Jdi na obsah Jdi na menu
 


281433.jpg

Beta bojovnice

 

Bojovnice Pestrá
 

Původ: Jižní Asie
Velikost: do 6 cm         
Potrava: vločková, patentky, speciální granule, všežravec

 

Rozmnožování:
Sameček staví na hladině pěnové hnízdo, pod kterým dochází ke tření. Jikry spadlé ke dnu sameček posbírá a opětovně vrací zpět do pěnového hnízda. Samička mu někdy pomáhá, občas také jikry potají požírá. Po tření samičku odlovíme a snížíme sloupec vody na 10 cm. Sameček pečuje o jikry sám. Potěr se vylíhne za 24 hodin a asi za 2 dny kdy spotřebuje žloutkový vak se rozplavává a to je pravý čas na odlovení samečka. Potěr přijímá první dny drobnou jemnou živou potravu, popřípadě usušený vaječný žloutek cezený přes tkaninu (ideální je krmit mikry). Do stáří 4 týdnů přijímá potěr kyslík žábrami přímo z vody, proto se v této době velmi jemně vzduchuje, ale přesto je potřeba měnit také vodu. Po 4 týdnech se potěru začíná vytvářet přídatné dýchací ústrojí - labyrint V této době musíme opět krmit velmi jemnou potravou, protože se potěr v tomto období větším soustem často udusí. Potěr roste nestejnoměrně a je nutné třídit jej podle velikosti. Pokud mají dobrou stravu rostou velmi rychle.

Wikipedie:Jak číst taxobox Bojovnice pestrá

Bojovnice pestrá

Bojovnice pestrá

 

Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
Třída: paprskoploutví (Actinopterygii)
Řád: ostnoploutví (Perciformes)
Čeleď: guramovití (Osphronemidae)
Rod: bojovnice (Betta)
Binomické jméno
Betta splendens
Regan, 1910

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bojovnice pestrá (Betta splendens) je oblíbená akvarijní ryba. Spolu s rájovci a čichavci se řadí k labyrintkám. Žijí ve stojatých vodách jižní a jihovýchodní Asie (v povodí řeky Mekong), které jsou velmi často chudé na kyslík, proto se jim vyvinul pomocný dýchací orgán tzv. labyrint, který rybám umožňuje přijímat kyslík přímo ze vzduchu. Jejich místní thajský název je plakad („Kousající ryba“). Bojovnice obvykle dorůstají do velikosti 6 cm a dožívají se zhruba 4–6 let, ve velmi dobrých podmínkách pak i 8–10 let. V své domovině byla bojovnice po dlouhou dobu využívána k zápasům, podobným známějším zápasům kohoutů.

Tyto ryby dlouhou dobu byly a stále jsou šlechtěny, proto se akvarijní forma od divoké formy značně liší. Samci i samice se vyskytují v mnoha barvách, jako je modrá, fialová, zelená, červená, bílá a i v různých kombinacích. Ploutve samečků bývají v případě správného chovu velmi dlouhé a rozličných tvarů. Nejčastější barvou těchto rybiček je tmavěmodrá a červená, případně fialová. Nejvzácnější jsou žluté a oranžové varianty.

Samci jsou vůči sobě (a někdy i vůči samicím) velmi agresivní, a proto se doporučuje chovat vždy pouze jednoho samce v akváriu. V případě chovu více samců současně je nezbytné je chovat v dostatečně velkém akváriu s množstvím přirozených skrýší. V přírodě samci sice nebojují až do usmrcení protivníka, ale v nevhodně řešeném akváriu nemá poražený kam uprchnout, takže boj může skončit jeho smrtí. Chovatelé, kteří se zaměřují na výcvik výstavních samců, používají obvykle propojená menší akvária, kdy je v každém jeden samec, který soupeří s ostatními přes sklo a díky tomu rostou jeho ploutve.

Někdy mohou být navzájem nesnášenlivé i samice, ačkoliv jejich agresivita je obvykle vedena k vytváření poměrně přísné, nicméně klidné hierarchie – za předpokladu, že je v nádrži 3 a více samic. Soužití dvou samic, pokud je jedna z nich dominantní, obvykle končí smrtí té slabší. Samice mohou napadnout i slabšího samce, na což je třeba brát ohledy především při odchovu. V každém případě platí pro chov stejná pravidla, jako pro samce, tedy prostorná a členitá akvária.

Jakkoliv je vlastní chov bojovnic co se týče přípravy poměrně složitý, odchov je díky silně vyvinutému rozmnožovacímu pudu tohoto druhu poměrně snadný a skutečně velmi zajímavý. Sameček pomocí sekretu z tlamy postaví pěnové hnízdo z bublin, do kterého ukládá oplodněné jikry. Samička je ihned po tření od hnízda vyhnána a musí se z akvária odlovit. Sameček neustále hnízdo upravuje a opětovně do něj zabudovává popadané potomstvo. Po zhruba třech dnech, když plůdek vstřebá svůj žloutkový váček a rozplave se, se odloví i sameček. Potěr je velmi drobný a odchovává se prachovou potravou a planktonem. Rozmnožovací pud lze posílit zvýšením teploty a snížením hladiny vody v akváriu.

Bojovnice se dobře hodí do společenských nádrží, ale pouze ke klidným a neagresivním druhům, které bojovnicím nebudou okusovat jejich dlouhé ploutve a současně nemohou být pro bojovnice vizuálním rivalem, jako třeba některé cichlidy (např. známé skaláry). Ani malé rybky nejsou vhodným společníky, protože by bojovnicemi mohly být považovány za potravu. Ideálním prostředím pro bojovnice je akvárium klasického formátu nad 100 l, ve kterém nechybí vysoké a volně plovoucí rostliny. Vhodná teplota pro tyto rybky je mezi 24–30°C a pH vody by mělo být v rozmezí 6,5–7,0, přičemž je nezbytné prostředí udržovat v uvedených mantinelech. Betty jsou velmi citlivé na nepříznivé podmínky, mohou trpět alergiemi na některé vybavení akvária, případně na přemnožení bakterii a sinic.

Jak rozpoznat samičku od samce:

Samička nemá dlouhé plotvičky jako samec, je většinou méně zbarvená, nejčastější je červená, černá, šedá anebo bilá.

Samička Bety

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Samec má dlouhé ploutve, zbarven je většinou do modré nebo červené barvy.  

Samec Bety

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

katka

:-)),12. 11. 2009 18:17

preju hodne uzdravenych zviratek :))

majitelka stranek

chci se kamaradit,11. 11. 2009 17:52

mi se prece zname mam icq 565-903-905 uz jsme si psali :-) Kajka

maš hezkou rybu a si hezka taky

Hela,11. 11. 2009 11:05

ahoj ja chodim do školi ale sem pořad nemocna na ledvyni ja pujdu v pondělí do nemocnice bydlím v Havířově Anglická 11a a mam psa labradorku a želvu a psa a raliček mi umřel tak budu mít štěne tak jsi moc hezka bud se semnou kamaradit jo semnou se nikdo nebavi víš mam smulu budeš se semnou bavit???????

chci se kamaradit

Hela,11. 11. 2009 11:00

ahoj jchci se kamaradit jsem hela mam 9 roku mam taky želvy a mamka hleda praci víš a je dobra veterinařka a doktorka tak budeš si semnou psat na mail to je mamky mail ale to nevadí tak mi napiš jo mail jolana.konsekova@atlas.cz

betta

nelča,10. 11. 2009 14:44

betty se správně když maj dobrý akvárko a atd. dožívají 3-5let

saaaaaaaara

zije????,8. 11. 2009 19:10

rekla bych kolem toho jednoho roku...

jak dlouho žije

lili,8. 11. 2009 16:37

Ahoj, jak dlouho žije beta bojovnice.

pravda :)

majitelka stránek,6. 11. 2009 17:47

Nemáte zač Romano,jsme tu pro Vás :)) a přesně tak kulaté je sice pěkné ale na ryby docela psychické ;)

........

dotaz-Nelča,6. 11. 2009 17:46

já mam kolem těch 20cm ale v kulatém tak ty rybky dcl zblbnou protoze plavaji porad dokola :))

mam kluka bettu

nelča,6. 11. 2009 16:27

ahoj prosím nevíš jestli mám mít kulatý nebo čtverec akvarko každý říká něco jinýho jj a jak velký velikosti

poděkování

Romana,6. 11. 2009 16:14

děkuji za vaěe poradění a doporučení

posledni 2komentare

majitelka stránek,5. 11. 2009 19:34

dekuji za vase doporuceny bet :))

beta

jonasvl,5. 11. 2009 19:19

mame s nimi ztkusenost
jsou nenarocne
DOPORUCUJI
jo mi 11 let

nwm

jony,5. 11. 2009 19:17

supr

...

nevim proc,3. 11. 2009 14:51

radsi bych zasla k veterinari,chyba je mozna v rybicce :)

re:nevím proč..

Romana,3. 11. 2009 14:49

to mám ale ona to nežere

beta

dotaz-Romana,30. 10. 2009 10:50

Potrava: např.vločková, patentky, speciální granule, všežravec

beta

dotaz-Romana,30. 10. 2009 10:49

Beta musí mít krmení ktaré je určené jen pro ni ;)

nevím proč....

Romana,30. 10. 2009 9:16

ahoj,koupila jsem si 2 paví očka a 1 betu.Když jsem jim dávala nažrat tak beta už 2týdny nejí a paví očka žerou ják pominutý co mám dělat??

majitelka stranek

dotaz 3,25. 10. 2009 16:41

já jim koupim obě dvě zvlášt' a potom doma smíchám dohromady :))