Jdi na obsah Jdi na menu
 


281433.jpg

Beta bojovnice

 

Bojovnice Pestrá
 

Původ: Jižní Asie
Velikost: do 6 cm         
Potrava: vločková, patentky, speciální granule, všežravec

 

Rozmnožování:
Sameček staví na hladině pěnové hnízdo, pod kterým dochází ke tření. Jikry spadlé ke dnu sameček posbírá a opětovně vrací zpět do pěnového hnízda. Samička mu někdy pomáhá, občas také jikry potají požírá. Po tření samičku odlovíme a snížíme sloupec vody na 10 cm. Sameček pečuje o jikry sám. Potěr se vylíhne za 24 hodin a asi za 2 dny kdy spotřebuje žloutkový vak se rozplavává a to je pravý čas na odlovení samečka. Potěr přijímá první dny drobnou jemnou živou potravu, popřípadě usušený vaječný žloutek cezený přes tkaninu (ideální je krmit mikry). Do stáří 4 týdnů přijímá potěr kyslík žábrami přímo z vody, proto se v této době velmi jemně vzduchuje, ale přesto je potřeba měnit také vodu. Po 4 týdnech se potěru začíná vytvářet přídatné dýchací ústrojí - labyrint V této době musíme opět krmit velmi jemnou potravou, protože se potěr v tomto období větším soustem často udusí. Potěr roste nestejnoměrně a je nutné třídit jej podle velikosti. Pokud mají dobrou stravu rostou velmi rychle.

Wikipedie:Jak číst taxobox Bojovnice pestrá

Bojovnice pestrá

Bojovnice pestrá

 

Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
Třída: paprskoploutví (Actinopterygii)
Řád: ostnoploutví (Perciformes)
Čeleď: guramovití (Osphronemidae)
Rod: bojovnice (Betta)
Binomické jméno
Betta splendens
Regan, 1910

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bojovnice pestrá (Betta splendens) je oblíbená akvarijní ryba. Spolu s rájovci a čichavci se řadí k labyrintkám. Žijí ve stojatých vodách jižní a jihovýchodní Asie (v povodí řeky Mekong), které jsou velmi často chudé na kyslík, proto se jim vyvinul pomocný dýchací orgán tzv. labyrint, který rybám umožňuje přijímat kyslík přímo ze vzduchu. Jejich místní thajský název je plakad („Kousající ryba“). Bojovnice obvykle dorůstají do velikosti 6 cm a dožívají se zhruba 4–6 let, ve velmi dobrých podmínkách pak i 8–10 let. V své domovině byla bojovnice po dlouhou dobu využívána k zápasům, podobným známějším zápasům kohoutů.

Tyto ryby dlouhou dobu byly a stále jsou šlechtěny, proto se akvarijní forma od divoké formy značně liší. Samci i samice se vyskytují v mnoha barvách, jako je modrá, fialová, zelená, červená, bílá a i v různých kombinacích. Ploutve samečků bývají v případě správného chovu velmi dlouhé a rozličných tvarů. Nejčastější barvou těchto rybiček je tmavěmodrá a červená, případně fialová. Nejvzácnější jsou žluté a oranžové varianty.

Samci jsou vůči sobě (a někdy i vůči samicím) velmi agresivní, a proto se doporučuje chovat vždy pouze jednoho samce v akváriu. V případě chovu více samců současně je nezbytné je chovat v dostatečně velkém akváriu s množstvím přirozených skrýší. V přírodě samci sice nebojují až do usmrcení protivníka, ale v nevhodně řešeném akváriu nemá poražený kam uprchnout, takže boj může skončit jeho smrtí. Chovatelé, kteří se zaměřují na výcvik výstavních samců, používají obvykle propojená menší akvária, kdy je v každém jeden samec, který soupeří s ostatními přes sklo a díky tomu rostou jeho ploutve.

Někdy mohou být navzájem nesnášenlivé i samice, ačkoliv jejich agresivita je obvykle vedena k vytváření poměrně přísné, nicméně klidné hierarchie – za předpokladu, že je v nádrži 3 a více samic. Soužití dvou samic, pokud je jedna z nich dominantní, obvykle končí smrtí té slabší. Samice mohou napadnout i slabšího samce, na což je třeba brát ohledy především při odchovu. V každém případě platí pro chov stejná pravidla, jako pro samce, tedy prostorná a členitá akvária.

Jakkoliv je vlastní chov bojovnic co se týče přípravy poměrně složitý, odchov je díky silně vyvinutému rozmnožovacímu pudu tohoto druhu poměrně snadný a skutečně velmi zajímavý. Sameček pomocí sekretu z tlamy postaví pěnové hnízdo z bublin, do kterého ukládá oplodněné jikry. Samička je ihned po tření od hnízda vyhnána a musí se z akvária odlovit. Sameček neustále hnízdo upravuje a opětovně do něj zabudovává popadané potomstvo. Po zhruba třech dnech, když plůdek vstřebá svůj žloutkový váček a rozplave se, se odloví i sameček. Potěr je velmi drobný a odchovává se prachovou potravou a planktonem. Rozmnožovací pud lze posílit zvýšením teploty a snížením hladiny vody v akváriu.

Bojovnice se dobře hodí do společenských nádrží, ale pouze ke klidným a neagresivním druhům, které bojovnicím nebudou okusovat jejich dlouhé ploutve a současně nemohou být pro bojovnice vizuálním rivalem, jako třeba některé cichlidy (např. známé skaláry). Ani malé rybky nejsou vhodným společníky, protože by bojovnicemi mohly být považovány za potravu. Ideálním prostředím pro bojovnice je akvárium klasického formátu nad 100 l, ve kterém nechybí vysoké a volně plovoucí rostliny. Vhodná teplota pro tyto rybky je mezi 24–30°C a pH vody by mělo být v rozmezí 6,5–7,0, přičemž je nezbytné prostředí udržovat v uvedených mantinelech. Betty jsou velmi citlivé na nepříznivé podmínky, mohou trpět alergiemi na některé vybavení akvária, případně na přemnožení bakterii a sinic.

Jak rozpoznat samičku od samce:

Samička nemá dlouhé plotvičky jako samec, je většinou méně zbarvená, nejčastější je červená, černá, šedá anebo bilá.

Samička Bety

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Samec má dlouhé ploutve, zbarven je většinou do modré nebo červené barvy.  

Samec Bety

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Nejí

Pavlína,6. 7. 2011 21:59

Ahoj, potřebovala bych poradit.Mám samečka bojovnice a od doby co jsem si ho koupila(cca. 2 týdny) vůbec nejí nebo jsem to aspoň neviděla. Vždy jsem nasypala krmení a nic, plaval k hladině a vůbec si jídlo nevzal. Zkoušela jsem dát i jiný značky krmiva. Zkusila jsem 3 druhy a nic. Bojím se, že mi každou chvílí zemře. Vypadá, že není hubený,ale nevidím ho nikdy jíst. Jinak je aktivní, naparuje se před zrcátkem atd.Díky.

Sameček

Marek,4. 7. 2011 16:26

Nedavno jsem si koupil akvárko 20l.Pořídil jsem si 4 bety-1 samečka a 3 samice.Celý den se chovali v pořádku nijak si neubližovali,ale ráno se vzubudím a betˇák mi vypluje s ukousanými ploutvemi.Nevím čím to je,ale myslím si že se nějak poptrali o teritorium.Mám tam jeden malý úkryt za takovou trávou a zdá se že je to jeho území.Samičkám nic moc není,ale na ploutvích mají také nějaké šrámy.Měl bych tam přidat nějaké další úkryty nebo něco?...Plavoucí rostiny atd...?

pohlavi

martin,27. 6. 2011 7:06

jak poznam jakeho pohlavi je moje beta? predem dekuji za informace na E-mail: saletamartin@seznam.cz

Mám malé akvárko, filtr do něj neprodávají

Johuška,18. 6. 2011 13:17

Ahoj, mám akvárko 5 litrů a v obchodě mi řekli, že pro 3 Betty (1x samec a 2x samice) je to tak akorát. Chtěla bych filtr jenže do tak malého akvária ho neprodávají|? Myslíte že ho někde seženu? A kde?

studená voda

E...,11. 11. 2010 11:31

Ahoj, v pondělí jsem si koupila do malého akvárka betáka a nějak tam nemohu udržet požadovanou teplotu, naleju mu tam asi 25oC a ráno už tam má zase třeba 17-20. Bojím se, aby nenastydl, někde jsem četla, že jsou tyhle ryby náchylné na nastydnutí. Může to být tím, že v bytě netopíme, protože tam i bez toho máme teplo? a jak mu mám vodu udržet teplou, pomohlo by to uzavírací sklo nahoru? Díky:)

Teplota vody

M,8. 1. 2011 11:55

Chtěla bych se zeptat, zda je nutné do betária přidat nějaký zdroj tepla (tělísko, žárovka...)V obchodě nás ujistili, že to není nutné, ale při hledání informací na netu se názory liší a skutečně nevím, co si vybrat a nerada bych nového člena rodiny utrápila...Děkuji za odpověď.

Re: Teplota vody

Kohy,22. 2. 2011 17:19

Pokud se chcete postarat o jejich blaho, tak to chce stálou teplotu cca. 25 stupňů. Hlavně, když se třou.

Re: Re: Teplota vody

Johuška,18. 6. 2011 13:11

Já jsem si včera koupila 3 Betty- jednoho samečka a dvě samičky. Ve zverimexu mi řekli, že topné tělísko ani filtr nepotřebují je to pravda? Jinak jsou uplně v pohodě. Sameček staví hnízdo a samičky trošku honí, ale ještě jim nic neudělal... :-P

Re: studená voda

Dada,14. 3. 2011 16:44

neviem ci ti to pomoze, ale v obchode som videla taku "lampicku" ono to svieti a vraj aj ohrieva vodu mozno by ti to pomohlo. To sklo som zo zaciatku mala, ale viac pomaha takato lampicka.
P.S. mala som podobny problem a lampicka pomohla jedine co je dost blbe dost tazko sa zhana. Verim ze najdes :)

Re: studená voda

Marťa,12. 12. 2010 18:50

Ahoj E... dáváš mu tu vodu převařenou v konvici????MAUSÍŠ TŘEBA TO POMŮŽE

ocasní ploutev

ondra,29. 5. 2011 13:46

daly jsme betu ( samce ) k ostatním rybám a oni ji sežrali skoro celý ocas je možnost že jí doroste nebo ne

Barva

Čenda,12. 5. 2011 16:42

prosím vás je normální že ryba střídá dvě barvy, jeden den je červená ale druhý den fialová, je to v pořádku? děkuji

bubliny

Stephanie,30. 4. 2011 12:58

nebojte se o svoje BETTY,jestli máte samečka tak se nedivte že po pár dní
když si zvykne tak dělá bubliny je to normální staví hnízdo.

Samotný samec udělal bublinky

Zuzka,15. 11. 2010 22:00

Dobrý den,
včera jsme si pořídili samečka bojovnice pestré, je v akváriu úplně sám a když jsme se vrátili z práce tak měl na hladině shluk jakýchsi bublinek. Četla jsem, že takto samci připravují hnízdo na jikry,ale on je sám...je to normální?? prosím pište na mail zuzana.dufkova@centrum.cz děkuji

Re: Samotný samec udělal bublinky

Gygy,15. 4. 2011 12:11

Jo je to hnízdo ale je to v pořádku mě to taky dělá a nic snim neni :)

písi

Stephanie,30. 4. 2011 12:34

ahoj mám taky samečka,staví hnízdo ale je to normální.

beta

kyky,15. 4. 2011 11:57

Sou to nádherný ryby měla sem 3 a byly ůžasný hlavně když se dalo před ně zrcátko tak se jim udělal hřbet

POMOC

Wendy,4. 4. 2011 17:55

Ahoj mám bettu ale nevím co mám dát na spodek akvária aby jí to vyhovovalo odpověd prosím na můj email vendulinka.z@seznam.cz díky jste zlatíčka P.S. A kde to seženu??

Re: sameček mi nejí

Terka,11. 4. 2011 14:34

zkus mu ty vločky nadrobit a jestli to nepomůže,tak zkus změnit krmení hodně štěstí :-)

Sameček mi nejí

Markéta,1. 4. 2011 21:00

Ahojky sameček mi nepřijímá potravu - vezme si ji a po chvilce ji vyzvrací..Koupila jsem ho, protože byl v hrozném stavu. Davám mu vločkovou potravu ma23@seznam.cz Díky