Dejte je k jinejm, jen ne k parmičkám nebo pavím očkům. Ale jak vidím, ne každý prodejce je odborník. Mě to mrzí kvůli těm rybkám. Škoda. Zkusíme koupit nějakou další a budu podávat report:-) jak se vede. Beta je moc krásná:-))