Jdi na obsah Jdi na menu
 


281433.jpg

Beta bojovnice

 

Bojovnice Pestrá
 

Původ: Jižní Asie
Velikost: do 6 cm         
Potrava: vločková, patentky, speciální granule, všežravec

 

Rozmnožování:
Sameček staví na hladině pěnové hnízdo, pod kterým dochází ke tření. Jikry spadlé ke dnu sameček posbírá a opětovně vrací zpět do pěnového hnízda. Samička mu někdy pomáhá, občas také jikry potají požírá. Po tření samičku odlovíme a snížíme sloupec vody na 10 cm. Sameček pečuje o jikry sám. Potěr se vylíhne za 24 hodin a asi za 2 dny kdy spotřebuje žloutkový vak se rozplavává a to je pravý čas na odlovení samečka. Potěr přijímá první dny drobnou jemnou živou potravu, popřípadě usušený vaječný žloutek cezený přes tkaninu (ideální je krmit mikry). Do stáří 4 týdnů přijímá potěr kyslík žábrami přímo z vody, proto se v této době velmi jemně vzduchuje, ale přesto je potřeba měnit také vodu. Po 4 týdnech se potěru začíná vytvářet přídatné dýchací ústrojí - labyrint V této době musíme opět krmit velmi jemnou potravou, protože se potěr v tomto období větším soustem často udusí. Potěr roste nestejnoměrně a je nutné třídit jej podle velikosti. Pokud mají dobrou stravu rostou velmi rychle.

Wikipedie:Jak číst taxobox Bojovnice pestrá

Bojovnice pestrá

Bojovnice pestrá

 

Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
Třída: paprskoploutví (Actinopterygii)
Řád: ostnoploutví (Perciformes)
Čeleď: guramovití (Osphronemidae)
Rod: bojovnice (Betta)
Binomické jméno
Betta splendens
Regan, 1910

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bojovnice pestrá (Betta splendens) je oblíbená akvarijní ryba. Spolu s rájovci a čichavci se řadí k labyrintkám. Žijí ve stojatých vodách jižní a jihovýchodní Asie (v povodí řeky Mekong), které jsou velmi často chudé na kyslík, proto se jim vyvinul pomocný dýchací orgán tzv. labyrint, který rybám umožňuje přijímat kyslík přímo ze vzduchu. Jejich místní thajský název je plakad („Kousající ryba“). Bojovnice obvykle dorůstají do velikosti 6 cm a dožívají se zhruba 4–6 let, ve velmi dobrých podmínkách pak i 8–10 let. V své domovině byla bojovnice po dlouhou dobu využívána k zápasům, podobným známějším zápasům kohoutů.

Tyto ryby dlouhou dobu byly a stále jsou šlechtěny, proto se akvarijní forma od divoké formy značně liší. Samci i samice se vyskytují v mnoha barvách, jako je modrá, fialová, zelená, červená, bílá a i v různých kombinacích. Ploutve samečků bývají v případě správného chovu velmi dlouhé a rozličných tvarů. Nejčastější barvou těchto rybiček je tmavěmodrá a červená, případně fialová. Nejvzácnější jsou žluté a oranžové varianty.

Samci jsou vůči sobě (a někdy i vůči samicím) velmi agresivní, a proto se doporučuje chovat vždy pouze jednoho samce v akváriu. V případě chovu více samců současně je nezbytné je chovat v dostatečně velkém akváriu s množstvím přirozených skrýší. V přírodě samci sice nebojují až do usmrcení protivníka, ale v nevhodně řešeném akváriu nemá poražený kam uprchnout, takže boj může skončit jeho smrtí. Chovatelé, kteří se zaměřují na výcvik výstavních samců, používají obvykle propojená menší akvária, kdy je v každém jeden samec, který soupeří s ostatními přes sklo a díky tomu rostou jeho ploutve.

Někdy mohou být navzájem nesnášenlivé i samice, ačkoliv jejich agresivita je obvykle vedena k vytváření poměrně přísné, nicméně klidné hierarchie – za předpokladu, že je v nádrži 3 a více samic. Soužití dvou samic, pokud je jedna z nich dominantní, obvykle končí smrtí té slabší. Samice mohou napadnout i slabšího samce, na což je třeba brát ohledy především při odchovu. V každém případě platí pro chov stejná pravidla, jako pro samce, tedy prostorná a členitá akvária.

Jakkoliv je vlastní chov bojovnic co se týče přípravy poměrně složitý, odchov je díky silně vyvinutému rozmnožovacímu pudu tohoto druhu poměrně snadný a skutečně velmi zajímavý. Sameček pomocí sekretu z tlamy postaví pěnové hnízdo z bublin, do kterého ukládá oplodněné jikry. Samička je ihned po tření od hnízda vyhnána a musí se z akvária odlovit. Sameček neustále hnízdo upravuje a opětovně do něj zabudovává popadané potomstvo. Po zhruba třech dnech, když plůdek vstřebá svůj žloutkový váček a rozplave se, se odloví i sameček. Potěr je velmi drobný a odchovává se prachovou potravou a planktonem. Rozmnožovací pud lze posílit zvýšením teploty a snížením hladiny vody v akváriu.

Bojovnice se dobře hodí do společenských nádrží, ale pouze ke klidným a neagresivním druhům, které bojovnicím nebudou okusovat jejich dlouhé ploutve a současně nemohou být pro bojovnice vizuálním rivalem, jako třeba některé cichlidy (např. známé skaláry). Ani malé rybky nejsou vhodným společníky, protože by bojovnicemi mohly být považovány za potravu. Ideálním prostředím pro bojovnice je akvárium klasického formátu nad 100 l, ve kterém nechybí vysoké a volně plovoucí rostliny. Vhodná teplota pro tyto rybky je mezi 24–30°C a pH vody by mělo být v rozmezí 6,5–7,0, přičemž je nezbytné prostředí udržovat v uvedených mantinelech. Betty jsou velmi citlivé na nepříznivé podmínky, mohou trpět alergiemi na některé vybavení akvária, případně na přemnožení bakterii a sinic.

Jak rozpoznat samičku od samce:

Samička nemá dlouhé plotvičky jako samec, je většinou méně zbarvená, nejčastější je červená, černá, šedá anebo bilá.

Samička Bety

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Samec má dlouhé ploutve, zbarven je většinou do modré nebo červené barvy.  

Samec Bety

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Ham ham! :(

Dada,25. 12. 2010 22:19

mam taku otazku. mam 2 bety jednu babu a 1 chalana. ten chalan tu babu stale nahana a ked ich chcem nakrmit tak on to zje iba ak to padne anho a potom to ako keby vygrgne a ta baba neje skoro vobec! Ako ju mam prinutit jest! dostala som ju minuli rok na Vianoce tento rok som k nej dostala toho chalana a odvtedy neje. Druhe akvarko nemam!

predom dakujem za pomoc!

Betta

Marťa,12. 12. 2010 18:45

Ahoj chtěla jsem se zeptat jak se pozná že je to sameček nebo samička děkuji :-)

Re: Betta

Dada,25. 12. 2010 22:09

samce su vecsinou krajsie a vacsie. Ja mam babu a chalana baba je taka mensia a nenapadna, chalan je vacsi a ma vacsie plutvy a je cely taky krajsi.

prach

kikina,4. 12. 2010 21:05

Ahoj chtěla jsem se zeptat nedávno mi umřel sameček bojovnice,právě rekonstruujeme byt může to být tím prachem který byla n povrchu vody nebo čím??...prosím poradtě díky:-)

Re: prach

Marťa,12. 12. 2010 18:42

Pro kikina určitě je tim prachem

Ploutvičky

Lucka,6. 12. 2010 21:42

Ahoj, chci se zeptat, zda samečkovi dorostou ploutve? Samička nám ho pokousala..Plave pořád nahoře. Nevím, co s tím. Poradíte mi.Předem děkuji

Re: Ploutvičky

Marťa,12. 12. 2010 18:40

Pro Lucka jo dorostou ale bacha na tu samičku ať to neudělá znovu

Betta

Marťa,12. 12. 2010 12:50

No třeba je mrtvá :-)

Betta

Marťa,12. 12. 2010 12:46

Mám ji doma taky a když jí dám do vody zrcátko tak se pere sama se sebou zkuste to taky :-)

betta

marek,9. 12. 2010 20:24

mam betu ktera má už asi cca 18 cm zavoj je to mazec

Supe rybka

Patr,1. 12. 2010 18:23

Mam Betu asi 2 měsíce je to moje první rybka,náhodou jsme ji dostali od strýce a je super,nenáročná co ji dám to sežere,hezky si plave mohu vřele doporucit.Jo a míšo mě tak spí také tak to snad bude v pořádku.

jak spí sameček "bojovník"

Míša,21. 11. 2010 20:45

ahojky dneska sem si koupila samečka bojovníka a celý den plaval ok, ale ted večer si lhl na dno a tam se nehýbe. jakoby spal. zalehl za mušli a je schovaný. mám tam ještě 3 rybičky, ty mu dávaji pokoj,a dva antracitrusy, taky si ho nevšímaji a tem antracitrusům teď "zalehl" jejich místečko.jinak na hladině jsou rostliny aji v akvárku u dna. nevím jestli je to správné aby takto spal. už změnil jednou místo na spaní,tak vím že je naživu. díky za radu. vyty81@seznam.cz

beta (holka) beťákovy (kluk) poutve

Vašek,1. 11. 2010 19:41

moje beta okusuje beťákovy ploutve co s tím mám dělat??? Mám jí odlovit a dát do jiného akvária????

Prosím o radu

zakalená voda

Nataša,30. 10. 2010 17:43

aj ja som mávala problém so zakalenou vodou, nepomáhala výmena, kúpila som aj filter a vodu menila často... To bol ale práve ten najväčší problém! Ak máte filter, je treba nechať chlórovanú vodu filtrovať pár dní, kým dáte rybky, potom dolievať len odstátu vodu (2-3 dni), prípadne nechlórovanú vodu (studne rodinných domov...).Môžete použiť prípravok na rýchlu úprau vody (aqua safe). Meniť len cca 1/3 vody a nie veľmi často.Treba tomu dasť čas. Aby som nemala problém s nezkonzumovanou potravou, kúpila som k bette čističa - ancitrusa. Akurát nie je dobré potom kŕmiť patentkami/mrazenými/ lebo si ancitrus obľúbi túto potravu a môže uhynúť - prípad môjho ancitrusa. Teraz dávam granulky, žerie ich len keď padajú dolu, potom už ani nie. Ancitrusov mám dvoch, oni sa postarajú o zvyšnú potravu,aj keď dostávajú aj tabletky. Sklo je čisté, dokonca mi tam žijú aj lastúrnatky,Aj keď neviem ako sa tam dostali..? Ale vraj žijú len v dobrej vode... Tak som spokojná. Ale mám iný problém, kúpili sme aj samičku, no tá sa po 2-och mesiacoch vyfarbila do modra, plutvy nemá také obrovské ako samec, ale je agresívna(ny?)Ako zistím, či ide o samca? Je extra v druhom akvárku, no chcela by som ich dať spolu do veľkého , ale mám strach, lebo "samica" napáda aj ancitrusov...Zato v "jej" akváriu nemám ani slimákov a aj lastúrnatiek je tam menej - asi ich požiera. A v zrkadle sa tiež predvádza... Prosím o radu,dík. natasa.gecik@gmail.com

Beta bojovnice

Helena,13. 9. 2010 11:56

Ještě bych se chtěla zeptat,mám dva samečky a ani jeden nejí krmení,když jim ho nasypu,vždy čeká až začne padat dolů a potom si ho až chytí,ale jak dopadne dolů,už ho nechce,zanáší se tím voda,protože spousta zbytků zůstává na dně.Poradíte,jestly třeba změnit druh stravy?aby jim to vyhovovalo.Děkuji

Výměna vody?jak na to-Beta bojovnice

Helena,13. 9. 2010 11:26

Zdravím všechny lidičky,prosím poradí mi někdo,jak betkám měnit vodu,když je zakalená?Vím,že se vyměňuje maximálně půlka z akvárka odstátou vodou,ale musí se vždy zbytek vody vylejt,vymejt kamínky a akvárko?nebo postačí odebrat půlku vody a jen dolejt zbytek???Děkuji moc předem za odpověď.O betkách jsem si zjistila už spoustu věcí,ale tohle téma jsem nikde nenašla.

Vsichni mate stejny problem s Betou

Vsichni mate stejny problem s Betou,15. 8. 2010 18:13

Ahoj, kouknete se na dalsi predchozi komentare vsichni lidi co sem psali maji podobny snad i stejny problem jako Vy proto uz moc lidi na Vase dotazy neodepisuje.Dekuji za pochopeni, Kajka F.

Beta

Pro Mareše,15. 8. 2010 18:10

Ano, bete nevadi ostatni ryby jen jeji druh.

dotaz na nemoc

marko,20. 7. 2010 12:23

Dobrý den mám rybičku Beta a už několik dnů nechce jíst, je pohublá a má roztřepené ploutvičky. Poradili byste mi prosím co s tím? Děkuji Marko

dotaz na dravost Bety bojovnice

Mareš,9. 6. 2010 22:00

Mohu nasadit pár Bety bojovnice do 130 litrové nádrže,kde jsou neonky,čichavci,sumečci, mečovky ?Díky Mareš