Jdi na obsah Jdi na menu
 


281433.jpg

Beta bojovnice

 

Bojovnice Pestrá
 

Původ: Jižní Asie
Velikost: do 6 cm         
Potrava: vločková, patentky, speciální granule, všežravec

 

Rozmnožování:
Sameček staví na hladině pěnové hnízdo, pod kterým dochází ke tření. Jikry spadlé ke dnu sameček posbírá a opětovně vrací zpět do pěnového hnízda. Samička mu někdy pomáhá, občas také jikry potají požírá. Po tření samičku odlovíme a snížíme sloupec vody na 10 cm. Sameček pečuje o jikry sám. Potěr se vylíhne za 24 hodin a asi za 2 dny kdy spotřebuje žloutkový vak se rozplavává a to je pravý čas na odlovení samečka. Potěr přijímá první dny drobnou jemnou živou potravu, popřípadě usušený vaječný žloutek cezený přes tkaninu (ideální je krmit mikry). Do stáří 4 týdnů přijímá potěr kyslík žábrami přímo z vody, proto se v této době velmi jemně vzduchuje, ale přesto je potřeba měnit také vodu. Po 4 týdnech se potěru začíná vytvářet přídatné dýchací ústrojí - labyrint V této době musíme opět krmit velmi jemnou potravou, protože se potěr v tomto období větším soustem často udusí. Potěr roste nestejnoměrně a je nutné třídit jej podle velikosti. Pokud mají dobrou stravu rostou velmi rychle.

Wikipedie:Jak číst taxobox Bojovnice pestrá

Bojovnice pestrá

Bojovnice pestrá

 

Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
Třída: paprskoploutví (Actinopterygii)
Řád: ostnoploutví (Perciformes)
Čeleď: guramovití (Osphronemidae)
Rod: bojovnice (Betta)
Binomické jméno
Betta splendens
Regan, 1910

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bojovnice pestrá (Betta splendens) je oblíbená akvarijní ryba. Spolu s rájovci a čichavci se řadí k labyrintkám. Žijí ve stojatých vodách jižní a jihovýchodní Asie (v povodí řeky Mekong), které jsou velmi často chudé na kyslík, proto se jim vyvinul pomocný dýchací orgán tzv. labyrint, který rybám umožňuje přijímat kyslík přímo ze vzduchu. Jejich místní thajský název je plakad („Kousající ryba“). Bojovnice obvykle dorůstají do velikosti 6 cm a dožívají se zhruba 4–6 let, ve velmi dobrých podmínkách pak i 8–10 let. V své domovině byla bojovnice po dlouhou dobu využívána k zápasům, podobným známějším zápasům kohoutů.

Tyto ryby dlouhou dobu byly a stále jsou šlechtěny, proto se akvarijní forma od divoké formy značně liší. Samci i samice se vyskytují v mnoha barvách, jako je modrá, fialová, zelená, červená, bílá a i v různých kombinacích. Ploutve samečků bývají v případě správného chovu velmi dlouhé a rozličných tvarů. Nejčastější barvou těchto rybiček je tmavěmodrá a červená, případně fialová. Nejvzácnější jsou žluté a oranžové varianty.

Samci jsou vůči sobě (a někdy i vůči samicím) velmi agresivní, a proto se doporučuje chovat vždy pouze jednoho samce v akváriu. V případě chovu více samců současně je nezbytné je chovat v dostatečně velkém akváriu s množstvím přirozených skrýší. V přírodě samci sice nebojují až do usmrcení protivníka, ale v nevhodně řešeném akváriu nemá poražený kam uprchnout, takže boj může skončit jeho smrtí. Chovatelé, kteří se zaměřují na výcvik výstavních samců, používají obvykle propojená menší akvária, kdy je v každém jeden samec, který soupeří s ostatními přes sklo a díky tomu rostou jeho ploutve.

Někdy mohou být navzájem nesnášenlivé i samice, ačkoliv jejich agresivita je obvykle vedena k vytváření poměrně přísné, nicméně klidné hierarchie – za předpokladu, že je v nádrži 3 a více samic. Soužití dvou samic, pokud je jedna z nich dominantní, obvykle končí smrtí té slabší. Samice mohou napadnout i slabšího samce, na což je třeba brát ohledy především při odchovu. V každém případě platí pro chov stejná pravidla, jako pro samce, tedy prostorná a členitá akvária.

Jakkoliv je vlastní chov bojovnic co se týče přípravy poměrně složitý, odchov je díky silně vyvinutému rozmnožovacímu pudu tohoto druhu poměrně snadný a skutečně velmi zajímavý. Sameček pomocí sekretu z tlamy postaví pěnové hnízdo z bublin, do kterého ukládá oplodněné jikry. Samička je ihned po tření od hnízda vyhnána a musí se z akvária odlovit. Sameček neustále hnízdo upravuje a opětovně do něj zabudovává popadané potomstvo. Po zhruba třech dnech, když plůdek vstřebá svůj žloutkový váček a rozplave se, se odloví i sameček. Potěr je velmi drobný a odchovává se prachovou potravou a planktonem. Rozmnožovací pud lze posílit zvýšením teploty a snížením hladiny vody v akváriu.

Bojovnice se dobře hodí do společenských nádrží, ale pouze ke klidným a neagresivním druhům, které bojovnicím nebudou okusovat jejich dlouhé ploutve a současně nemohou být pro bojovnice vizuálním rivalem, jako třeba některé cichlidy (např. známé skaláry). Ani malé rybky nejsou vhodným společníky, protože by bojovnicemi mohly být považovány za potravu. Ideálním prostředím pro bojovnice je akvárium klasického formátu nad 100 l, ve kterém nechybí vysoké a volně plovoucí rostliny. Vhodná teplota pro tyto rybky je mezi 24–30°C a pH vody by mělo být v rozmezí 6,5–7,0, přičemž je nezbytné prostředí udržovat v uvedených mantinelech. Betty jsou velmi citlivé na nepříznivé podmínky, mohou trpět alergiemi na některé vybavení akvária, případně na přemnožení bakterii a sinic.

Jak rozpoznat samičku od samce:

Samička nemá dlouhé plotvičky jako samec, je většinou méně zbarvená, nejčastější je červená, černá, šedá anebo bilá.

Samička Bety

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Samec má dlouhé ploutve, zbarven je většinou do modré nebo červené barvy.  

Samec Bety

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Re: spoluakvarijka

bettská smeška:-),3. 4. 2012 15:16

Dobrý den!No já bych z vaší skušeností nedávala do akvárka jiný druh rybek než betty.Jestli máte samce kupte si ze tři samičky a třeba budou mít i mladé.A pokud máte jednu samici přikupte dvě samice a jednoho samce.Ale POZOR:V JEDNOM AKVÁRKU SE NESMÍ CHOVAT DVA SAMCI BETTY TO BY SE PORVALI A LEKLI!!!

BETA BOJOVNICE A PAVÍ OKO

ALA,29. 3. 2012 18:28

Ty bety doklovali paví očka

beta

Tereza,21. 2. 2012 18:35

Ahoj, mám doma nádhernou červenou a zdravou betičku. Vše je v pořádku jí normálně, plave si po akvárku..,jen poslední dobou se chová poněkud podivně. Vždy pod hlavičkou zvedne něco co připomíná krk a ocas roztáhne. Nevím co toto chování znamená? Děkuji za odpověď

Re: beta

Petula,26. 3. 2012 15:39

Nic to neni, jen roztahuje žábry. Dávej jí na chvíli zrcátko ať si zabojuje.

Beta

Jana,8. 3. 2012 15:19

Ahoj, prosím o radu, včera jsem si koupila betu, byla normální, krásně plavala, jedla, ale od dnešního rána se jakoby nemůže potopit, když s námahou doplave ke dnu, tak se samovolně vynoří k hladině, a také se přetáčí na bok a vypadá jako by měla ochrnutý ocas. Děkuji za odpověď, prosím na Hanus.jana@atlas.cz

Re: Beta

romča,18. 3. 2012 15:54

možná sis jenom pohýbala s rostlinkou a beta na to nebyla připravená , beta je hrozně citlivá na nové prostředí a jestli sis třeba jen trošku žduchla do akvárka betu to znervoznilo

pomoc

Pet'a,4. 3. 2012 15:01

Ahoj pred tydnem sem si koupila bety rybicky,2 dny byli v poho ale pak už ne ve zveráku mi rekli zhe jsou to holky,ale nevim nevim... jedna furt honi tu druhou a 1 je tlusta proc ???? (nemuzu mit aji samce ??)

píča

jakub,1. 3. 2012 18:25

hovno

!!!!!!!!!!!!!

Vašek,2. 3. 2012 15:55

Di do prdele a nekaž tu stránky !

Tření-otázka

Vašek,22. 1. 2012 18:00

Chci se zeptat proč se má dát ta samička po tření pryč - nemáme totiž kam ji dát a samečka taky.

Potom se chci ještě zeptat - máme v akváriu sumečka - mám se bát jestli ho můžou bojovnice zabít - to bych totiž nechtěl (sestra by byla smutná) - máme ho totiž jenom necelé 2 týdny.

Chci se taky zeptat jestli umí bojovnice předvídat budocnost - náš sameček si už stavěl bublinkové hnízdo a to jsme tam neměli samičku.
:)

Re: Tření-otázka

Barabas,27. 1. 2012 14:49

My sme ich dočasne oddelili a dali do velkej priesvitnej dózy..

Naše bojovnice si sumečka v akvarku vôbec nevšímali, ale aj tak nám po asi 2 týždňoch umrel.

Re: Re: Tření-otázka

Vašek,30. 1. 2012 14:57

Děkoji za odpověd .
Bohužel sumeček už umřel před tvojí odpovědí.

Re: Tření-otázka

Daser,26. 2. 2012 9:44

Tak uplně to samý se mi stalo dneska ráno :D

beta

Admin,10. 2. 2012 18:02

Dobrý den. Chtěla bych vědět zda máme koupit nějaké topítko do akvárka když bydlíme v paneláku a jestli by beta měla mít v akvárku nějaké rostlinky?

Re: beta

bettská smečka:-),10. 2. 2012 18:37

Dobrý den beta!Pokud nemáte v paneláku zimu a vodu budete udržovat v teplotě průměrné 25C topíto kupovat nemusíte.Co se týká rostlinek pár bych jich tam dala.Dobré jsou i nějaké ůkryty. Přeji dobrý chov!:-)

Re: beta

es,17. 2. 2012 22:09

taky je to podle toho jestli máte plastové nebo skleněné akvárium. topítko se dává jen do skleněných akvárek.

Re: beta

Adla11,22. 2. 2012 12:20

Ahoj,nemám žádný dotaz.Mám nádherného modrého samečka Kevina xD.Plave si po akvárku.Já to tady píšu protože jsem ho dostala jsem ho 20.2.2012 a mám radost :))).

neji

vojta,21. 2. 2012 13:28

Prosim řekněte proč moje bojovnice neji děkoju

jj dobra rybka

barca,19. 2. 2012 14:37

Ano muzete oni budou velice radi kdyz maji studenou vodu.a take nemusi mit zadne ovzdusi.takze super!!!!

Beta Bojovnice

Kristýna ,16. 2. 2012 23:13

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat. Jestli je možné aby samec Bety bojovnice měl jikry s jinou rybou např. se závojnatkou Děkuji.