Jdi na obsah Jdi na menu
 


281433.jpg

Beta bojovnice

 

Bojovnice Pestrá
 

Původ: Jižní Asie
Velikost: do 6 cm         
Potrava: vločková, patentky, speciální granule, všežravec

 

Rozmnožování:
Sameček staví na hladině pěnové hnízdo, pod kterým dochází ke tření. Jikry spadlé ke dnu sameček posbírá a opětovně vrací zpět do pěnového hnízda. Samička mu někdy pomáhá, občas také jikry potají požírá. Po tření samičku odlovíme a snížíme sloupec vody na 10 cm. Sameček pečuje o jikry sám. Potěr se vylíhne za 24 hodin a asi za 2 dny kdy spotřebuje žloutkový vak se rozplavává a to je pravý čas na odlovení samečka. Potěr přijímá první dny drobnou jemnou živou potravu, popřípadě usušený vaječný žloutek cezený přes tkaninu (ideální je krmit mikry). Do stáří 4 týdnů přijímá potěr kyslík žábrami přímo z vody, proto se v této době velmi jemně vzduchuje, ale přesto je potřeba měnit také vodu. Po 4 týdnech se potěru začíná vytvářet přídatné dýchací ústrojí - labyrint V této době musíme opět krmit velmi jemnou potravou, protože se potěr v tomto období větším soustem často udusí. Potěr roste nestejnoměrně a je nutné třídit jej podle velikosti. Pokud mají dobrou stravu rostou velmi rychle.

Wikipedie:Jak číst taxobox Bojovnice pestrá

Bojovnice pestrá

Bojovnice pestrá

 

Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
Třída: paprskoploutví (Actinopterygii)
Řád: ostnoploutví (Perciformes)
Čeleď: guramovití (Osphronemidae)
Rod: bojovnice (Betta)
Binomické jméno
Betta splendens
Regan, 1910

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bojovnice pestrá (Betta splendens) je oblíbená akvarijní ryba. Spolu s rájovci a čichavci se řadí k labyrintkám. Žijí ve stojatých vodách jižní a jihovýchodní Asie (v povodí řeky Mekong), které jsou velmi často chudé na kyslík, proto se jim vyvinul pomocný dýchací orgán tzv. labyrint, který rybám umožňuje přijímat kyslík přímo ze vzduchu. Jejich místní thajský název je plakad („Kousající ryba“). Bojovnice obvykle dorůstají do velikosti 6 cm a dožívají se zhruba 4–6 let, ve velmi dobrých podmínkách pak i 8–10 let. V své domovině byla bojovnice po dlouhou dobu využívána k zápasům, podobným známějším zápasům kohoutů.

Tyto ryby dlouhou dobu byly a stále jsou šlechtěny, proto se akvarijní forma od divoké formy značně liší. Samci i samice se vyskytují v mnoha barvách, jako je modrá, fialová, zelená, červená, bílá a i v různých kombinacích. Ploutve samečků bývají v případě správného chovu velmi dlouhé a rozličných tvarů. Nejčastější barvou těchto rybiček je tmavěmodrá a červená, případně fialová. Nejvzácnější jsou žluté a oranžové varianty.

Samci jsou vůči sobě (a někdy i vůči samicím) velmi agresivní, a proto se doporučuje chovat vždy pouze jednoho samce v akváriu. V případě chovu více samců současně je nezbytné je chovat v dostatečně velkém akváriu s množstvím přirozených skrýší. V přírodě samci sice nebojují až do usmrcení protivníka, ale v nevhodně řešeném akváriu nemá poražený kam uprchnout, takže boj může skončit jeho smrtí. Chovatelé, kteří se zaměřují na výcvik výstavních samců, používají obvykle propojená menší akvária, kdy je v každém jeden samec, který soupeří s ostatními přes sklo a díky tomu rostou jeho ploutve.

Někdy mohou být navzájem nesnášenlivé i samice, ačkoliv jejich agresivita je obvykle vedena k vytváření poměrně přísné, nicméně klidné hierarchie – za předpokladu, že je v nádrži 3 a více samic. Soužití dvou samic, pokud je jedna z nich dominantní, obvykle končí smrtí té slabší. Samice mohou napadnout i slabšího samce, na což je třeba brát ohledy především při odchovu. V každém případě platí pro chov stejná pravidla, jako pro samce, tedy prostorná a členitá akvária.

Jakkoliv je vlastní chov bojovnic co se týče přípravy poměrně složitý, odchov je díky silně vyvinutému rozmnožovacímu pudu tohoto druhu poměrně snadný a skutečně velmi zajímavý. Sameček pomocí sekretu z tlamy postaví pěnové hnízdo z bublin, do kterého ukládá oplodněné jikry. Samička je ihned po tření od hnízda vyhnána a musí se z akvária odlovit. Sameček neustále hnízdo upravuje a opětovně do něj zabudovává popadané potomstvo. Po zhruba třech dnech, když plůdek vstřebá svůj žloutkový váček a rozplave se, se odloví i sameček. Potěr je velmi drobný a odchovává se prachovou potravou a planktonem. Rozmnožovací pud lze posílit zvýšením teploty a snížením hladiny vody v akváriu.

Bojovnice se dobře hodí do společenských nádrží, ale pouze ke klidným a neagresivním druhům, které bojovnicím nebudou okusovat jejich dlouhé ploutve a současně nemohou být pro bojovnice vizuálním rivalem, jako třeba některé cichlidy (např. známé skaláry). Ani malé rybky nejsou vhodným společníky, protože by bojovnicemi mohly být považovány za potravu. Ideálním prostředím pro bojovnice je akvárium klasického formátu nad 100 l, ve kterém nechybí vysoké a volně plovoucí rostliny. Vhodná teplota pro tyto rybky je mezi 24–30°C a pH vody by mělo být v rozmezí 6,5–7,0, přičemž je nezbytné prostředí udržovat v uvedených mantinelech. Betty jsou velmi citlivé na nepříznivé podmínky, mohou trpět alergiemi na některé vybavení akvária, případně na přemnožení bakterii a sinic.

Jak rozpoznat samičku od samce:

Samička nemá dlouhé plotvičky jako samec, je většinou méně zbarvená, nejčastější je červená, černá, šedá anebo bilá.

Samička Bety

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Samec má dlouhé ploutve, zbarven je většinou do modré nebo červené barvy.  

Samec Bety

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Výměna vody

Anet,28. 10. 2011 10:00

Ahoj jak často se prosím mění voda v akvírku ve kterém mám jednoho samečka?

Re: Výměna vody

Moňule,10. 11. 2011 14:16

ahoj, já jsem ji měnila tak po necelým týdnu... záleží, jestli máš vzduchovátko... já jsem ho neměla a měnila jsem vodu cca po týdnu... záleží, jak byla špinavá

Re: Re: Výměna vody

adelinka,11. 11. 2011 14:18

JO A ZALEZI NA TOM JESTLI MAS VZDUCHOVATKO TAK 1 ZA 14 DNU A JESTLI NE TAK NEWIM:)

Re: Re: Výměna vody

Markéta,15. 12. 2011 21:27

vzduchování betta vůbec nepotřebuje,dýchá totiž vzduch nad hladinou,proto pořád plave u hladiny

Re: Výměna vody

adelinka,11. 11. 2011 14:17

ahojik.ja mam akvarko 5 liru a myji ho 1 za 14 dnu :)

Prosím o pomoc

Michaela,4. 3. 2011 20:43

Chcem dať spáriť dve bojovnice ale keď ich dam spolu do veľkého priestoru tak samček začne samičku biť. Keby ju nedám od samčeka preč, tak by ju asi aj zabil. Prosím o pomoc. Čo mám robyť???

Re: Prosím o pomoc

Dada,14. 3. 2011 16:48

Daj do akva vela dekoracii (musle skaly racliny) nieco co priestor vyplni aby sa samicka pripadne mohla skryt casom by si na seba mali zvyknut a mozno sa aj sparia :)

Re: Prosím o pomoc

Markéta,1. 4. 2011 20:30

Ahojky jestli ti ji bije, tak zkus koupit ještě samičku. Já mám 1 samce a 3 samičky a vychází spolu parádně :o)) Sameček se chce třít a holky před ním utíkaj.. Super podívaná :o)

Pomooooooooc ja mám problém

Danka,14. 11. 2011 20:07

Ja som kupila samičku a samčeka v inom obchode dala dve samičky do akvárka a začali sa biť a potom útočia na samčeky heelp

Re: Prosím o pomoc

Kamila,21. 9. 2011 13:44

A neni samicka nahodou samecek

Re: Prosím o pomoc

JOSEF TOBIAS,26. 9. 2011 18:26

to sa musí dať 1 samček a 2 samičky

Re: Prosím o pomoc

Markéta,15. 12. 2011 21:25

kup druhou bettu samičku,většina samců k sobě nemůže mít jen jednu samičku,jinak jí užene

krmení

Denča,21. 11. 2011 12:11

Potřebuji poradit.Koupili jsme dětem 2 bety - samečky. Každý má své vlastní akvárium. Holky dělají vše, jak jim poradili ve zverimexu, včetně krmení. Jedná se o Tropi Gran mix (Dajana). Jsou to takové miniaturní granule. Kolikrát denně a kolik kuliček máme rybkám dávat. V obchodě slečna říkala, že 1x denně 3 malé granulky. To se mi zdá velmi málo, ale nemohu nikde najít, jaké množství jim dávat a na obale také není přesně nic uvedeno. A ještě jedna věc. Po 14 dnech jsme vyčistili akvárium a jedné z rybek chybí část zadní ploutve. V akváriu jsem ji nenašla, asi ji sežrala. Může to být v souvislosti s tím, že krmení mají málo? Moc děkuji za radu.

Re: krmení

Markéta,15. 12. 2011 21:22

Jestli Vám paní v akvaristice prodala dva samečky,tak byla asi pod drogama,jinak by musela vědět,že dva samci spolu bojují do té doby,dokud oba nezdechnou. Koukám,že s vidinou zisku i prodejci ve zverimexu udělají cokoli.

požadavek

verqa,2. 1. 2011 18:48

Sestřenice má doma Betu od Vánoc a nic o ní zatim ještě neví nemohly byste mi prosím vás poradit která rybka se k ní hodi nebo aby se nepožraly a aby ta rybka nemusela mít fyltr protože je to asi zbytečný ho kupovat. Děkuju každýmu kdo se ozve.

Re: požadavek

dada,2. 1. 2011 20:37

to by som aj ja rada vedela!

Re: požadavek

Markéta,15. 12. 2011 21:16

bez filtru tak leda betta samička,jinak všechny rabky musí mít filtr a vzduchování

Bojovnice s Parmičkami ?

Dominik,29. 11. 2011 19:17

Ahoj neví tu někdo jestli mohu dát k sobě Parmičky s Bojovnicí ?

Dík...

Re: Bojovnice s Parmičkami ?

Yes...,11. 12. 2011 12:33

Ahoj podle toho s kterými Parmičkami, nedoporučoval bych Parmičky Čtyřpruhé hlavně ve vetším hejnu napadají Bety .

Beta samec

Mates,27. 11. 2011 21:18

měl jsem Betu bojovnic samce, první mi vydržel asi půl roku, druhý ale asi pouze 3 týdny, vykašlal jsem se na to a nechal akvárko akvárkem jenom ho občas umyl a nechal prázdné, ted už je to asi rok co mi umřel ten druhý bojovník, dalo o práci dnes umít, vody bylo už na dně no humáč, po asi hodině práce jsem dal vše do pucu a chystám se koupit fighteras, bojím se však poslední zkušenosti.. dodržoval jsem vše, neporadí někdo něco, čím to mohlo být ? děkuji