Jdi na obsah Jdi na menu
 


281433.jpg

Beta bojovnice

 

Bojovnice Pestrá
 

Původ: Jižní Asie
Velikost: do 6 cm         
Potrava: vločková, patentky, speciální granule, všežravec

 

Rozmnožování:
Sameček staví na hladině pěnové hnízdo, pod kterým dochází ke tření. Jikry spadlé ke dnu sameček posbírá a opětovně vrací zpět do pěnového hnízda. Samička mu někdy pomáhá, občas také jikry potají požírá. Po tření samičku odlovíme a snížíme sloupec vody na 10 cm. Sameček pečuje o jikry sám. Potěr se vylíhne za 24 hodin a asi za 2 dny kdy spotřebuje žloutkový vak se rozplavává a to je pravý čas na odlovení samečka. Potěr přijímá první dny drobnou jemnou živou potravu, popřípadě usušený vaječný žloutek cezený přes tkaninu (ideální je krmit mikry). Do stáří 4 týdnů přijímá potěr kyslík žábrami přímo z vody, proto se v této době velmi jemně vzduchuje, ale přesto je potřeba měnit také vodu. Po 4 týdnech se potěru začíná vytvářet přídatné dýchací ústrojí - labyrint V této době musíme opět krmit velmi jemnou potravou, protože se potěr v tomto období větším soustem často udusí. Potěr roste nestejnoměrně a je nutné třídit jej podle velikosti. Pokud mají dobrou stravu rostou velmi rychle.

Wikipedie:Jak číst taxobox Bojovnice pestrá

Bojovnice pestrá

Bojovnice pestrá

 

Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
Třída: paprskoploutví (Actinopterygii)
Řád: ostnoploutví (Perciformes)
Čeleď: guramovití (Osphronemidae)
Rod: bojovnice (Betta)
Binomické jméno
Betta splendens
Regan, 1910

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bojovnice pestrá (Betta splendens) je oblíbená akvarijní ryba. Spolu s rájovci a čichavci se řadí k labyrintkám. Žijí ve stojatých vodách jižní a jihovýchodní Asie (v povodí řeky Mekong), které jsou velmi často chudé na kyslík, proto se jim vyvinul pomocný dýchací orgán tzv. labyrint, který rybám umožňuje přijímat kyslík přímo ze vzduchu. Jejich místní thajský název je plakad („Kousající ryba“). Bojovnice obvykle dorůstají do velikosti 6 cm a dožívají se zhruba 4–6 let, ve velmi dobrých podmínkách pak i 8–10 let. V své domovině byla bojovnice po dlouhou dobu využívána k zápasům, podobným známějším zápasům kohoutů.

Tyto ryby dlouhou dobu byly a stále jsou šlechtěny, proto se akvarijní forma od divoké formy značně liší. Samci i samice se vyskytují v mnoha barvách, jako je modrá, fialová, zelená, červená, bílá a i v různých kombinacích. Ploutve samečků bývají v případě správného chovu velmi dlouhé a rozličných tvarů. Nejčastější barvou těchto rybiček je tmavěmodrá a červená, případně fialová. Nejvzácnější jsou žluté a oranžové varianty.

Samci jsou vůči sobě (a někdy i vůči samicím) velmi agresivní, a proto se doporučuje chovat vždy pouze jednoho samce v akváriu. V případě chovu více samců současně je nezbytné je chovat v dostatečně velkém akváriu s množstvím přirozených skrýší. V přírodě samci sice nebojují až do usmrcení protivníka, ale v nevhodně řešeném akváriu nemá poražený kam uprchnout, takže boj může skončit jeho smrtí. Chovatelé, kteří se zaměřují na výcvik výstavních samců, používají obvykle propojená menší akvária, kdy je v každém jeden samec, který soupeří s ostatními přes sklo a díky tomu rostou jeho ploutve.

Někdy mohou být navzájem nesnášenlivé i samice, ačkoliv jejich agresivita je obvykle vedena k vytváření poměrně přísné, nicméně klidné hierarchie – za předpokladu, že je v nádrži 3 a více samic. Soužití dvou samic, pokud je jedna z nich dominantní, obvykle končí smrtí té slabší. Samice mohou napadnout i slabšího samce, na což je třeba brát ohledy především při odchovu. V každém případě platí pro chov stejná pravidla, jako pro samce, tedy prostorná a členitá akvária.

Jakkoliv je vlastní chov bojovnic co se týče přípravy poměrně složitý, odchov je díky silně vyvinutému rozmnožovacímu pudu tohoto druhu poměrně snadný a skutečně velmi zajímavý. Sameček pomocí sekretu z tlamy postaví pěnové hnízdo z bublin, do kterého ukládá oplodněné jikry. Samička je ihned po tření od hnízda vyhnána a musí se z akvária odlovit. Sameček neustále hnízdo upravuje a opětovně do něj zabudovává popadané potomstvo. Po zhruba třech dnech, když plůdek vstřebá svůj žloutkový váček a rozplave se, se odloví i sameček. Potěr je velmi drobný a odchovává se prachovou potravou a planktonem. Rozmnožovací pud lze posílit zvýšením teploty a snížením hladiny vody v akváriu.

Bojovnice se dobře hodí do společenských nádrží, ale pouze ke klidným a neagresivním druhům, které bojovnicím nebudou okusovat jejich dlouhé ploutve a současně nemohou být pro bojovnice vizuálním rivalem, jako třeba některé cichlidy (např. známé skaláry). Ani malé rybky nejsou vhodným společníky, protože by bojovnicemi mohly být považovány za potravu. Ideálním prostředím pro bojovnice je akvárium klasického formátu nad 100 l, ve kterém nechybí vysoké a volně plovoucí rostliny. Vhodná teplota pro tyto rybky je mezi 24–30°C a pH vody by mělo být v rozmezí 6,5–7,0, přičemž je nezbytné prostředí udržovat v uvedených mantinelech. Betty jsou velmi citlivé na nepříznivé podmínky, mohou trpět alergiemi na některé vybavení akvária, případně na přemnožení bakterii a sinic.

Jak rozpoznat samičku od samce:

Samička nemá dlouhé plotvičky jako samec, je většinou méně zbarvená, nejčastější je červená, černá, šedá anebo bilá.

Samička Bety

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Samec má dlouhé ploutve, zbarven je většinou do modré nebo červené barvy.  

Samec Bety

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Re: Re: Beta a kvarko

Lenka,17. 4. 2017 14:17

To si dělate srandu ? Betta potřebuje cca 30 litru kord když jich tam budete mít víc já mam dvě ve Bety a mam je ve 54 litrovém akva !

Re: Beta a kvarko

Lucie,3. 3. 2013 13:27

Určitě tam přežije ...obvykle jsou tato akvárka přímo pro betty.

Re: Beta a kvarko

Standa,12. 11. 2013 12:40

špatně položená otázka....
viděl jsem 2 letou betu 0,8 l ... a z toho plyne že člověk by taky přežil ve větší skříni ale jaký by byl jeho život si asi domyslíte a právě takovým co maj bety v mini aqua, bych doporučil ať to vyzkoušej na sobě... hawk

Re: Re: Beta a kvarko

jana,25. 5. 2014 23:21

Zdravim potrebuji pomoc. Mam doma betu, porad plave na hladinu a vubec se neudrzi na dne akvarka. Nevim co s ni mam delat.

Re: Re: Re: Beta a kvarko

quiquiqui,22. 11. 2014 9:34

a proč by měla být jen na dně akvárka? nech ji :D

Re: Beta a kvarko

Janča,25. 1. 2014 13:55

Bezproblému přežije pač betaria dělají malinké... Mám koupené betárium a to má rozměry 25x20x10.... Velké akvaria jsou už pro větší chov... Měli jsme betárium dokonce to malé plastové jak dělají a beta nam tam žila taky dlouho... Teď v tomto betáriu jak jsem psala rozměry mám dokonce samce i se samici prvně jsem se bála, že mi ji uhoní a zabije ale skoro wubec si ji nevšimá... Když kupujete betu ve zverimexu je tam taky nějakou dobu v takem malém kelimku kde je vody množství, tak na její tělíčko...

Re: Re: Beta a kvarko

nikol,22. 4. 2014 14:43

Ahoj rychle potřebuji pomoct! Můj sameček pořád jenom leží na dně a nechce jíst pořád mu hážu jídlo úplně k puse a on to prostě nesní a leží dál a když si toho všimne tak si lehne jinám a nic. tahle mi to dělá už přes týden :( prosím pomoooc :(

Re: Re: Beta a kvarko

Rokca,28. 12. 2015 22:53

Vážená v tom pidi betariu se chovají pravé takto, je to stresem. Kupte jim aspoň 10 l a uvidíte co se bude dít !!!

Re: Beta a kvarko

niki,15. 3. 2014 22:38

ahoj ty akva co myslíš se jmenujou marina betta kit ja mam dvoje a prezijí tam v pohode ale v kazdem akva jen jeden no a ti co pisou ze ne tak jsou na omylu neboj ja ty akva taky mam

Re: Beta a kvarko

kata,24. 5. 2014 8:17

ano preziji mam ji doma a je ji tam super porad dovadi

Re: Beta a kvarko

Denis,27. 9. 2014 10:58

Já ji chovám v tomto malém akvárku a mám ji rok. Občas dám vedle akvárka zrcátko, aby si cvičil ploutvičky. Akvárko nemá ani litr vody a ryba mi v něm v pohodě žije. Je to i pěkná dekorace. Dost nechápu příspěvky, které tvrdí, že nepřežije! Doporučila bych nezkušeným chovatelům, aby nepsali své domělé bláboly!

Re: Beta a kvarko

tynkA,28. 12. 2014 0:12

Ji my máme to sami a porad žije i ten prodavač na takový rozměry řekl

Re: Beta a kvarko

terezka,28. 12. 2014 9:57

ANO PŘEŽIJE TAM

Re: Beta a kvarko

Romca,28. 12. 2015 22:42

Tak tohle je regulérní tyrani. Investujte 200 Kč a kupte si min. 10 litrový na jednu rybu ! Líbí se jim když mají kameny, třeba mořské z dovolené, různé poskládání, větší mušle .... Nemusí mít ani organickou zeleň ale určitě to nejmenší topítko klidně s fixní 25 stupňů.

3l akvarka ????!!!!!!!!!!!!!

Klára,5. 3. 2016 21:02

JSTE NORMÁLNÍ, BOJOVNICE V ŽÁDNÉM PŘÍPADĚ NESMÍ BÝT V TAKTO MALÉM AKVÁRIU, MINIMÁLNĚ 10 LITRŮ !!!!!! IDEÁLNĚ 30L, MĚLI BY TY MALÉ NESMYSLNÉ AKVÁRKA ZAKÁZAT JEDNOU PROVŽDY !!!!!! V TOMHLE PŘÍPADĚ BYCH VÁS ZAVŘELA DO MÍSTNOSTI SE STEJNÝM POMĚREM VELIKOSTI A NECHALA BYCH VÁS TAM 2 ROKY !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Re: 3l akvarka ????!!!!!!!!!!!!!

lucufri,29. 4. 2016 17:18

Vždyť prodávají i 2l aqaria přímo pro Betty :O tak proč nekoupit,když v něm budu mít jen jednoho samečka?? Kdyby to bylo zakázané,myslím,že by se to neprodávalo ne?? Vím,že 2/3l není moc prostoru ale já například zase tolik nevydělávám ;) chodím do práce teprve měsíc. A kromě toho každý si nebydlí v baráku,kde má místa jak naděláno. Já například bydlím v paneláku a jediné volné místo mám na komodě, protože jsem se v práci dozvěděla od kamarádky,že ryby by neměli být vedle elektroniky ( chtěla jsem jí dát vedle noťase) nyní mi zbývá jen takový čtvereček místa na té komodě :) a zítra si jedu rybáka Bettu koupit :)

Re: Re: 3l akvarka ????!!!!!!!!!!!!!

Katka,2. 6. 2016 21:11

ahoj, kupila som si to mini 2 litrove akvarko pre betty a rybicka mi umrela, ani ja som nemala vela miesta ale kupila som 10 litrove i novu betty a sme spokojni, dufam ze ty si lepsie dopadla

Re: Re: 3l akvarka ????!!!!!!!!!!!!!

Klára,1. 7. 2016 18:16

A to, že to prodávají znamená, že to je dobře ? Kurňa přemejšlej, chcou na tom vydělat.

Re: Re: 3l akvarka ????!!!!!!!!!!!!!

Myš,9. 1. 2017 18:46

Jsi dementní? Jednak, ona nepsala, že jsou zakázané, ale že by je měli zakázat, druhak má pravdu. Je to týrání! Stejně jako "chov" psů v kotci celý den, morčat v kleci pro křečka apod. Fakt by dementy jako ty měli zavřít někam do sklepa rozměru tak 2X2 metry!

bojovnice

Prosím o pomoc,19. 11. 2016 17:31

Mohla bych se zeptat zda-li mi někdo může pomoci s jakými rybkami se snese? mám neonky a ty jsou v pohodě ale měla jsem živorodky a ty jim okousala ocásky a postupně zahubila :(