Jdi na obsah Jdi na menu
 


281433.jpg

Beta bojovnice

 

Bojovnice Pestrá
 

Původ: Jižní Asie
Velikost: do 6 cm         
Potrava: vločková, patentky, speciální granule, všežravec

 

Rozmnožování:
Sameček staví na hladině pěnové hnízdo, pod kterým dochází ke tření. Jikry spadlé ke dnu sameček posbírá a opětovně vrací zpět do pěnového hnízda. Samička mu někdy pomáhá, občas také jikry potají požírá. Po tření samičku odlovíme a snížíme sloupec vody na 10 cm. Sameček pečuje o jikry sám. Potěr se vylíhne za 24 hodin a asi za 2 dny kdy spotřebuje žloutkový vak se rozplavává a to je pravý čas na odlovení samečka. Potěr přijímá první dny drobnou jemnou živou potravu, popřípadě usušený vaječný žloutek cezený přes tkaninu (ideální je krmit mikry). Do stáří 4 týdnů přijímá potěr kyslík žábrami přímo z vody, proto se v této době velmi jemně vzduchuje, ale přesto je potřeba měnit také vodu. Po 4 týdnech se potěru začíná vytvářet přídatné dýchací ústrojí - labyrint V této době musíme opět krmit velmi jemnou potravou, protože se potěr v tomto období větším soustem často udusí. Potěr roste nestejnoměrně a je nutné třídit jej podle velikosti. Pokud mají dobrou stravu rostou velmi rychle.

Wikipedie:Jak číst taxobox Bojovnice pestrá

Bojovnice pestrá

Bojovnice pestrá

 

Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
Třída: paprskoploutví (Actinopterygii)
Řád: ostnoploutví (Perciformes)
Čeleď: guramovití (Osphronemidae)
Rod: bojovnice (Betta)
Binomické jméno
Betta splendens
Regan, 1910

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bojovnice pestrá (Betta splendens) je oblíbená akvarijní ryba. Spolu s rájovci a čichavci se řadí k labyrintkám. Žijí ve stojatých vodách jižní a jihovýchodní Asie (v povodí řeky Mekong), které jsou velmi často chudé na kyslík, proto se jim vyvinul pomocný dýchací orgán tzv. labyrint, který rybám umožňuje přijímat kyslík přímo ze vzduchu. Jejich místní thajský název je plakad („Kousající ryba“). Bojovnice obvykle dorůstají do velikosti 6 cm a dožívají se zhruba 4–6 let, ve velmi dobrých podmínkách pak i 8–10 let. V své domovině byla bojovnice po dlouhou dobu využívána k zápasům, podobným známějším zápasům kohoutů.

Tyto ryby dlouhou dobu byly a stále jsou šlechtěny, proto se akvarijní forma od divoké formy značně liší. Samci i samice se vyskytují v mnoha barvách, jako je modrá, fialová, zelená, červená, bílá a i v různých kombinacích. Ploutve samečků bývají v případě správného chovu velmi dlouhé a rozličných tvarů. Nejčastější barvou těchto rybiček je tmavěmodrá a červená, případně fialová. Nejvzácnější jsou žluté a oranžové varianty.

Samci jsou vůči sobě (a někdy i vůči samicím) velmi agresivní, a proto se doporučuje chovat vždy pouze jednoho samce v akváriu. V případě chovu více samců současně je nezbytné je chovat v dostatečně velkém akváriu s množstvím přirozených skrýší. V přírodě samci sice nebojují až do usmrcení protivníka, ale v nevhodně řešeném akváriu nemá poražený kam uprchnout, takže boj může skončit jeho smrtí. Chovatelé, kteří se zaměřují na výcvik výstavních samců, používají obvykle propojená menší akvária, kdy je v každém jeden samec, který soupeří s ostatními přes sklo a díky tomu rostou jeho ploutve.

Někdy mohou být navzájem nesnášenlivé i samice, ačkoliv jejich agresivita je obvykle vedena k vytváření poměrně přísné, nicméně klidné hierarchie – za předpokladu, že je v nádrži 3 a více samic. Soužití dvou samic, pokud je jedna z nich dominantní, obvykle končí smrtí té slabší. Samice mohou napadnout i slabšího samce, na což je třeba brát ohledy především při odchovu. V každém případě platí pro chov stejná pravidla, jako pro samce, tedy prostorná a členitá akvária.

Jakkoliv je vlastní chov bojovnic co se týče přípravy poměrně složitý, odchov je díky silně vyvinutému rozmnožovacímu pudu tohoto druhu poměrně snadný a skutečně velmi zajímavý. Sameček pomocí sekretu z tlamy postaví pěnové hnízdo z bublin, do kterého ukládá oplodněné jikry. Samička je ihned po tření od hnízda vyhnána a musí se z akvária odlovit. Sameček neustále hnízdo upravuje a opětovně do něj zabudovává popadané potomstvo. Po zhruba třech dnech, když plůdek vstřebá svůj žloutkový váček a rozplave se, se odloví i sameček. Potěr je velmi drobný a odchovává se prachovou potravou a planktonem. Rozmnožovací pud lze posílit zvýšením teploty a snížením hladiny vody v akváriu.

Bojovnice se dobře hodí do společenských nádrží, ale pouze ke klidným a neagresivním druhům, které bojovnicím nebudou okusovat jejich dlouhé ploutve a současně nemohou být pro bojovnice vizuálním rivalem, jako třeba některé cichlidy (např. známé skaláry). Ani malé rybky nejsou vhodným společníky, protože by bojovnicemi mohly být považovány za potravu. Ideálním prostředím pro bojovnice je akvárium klasického formátu nad 100 l, ve kterém nechybí vysoké a volně plovoucí rostliny. Vhodná teplota pro tyto rybky je mezi 24–30°C a pH vody by mělo být v rozmezí 6,5–7,0, přičemž je nezbytné prostředí udržovat v uvedených mantinelech. Betty jsou velmi citlivé na nepříznivé podmínky, mohou trpět alergiemi na některé vybavení akvária, případně na přemnožení bakterii a sinic.

Jak rozpoznat samičku od samce:

Samička nemá dlouhé plotvičky jako samec, je většinou méně zbarvená, nejčastější je červená, černá, šedá anebo bilá.

Samička Bety

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Samec má dlouhé ploutve, zbarven je většinou do modré nebo červené barvy.  

Samec Bety

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Re: Beta Bojovnice

es,17. 2. 2012 22:05

Dobrý den, není to možné. To je něco jako kdyby měl žralok jikry s delfínem
děkuji es

admin

Sára,11. 2. 2012 10:28

Ahoj. Chci se zeptat o radu. Chci své dceři pořídit k narozeninám betu. Co všechno bych měla k tomu koupit a jak často se krmí? A lze betu koupit i v zimě? Nebude pak nemocná?

Re: admin

es,17. 2. 2012 22:01

potřebuje akvárium nejméně 5 l, písek(nebo větší kamínky), rostlinky(je jedno jestli umělé nebo živé ale beta je jednou za čas ,,ochutná''), filtr , sítko. Popřípadně může mít také zrcátko protože je velmi zajímavé pozorovat, když ho dáte před betu :)
to je vše

Re: admin

es,17. 2. 2012 22:04

to jsem zapomněla dodat, krmí se max. 2x denně vločkami, 1xdenně speciálními granulemi. Hlavně POZOR!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Nekupujte kulaté akvárium, ryby v nich dříve umírají.
děkuji

beta

sarah,2. 2. 2012 14:29

S jakíma ribama může bít betabojovnice pestrá

prosim o pomoc

Andy,8. 1. 2012 11:47

ahoj chci se zeptat.mam betu a uz ctyri dny lezi na dne na strane :( moc nezere.kdyz plave tak nastranu.asi ji neco je.bohuzel nevim co a jak ji mam pomoct.nemate nejaky tip?predem diky veslicek@seznam.cz

Re: prosim o pomoc

Barabas,27. 1. 2012 14:53

Tak ti asi umre :( ale mozno ma len studenu vodu, skus dat akvarko k radiatoru. daj vedet jak to dopadlo

spoluakvarijka

Věra,17. 1. 2012 20:10

Stačí zajít do zverimexu, kde se zamýšlí i nad tím, že nejde jen o kšeft, ale i o ty ryby samotné. K betě jsme dokoupili další rybičky a akvárium šlape a nikdo se s nikým nepere :-)) tak se mi to líbí:-)) Jak snadné je propadnout akvaristice :-))

Betta bojovnice

martina,30. 12. 2011 12:57

Chtěla bych si koupit bettu bojovnici samce ,ale nevím jak má mít velké akvárium.Děkuji

Re: Betta bojovnice

The.Wolff,5. 1. 2012 20:19

malinkaté, jakékoliv... Já ho mám v malém aquárium s lampičkou a je to supéér! Také tam má umělou rostlinku :* ♥

Stání vody

Nela,25. 12. 2011 10:51

Ahoj, k Vánocům jsem dostala akvárko na beta rybku, kterou jsem si mooc dlouho přála.Moje kamarádka jí má taky a říkala, že pokaždé nechává ustát vodu v akváriu asi den než do ní rybu vloží, no a tak bych se ráda zeptala, jestli vodu v akváriu mám opravdu nechat stát asi den a nebo stačí přidat Nutrafin Beta Kondicionér?

Re: Stání vody

The.Wolff,5. 1. 2012 20:18

To není pravda, já jsem ji tam dala hned, jak jsem ji dovezla domů..

spoluakvarijka

Věra,17. 12. 2011 20:44

Tak jsem dnes byla ve zverimexu ve snaze koupit naší Betynce kamaráda nebo kamarádku - a pán co tam byl mi povídá : "paní, k Betě přece můžete dát jakoukoliv rybku, vždyť to nejsou žádní agresoři" a když jsem mu řekla, že nám dvě zabil tak mi říká : ryba vždycky napadne nemocnou a slabou rybu ??????? tak jsem se s ním trošku chytla a ve finále jsem mu řekla, že od něj opravdu žádnou další rybu nechci. Takže co s takovýmato odborníkama:-(((

jo nebo ne

Barbora,21. 9. 2011 13:38

Mam bettu samecka a ma tro chu poškozene ploutve dokonce ma na jednom miste dirku a chtela bych se zeptat jetli to vadi pri namluvach.Predem dik.

Re: jo nebo ne

Markéta,15. 12. 2011 21:33

můj pan betták má taky dirku a rozhodně mu to při námluvách nevadí:-)Jede jak drak:-)

plavání u dna

Moňule,2. 11. 2011 20:45

Ahoj, koupila jsem si už 3.betu po sobě - samečka... Když jsem ho dala do akvárka, tak krásně plaval a všechno bylo v pohodě, ale po 2 dnech nejí, plave pořád u dna a když vyplave nahoru, tak má ocas moc svěšený dolů, jakoby to bylo jeho závaží...
Nevíte prosím někdo, co se stalo? :(

Re: plavání u dna

Nicoll,5. 11. 2011 15:54

nic se nestalo!! nebooj se!!! jen se asi bojí!! ta moje taky!!! neboj se vše bude v pohodě!! má velký akvárko???jestly ano tak to bude stoho že je asi těhotná možná je to samice a samice jsou takový že když čekají najednou víc vajíček tak se takhle chovají!!! jestly je to samec a víš to na sto procent tak je asi vyčerpaní! dal ( a ) jsi ji (mu) odstatou vodu?? a vhodný žrádlo jestly ano tak je možná nastydlej!!! á ) !!! možna jsi jí dal (a ) studenou vodu nebo jsi nechal otevřený okno a studenej vzduch šlo k tomu akvária. JE MOŽNÁ NASTYDLÁ ( Ý )

Re: Re: plavání u dna

Moňule,10. 11. 2011 14:06

No on je to sameček.. a už asi dva týdny je takovejhle.. teplota vod v pořádku, všechno jsem udělala tak, jak tu už předtím lidi psali, ale pořád nic... a navíc teď se mi zdá, že se mu jakoby slepily zadní ploutve. dala jsem mu do vody aji léčivý přípravek, co mi paní v akvaristice poradila, ale nepomáhá to... nevím, co mám dělat... :(

Re: Re: plavání u dna

Markéta,15. 12. 2011 21:30

Samice ocas nemají,vypadají úplně jinak než samci,to s tím delším ocasem je samec a jestli plave u hladiny,tak to je normální a ocas má svěšený,protože se kolem něho nepohybuje zádná samice,kdybys mu přikoupila bettu samičku,to by ses divila,jak ten ocas umí nádherně roztahnout,když za ní uhání:-)

Výměna vody

Anet,28. 10. 2011 10:00

Ahoj jak často se prosím mění voda v akvírku ve kterém mám jednoho samečka?