Jdi na obsah Jdi na menu
 


281433.jpg

Beta bojovnice

 

Bojovnice Pestrá
 

Původ: Jižní Asie
Velikost: do 6 cm         
Potrava: vločková, patentky, speciální granule, všežravec

 

Rozmnožování:
Sameček staví na hladině pěnové hnízdo, pod kterým dochází ke tření. Jikry spadlé ke dnu sameček posbírá a opětovně vrací zpět do pěnového hnízda. Samička mu někdy pomáhá, občas také jikry potají požírá. Po tření samičku odlovíme a snížíme sloupec vody na 10 cm. Sameček pečuje o jikry sám. Potěr se vylíhne za 24 hodin a asi za 2 dny kdy spotřebuje žloutkový vak se rozplavává a to je pravý čas na odlovení samečka. Potěr přijímá první dny drobnou jemnou živou potravu, popřípadě usušený vaječný žloutek cezený přes tkaninu (ideální je krmit mikry). Do stáří 4 týdnů přijímá potěr kyslík žábrami přímo z vody, proto se v této době velmi jemně vzduchuje, ale přesto je potřeba měnit také vodu. Po 4 týdnech se potěru začíná vytvářet přídatné dýchací ústrojí - labyrint V této době musíme opět krmit velmi jemnou potravou, protože se potěr v tomto období větším soustem často udusí. Potěr roste nestejnoměrně a je nutné třídit jej podle velikosti. Pokud mají dobrou stravu rostou velmi rychle.

Wikipedie:Jak číst taxobox Bojovnice pestrá

Bojovnice pestrá

Bojovnice pestrá

 

Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
Třída: paprskoploutví (Actinopterygii)
Řád: ostnoploutví (Perciformes)
Čeleď: guramovití (Osphronemidae)
Rod: bojovnice (Betta)
Binomické jméno
Betta splendens
Regan, 1910

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bojovnice pestrá (Betta splendens) je oblíbená akvarijní ryba. Spolu s rájovci a čichavci se řadí k labyrintkám. Žijí ve stojatých vodách jižní a jihovýchodní Asie (v povodí řeky Mekong), které jsou velmi často chudé na kyslík, proto se jim vyvinul pomocný dýchací orgán tzv. labyrint, který rybám umožňuje přijímat kyslík přímo ze vzduchu. Jejich místní thajský název je plakad („Kousající ryba“). Bojovnice obvykle dorůstají do velikosti 6 cm a dožívají se zhruba 4–6 let, ve velmi dobrých podmínkách pak i 8–10 let. V své domovině byla bojovnice po dlouhou dobu využívána k zápasům, podobným známějším zápasům kohoutů.

Tyto ryby dlouhou dobu byly a stále jsou šlechtěny, proto se akvarijní forma od divoké formy značně liší. Samci i samice se vyskytují v mnoha barvách, jako je modrá, fialová, zelená, červená, bílá a i v různých kombinacích. Ploutve samečků bývají v případě správného chovu velmi dlouhé a rozličných tvarů. Nejčastější barvou těchto rybiček je tmavěmodrá a červená, případně fialová. Nejvzácnější jsou žluté a oranžové varianty.

Samci jsou vůči sobě (a někdy i vůči samicím) velmi agresivní, a proto se doporučuje chovat vždy pouze jednoho samce v akváriu. V případě chovu více samců současně je nezbytné je chovat v dostatečně velkém akváriu s množstvím přirozených skrýší. V přírodě samci sice nebojují až do usmrcení protivníka, ale v nevhodně řešeném akváriu nemá poražený kam uprchnout, takže boj může skončit jeho smrtí. Chovatelé, kteří se zaměřují na výcvik výstavních samců, používají obvykle propojená menší akvária, kdy je v každém jeden samec, který soupeří s ostatními přes sklo a díky tomu rostou jeho ploutve.

Někdy mohou být navzájem nesnášenlivé i samice, ačkoliv jejich agresivita je obvykle vedena k vytváření poměrně přísné, nicméně klidné hierarchie – za předpokladu, že je v nádrži 3 a více samic. Soužití dvou samic, pokud je jedna z nich dominantní, obvykle končí smrtí té slabší. Samice mohou napadnout i slabšího samce, na což je třeba brát ohledy především při odchovu. V každém případě platí pro chov stejná pravidla, jako pro samce, tedy prostorná a členitá akvária.

Jakkoliv je vlastní chov bojovnic co se týče přípravy poměrně složitý, odchov je díky silně vyvinutému rozmnožovacímu pudu tohoto druhu poměrně snadný a skutečně velmi zajímavý. Sameček pomocí sekretu z tlamy postaví pěnové hnízdo z bublin, do kterého ukládá oplodněné jikry. Samička je ihned po tření od hnízda vyhnána a musí se z akvária odlovit. Sameček neustále hnízdo upravuje a opětovně do něj zabudovává popadané potomstvo. Po zhruba třech dnech, když plůdek vstřebá svůj žloutkový váček a rozplave se, se odloví i sameček. Potěr je velmi drobný a odchovává se prachovou potravou a planktonem. Rozmnožovací pud lze posílit zvýšením teploty a snížením hladiny vody v akváriu.

Bojovnice se dobře hodí do společenských nádrží, ale pouze ke klidným a neagresivním druhům, které bojovnicím nebudou okusovat jejich dlouhé ploutve a současně nemohou být pro bojovnice vizuálním rivalem, jako třeba některé cichlidy (např. známé skaláry). Ani malé rybky nejsou vhodným společníky, protože by bojovnicemi mohly být považovány za potravu. Ideálním prostředím pro bojovnice je akvárium klasického formátu nad 100 l, ve kterém nechybí vysoké a volně plovoucí rostliny. Vhodná teplota pro tyto rybky je mezi 24–30°C a pH vody by mělo být v rozmezí 6,5–7,0, přičemž je nezbytné prostředí udržovat v uvedených mantinelech. Betty jsou velmi citlivé na nepříznivé podmínky, mohou trpět alergiemi na některé vybavení akvária, případně na přemnožení bakterii a sinic.

Jak rozpoznat samičku od samce:

Samička nemá dlouhé plotvičky jako samec, je většinou méně zbarvená, nejčastější je červená, černá, šedá anebo bilá.

Samička Bety

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Samec má dlouhé ploutve, zbarven je většinou do modré nebo červené barvy.  

Samec Bety

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

beta a jiné ryby

Kamka,22. 11. 2011 9:49

Dočetla jsem se že beta nemůže být s rybičkami s velkými ploutvemi ani s malými rybkami, mohu ji dát s parmičkami má někdo zkušenost?
Děkuji za odpověď

Krmení

Týna,21. 11. 2011 10:17

Chci se zeptat, hodlím svojí betu opustit na týden...zkusmo jsem jí do akvárka vhodila ty holiday tablety, ale zdá se že tabletu vůbec nežere a splašeně plave po akvárku a tvírá tlamičku

beta bojovnice

adelinka,11. 11. 2011 14:16

zdravim,chtela bych se zeptat jestli mam dat bete do akvarka treba nejaky ten maly zamecek jak prodavaji ve zverimexu vyuzije ho ,.....????????kamardako ho ji tama kouúila a do 1 tydne beta umrela...:( prosím o radu!!!

PROČ?

dada,16. 7. 2011 21:43

Ahojky,
můžete mi poradit?
Máme již třetí Betu(samec), vždy uhyne do 4.měsíců stejným způsobem.
Přestane plavat, má problém vyplavat na hladinu, závoje a konec ocasu vypadá jak ochrnutý.Přitom chuť k jídlu má, ale síla už jí nedovolí se k němu dostat.Máme jí v kouli na 3,5 litru, písek, umělou rostlinku.Poslední takto onemocněla po měsící a ztím ještě žije.Počítám, že do týdne nebude.
Poraďte... teplotu v bytě mám 21-22C, dost chlorovanou vodu, ale nechávám 24 hod. odstát. Už se bojím další koupit.Díky za rady.

Re: PROČ?

petr,25. 7. 2011 20:39

zdavím tě pokud si už několikrát vyměnil rybu tak nebude chyba v ní nebo v tobě, ale nečem jiném... a jestli máš kulaté akvárium a třeba dostatek množství ůkrytů tak i přes to by se mohla cítit v psychické nevýhodě vůči hodně věcem které mi třeba nevidíme a u nich jsou to veliké maličkosti!!! Skus vyměnit akváruim a určitě to ještě jednou skus, ale ne koulaté!

Re: Re: PROČ?

Moňule,2. 11. 2011 20:50

já kulaté nemám a dělá mi to samé pořád dokola... už mám 4. betu a taky mi pokaždý uhyne na to stejný... a to mám kvádrové akvárko, rostlinky, úkryty a všechno... :(

Re: PROČ?

zuzka,8. 10. 2011 13:01

Je to kvůli akváriu, Bety mají problém s orientací v prostoru a v kulatém akváriu nemají "zachytný bod" podle kterého se orientovat, takže se po jisté době "zblázní"...

Re: Re: PROČ?

anulinka007,7. 11. 2011 20:49

Kulaté akvárium není pro betu ani pro ostatní ryby vhodné radím žádné rybě nedávej kulaté akvárium... :)

Re: PROČ?

nicolls,5. 11. 2011 16:04

Ahoj,,jaký jí kupujete žrádlo?? možná to bude tím že jí kupujete jiný žrádlo než na jaký byl zvyklý!! on je vždy zvyklí na stejný tip žrádla. možná to je i kvuly tí rostlině. nebo že jí neviměnujete vodu tak jak má! žrát musí jen 3 krát do týdne a vyměnovat vodu 1 do měsíce taky nesmí být moc ledová musí být akorát a nesmí být ve stínu aní na sluníčku musí mít svoje JEDNO místečko a vodu teplou 26-28 stupnu.páá

Re: PROČ?

Klára,7. 11. 2011 12:39

Ahojky, tenhle problém se u mě vyskytuje taky. Tedy svojí první betu jsem měla asi rok a 1 měsíc. Pak jsem si koupila nového samečka a k němu dvě rostliny, které měl v akváriu, když jsem si ho kupovala. První den nežral, protože byl zvyklí na jiné žrádlo a asi jsem mu dávala velké kusy. Ale potom jsem mu dávala menší kousky a už to normálně jedl. Nu a poslední tři dny se pořád schovával mezi ty rostlinky, ani nejedl, prostě byl takovej "apatickej", pořád byl přilepenej u dna a nevnímal. No a včera jsem ho našla na dně mrtvýho. Tak opravdu nevím co s tím. Jinak na tu chlorovanou vodu mi paní v akvaristice poradila nějaký přípravek na úpravu chlorované vody, jmenuje se to sera aquatan a stojí asi 76 Kč. Taky vodu nechávám odstát, ale tenhle přípravek odstraní i to, čemu odstátá voda nepomůže. A jinak jsem se ještě dozvěděla, že bety se prý dožívají okolo toho 1. roku, že se víc moc nedožívají. Tak nevím co je na tom pravdy, ale říkala mi to v tý akvaristice.

samec samička děti

anulinka007,7. 11. 2011 20:44

když mám rozdělit samce samičku tak a ž po tom velkém poměru je mám přeřadit jinam??? :) :D :P :O

Výměna vody

Anet,28. 10. 2011 10:12

Ahoj chtěla bych se zeptat jak často mám měnit vodu v akvárku pro jednoho samečka?Prosíím... :)

nejí

paja,19. 12. 2010 20:15

nevíte proc nejí mam ji 1 den v novem betarku a vždy ji dam najist tak to vezme do tlami a vyplivne to mam ji novou uz mam 2 prosim o radu odepiste prosím

Re: nejí

Dada,28. 12. 2010 20:39

mne zo zaciatku tiez nezrali ale potom uz zacali takze staci trpezlivost! A nebojsa hladom neumru :)

Re: nejí

zuzana,26. 10. 2011 18:50

nedavas jí moc velký kusy na ni skus jí to rozdrolit třeba to sní

Co mám dělat pro záchranu samičky

ivka,18. 10. 2011 18:16

Prosím o radu: samička má už třetí den na boku těla bílou skvrnu s červeným okrajem a je stále větší. chová se normálně a stravu také přijímá. Co mám dělat pro uzdravení??? Může nakazit ostatní Bety ??
Máte někdo zkušenost? Má šanci na samouzdravení ???
díky za odpověď

Pomoc

Romek,28. 9. 2011 21:19

Ahoj muj Pan Rybak porad plave na hladine a vypada jako by spal vubec se nehybe vzdy musim parkrat zatukat a on se probere nevite co s nim je??

Re: Pomoc

Martin,29. 9. 2011 18:27

No to bude asi tim že spí,betty dýchají atmosférický kyslík a proto spí u hladiny.

Re: Re: Pomoc

Romek,29. 9. 2011 18:39

Takze se nemusim ciho bat jo?? Prave kdyz se videl i jine Bety tak porad plavali nebo neco a moje porad jenom spi :D

Re: Pomoc

jakibiscbmc,15. 10. 2011 9:04

on tak spí přilepí svou slinu na okraj akvarka těsně u hladiny.jo.