Jdi na obsah Jdi na menu
 


281433.jpg

Beta bojovnice

 

Bojovnice Pestrá
 

Původ: Jižní Asie
Velikost: do 6 cm         
Potrava: vločková, patentky, speciální granule, všežravec

 

Rozmnožování:
Sameček staví na hladině pěnové hnízdo, pod kterým dochází ke tření. Jikry spadlé ke dnu sameček posbírá a opětovně vrací zpět do pěnového hnízda. Samička mu někdy pomáhá, občas také jikry potají požírá. Po tření samičku odlovíme a snížíme sloupec vody na 10 cm. Sameček pečuje o jikry sám. Potěr se vylíhne za 24 hodin a asi za 2 dny kdy spotřebuje žloutkový vak se rozplavává a to je pravý čas na odlovení samečka. Potěr přijímá první dny drobnou jemnou živou potravu, popřípadě usušený vaječný žloutek cezený přes tkaninu (ideální je krmit mikry). Do stáří 4 týdnů přijímá potěr kyslík žábrami přímo z vody, proto se v této době velmi jemně vzduchuje, ale přesto je potřeba měnit také vodu. Po 4 týdnech se potěru začíná vytvářet přídatné dýchací ústrojí - labyrint V této době musíme opět krmit velmi jemnou potravou, protože se potěr v tomto období větším soustem často udusí. Potěr roste nestejnoměrně a je nutné třídit jej podle velikosti. Pokud mají dobrou stravu rostou velmi rychle.

Wikipedie:Jak číst taxobox Bojovnice pestrá

Bojovnice pestrá

Bojovnice pestrá

 

Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
Třída: paprskoploutví (Actinopterygii)
Řád: ostnoploutví (Perciformes)
Čeleď: guramovití (Osphronemidae)
Rod: bojovnice (Betta)
Binomické jméno
Betta splendens
Regan, 1910

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bojovnice pestrá (Betta splendens) je oblíbená akvarijní ryba. Spolu s rájovci a čichavci se řadí k labyrintkám. Žijí ve stojatých vodách jižní a jihovýchodní Asie (v povodí řeky Mekong), které jsou velmi často chudé na kyslík, proto se jim vyvinul pomocný dýchací orgán tzv. labyrint, který rybám umožňuje přijímat kyslík přímo ze vzduchu. Jejich místní thajský název je plakad („Kousající ryba“). Bojovnice obvykle dorůstají do velikosti 6 cm a dožívají se zhruba 4–6 let, ve velmi dobrých podmínkách pak i 8–10 let. V své domovině byla bojovnice po dlouhou dobu využívána k zápasům, podobným známějším zápasům kohoutů.

Tyto ryby dlouhou dobu byly a stále jsou šlechtěny, proto se akvarijní forma od divoké formy značně liší. Samci i samice se vyskytují v mnoha barvách, jako je modrá, fialová, zelená, červená, bílá a i v různých kombinacích. Ploutve samečků bývají v případě správného chovu velmi dlouhé a rozličných tvarů. Nejčastější barvou těchto rybiček je tmavěmodrá a červená, případně fialová. Nejvzácnější jsou žluté a oranžové varianty.

Samci jsou vůči sobě (a někdy i vůči samicím) velmi agresivní, a proto se doporučuje chovat vždy pouze jednoho samce v akváriu. V případě chovu více samců současně je nezbytné je chovat v dostatečně velkém akváriu s množstvím přirozených skrýší. V přírodě samci sice nebojují až do usmrcení protivníka, ale v nevhodně řešeném akváriu nemá poražený kam uprchnout, takže boj může skončit jeho smrtí. Chovatelé, kteří se zaměřují na výcvik výstavních samců, používají obvykle propojená menší akvária, kdy je v každém jeden samec, který soupeří s ostatními přes sklo a díky tomu rostou jeho ploutve.

Někdy mohou být navzájem nesnášenlivé i samice, ačkoliv jejich agresivita je obvykle vedena k vytváření poměrně přísné, nicméně klidné hierarchie – za předpokladu, že je v nádrži 3 a více samic. Soužití dvou samic, pokud je jedna z nich dominantní, obvykle končí smrtí té slabší. Samice mohou napadnout i slabšího samce, na což je třeba brát ohledy především při odchovu. V každém případě platí pro chov stejná pravidla, jako pro samce, tedy prostorná a členitá akvária.

Jakkoliv je vlastní chov bojovnic co se týče přípravy poměrně složitý, odchov je díky silně vyvinutému rozmnožovacímu pudu tohoto druhu poměrně snadný a skutečně velmi zajímavý. Sameček pomocí sekretu z tlamy postaví pěnové hnízdo z bublin, do kterého ukládá oplodněné jikry. Samička je ihned po tření od hnízda vyhnána a musí se z akvária odlovit. Sameček neustále hnízdo upravuje a opětovně do něj zabudovává popadané potomstvo. Po zhruba třech dnech, když plůdek vstřebá svůj žloutkový váček a rozplave se, se odloví i sameček. Potěr je velmi drobný a odchovává se prachovou potravou a planktonem. Rozmnožovací pud lze posílit zvýšením teploty a snížením hladiny vody v akváriu.

Bojovnice se dobře hodí do společenských nádrží, ale pouze ke klidným a neagresivním druhům, které bojovnicím nebudou okusovat jejich dlouhé ploutve a současně nemohou být pro bojovnice vizuálním rivalem, jako třeba některé cichlidy (např. známé skaláry). Ani malé rybky nejsou vhodným společníky, protože by bojovnicemi mohly být považovány za potravu. Ideálním prostředím pro bojovnice je akvárium klasického formátu nad 100 l, ve kterém nechybí vysoké a volně plovoucí rostliny. Vhodná teplota pro tyto rybky je mezi 24–30°C a pH vody by mělo být v rozmezí 6,5–7,0, přičemž je nezbytné prostředí udržovat v uvedených mantinelech. Betty jsou velmi citlivé na nepříznivé podmínky, mohou trpět alergiemi na některé vybavení akvária, případně na přemnožení bakterii a sinic.

Jak rozpoznat samičku od samce:

Samička nemá dlouhé plotvičky jako samec, je většinou méně zbarvená, nejčastější je červená, černá, šedá anebo bilá.

Samička Bety

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Samec má dlouhé ploutve, zbarven je většinou do modré nebo červené barvy.  

Samec Bety

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Sameček mi nejí

Markéta,1. 4. 2011 21:00

Ahojky sameček mi nepřijímá potravu - vezme si ji a po chvilce ji vyzvrací..Koupila jsem ho, protože byl v hrozném stavu. Davám mu vločkovou potravu ma23@seznam.cz Díky

Uhynulá beta

Katka,31. 3. 2011 16:13

Ahoj,asi před 3 týdny jsem si koupila beta samce a samici a zhruba před týdnem se samička začala chovat divně.Nejdřív úplně přestala plavat a někdy zase plavala jako šílená,že málem vyskočila z akvárka,pak začala mít jakoby potrhané ploutvičky a úplně mi vybledla.Dnes ráno mi umřela,neví prosím někdo čím to byo?Děkuji za odpověď

Beta a závojnatka

Renny,15. 2. 2011 21:35

Ahoj, mám doma tři závojnatky a koupila jsem si betu - samce...avšak po chvíli, co se rozkoukal, začal závojnatky prohánět. Dala jsem ho zatím do jiného akvária...je nějaká šance, že kdybych ho vrátila zpět, že by je prohánět přestal??? moc díky za odpověď - renata.mrkev.10@sezna.cz

Re: Beta a závojnatka

lenii,23. 3. 2011 15:06

ahoj, beta nesmí být s rybičkama, které mají dlouhé ploutvičky.. jako závojnatky, balonové molly, skaláry atd..

??

LucyR,19. 3. 2011 17:42

Ahoj, měla bych dotaz ohledně rybky Beta.Včera jsme ji dostali jen v malém akvárku a na dně má jen pár kamínků..zajímalo by mě jestli tato rybka potřebuje nějaké rostlinky, nebo nějaké topné tělísko???Ta voda mi přijde dost studená!!!Děkuji za odpovědi

Beta bojovnice

Páta,2. 3. 2011 16:37

Beta bojovnice je krásné zvíře.Moc se mi líbí tvůj blog.Seznámíš se semnou?

nemocna ploutvicka

Lea,3. 12. 2010 0:06

Koupila sem si bettu a mam ji asi od srpna a najednou posledni dobou zacala byt nejaka neaktivni a jenom lezi na dne a nic nedela,taky mi prijde ze ma svoji spodni ploutvicku jakoby slepenou.Mohl by mi nekdo prosim proadit co se s ni deje?Dekuju leonard.vdolek@gmail.com

Re: nemocna ploutvicka

Verča,24. 2. 2011 20:30

ahoj ja měla stejný problém a betta uhynula
mužete mi někdo napsat čim to je?

Šedý povlak a zakalené oči

Natálie,23. 2. 2011 14:16

Dobrý den, ráda bych moc poprosila o radu. Mám Betu samce a za poslední měsíc mu úplně vybledla barva a teď se mu i zakalily oči. Měl je krásně černé a teď je má úplně šedé. Nevíte prosím, čím by to mohlo být???
Moc děkuji...

Meil - 111Dejw111@seznam.cz

david,20. 2. 2011 8:57

Dobrý den, chci se zeptat proč moje ryba (betta) plave pořád nahoře, dříve plavala vetšinou uprostřed nebo dole , ale teď plave pouze nahoře.
Koupil jsem si do akvaria druhou rybku a betta ji pořád pronásledovala a plavala za ní (honila jí a náraželi do ní hlavou), ale ted je to spise naopak ta druhá ryba pronásleduje bettu. Můžu se zeptat Co to je a jak to mám zastavit? Děkuji

Re: Meil - 111Dejw111@seznam.cz

Kohy,22. 2. 2011 17:16

Je možné, že je tam větší teplo, rádi si zalezou pod světlo.

Parenie?

Dada,9. 1. 2011 17:31

Aka ja pravdepodobnost ze sa mi 2 bety sparia? (mam chalana a babu)

Re: Parenie?

Kohy,22. 2. 2011 17:14

Hodně velká... :)

ja mam betu

maja,14. 2. 2011 15:16

ja mam betu:)miluju ji

Alergie

Dada,28. 12. 2010 20:39

Ako sa u ryb prejavuju alergie???
Jeden samcek bety b. my skapal a den pred tym sa mu na celom tele urobili ako keby take biele supinky a nechcel sa vobec hybat!!! mala som ho v akvarku z 1 samickou b. b. a vzy ju nahanal ale jak sa mu spravili tie supinky uz ju vobec nenahanal!!! pls help!!! diky!

Re: Alergie

katka,8. 1. 2011 11:31

mam doma od vanoc betu a jsem tez v obavach protoze se mu lehce nafouklo brisko a zbelalo mu tak si nejsem jista co se s nim deje ???? neporadil by nekdo ?? dekuji

Re: Re: Alergie

Dada,12. 1. 2011 20:04

som na tom podobne

vymena vody

LEA,25. 12. 2010 22:30

Ahoj nedavdo som dostala 2 bety aj s akvarkom a bolo tam napisane ze previch par dni kym si nezviknu na nove prostredie su trosku plache ale ako si mozu zviknud ked im mam vimienat vodu 1 do tyzdna a zakazdym tam dam tie dekoracie inac.

Re: vymena vody

Dada,27. 12. 2010 17:12

vodu z akva nevilievaj. vyminej ju bud cez hadicku alebo si zober nejaky vacsi pohar a s tym ju vymienaj
PRI OBOCH PRIPADOCH DAJ RYBY DO INEJ NADOBY!!!

Alergie

Dada,27. 12. 2010 14:56

Ako sa u ryb prejavuju alergie???
Jeden samcek bety b. my skapal a den pred tym sa mu na celom tele urobili ako keby take biele supinky a nechcel sa vobec hybat!!! mala som ho v akvarku z 1 samickou b. b. a vzy ju nahanal ale jak sa mu spravili tie supinky uz ju vobec nenahanal!!! pls help!!! diky!