Jdi na obsah Jdi na menu
 


281433.jpg

Beta bojovnice

 

Bojovnice Pestrá
 

Původ: Jižní Asie
Velikost: do 6 cm         
Potrava: vločková, patentky, speciální granule, všežravec

 

Rozmnožování:
Sameček staví na hladině pěnové hnízdo, pod kterým dochází ke tření. Jikry spadlé ke dnu sameček posbírá a opětovně vrací zpět do pěnového hnízda. Samička mu někdy pomáhá, občas také jikry potají požírá. Po tření samičku odlovíme a snížíme sloupec vody na 10 cm. Sameček pečuje o jikry sám. Potěr se vylíhne za 24 hodin a asi za 2 dny kdy spotřebuje žloutkový vak se rozplavává a to je pravý čas na odlovení samečka. Potěr přijímá první dny drobnou jemnou živou potravu, popřípadě usušený vaječný žloutek cezený přes tkaninu (ideální je krmit mikry). Do stáří 4 týdnů přijímá potěr kyslík žábrami přímo z vody, proto se v této době velmi jemně vzduchuje, ale přesto je potřeba měnit také vodu. Po 4 týdnech se potěru začíná vytvářet přídatné dýchací ústrojí - labyrint V této době musíme opět krmit velmi jemnou potravou, protože se potěr v tomto období větším soustem často udusí. Potěr roste nestejnoměrně a je nutné třídit jej podle velikosti. Pokud mají dobrou stravu rostou velmi rychle.

Wikipedie:Jak číst taxobox Bojovnice pestrá

Bojovnice pestrá

Bojovnice pestrá

 

Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
Třída: paprskoploutví (Actinopterygii)
Řád: ostnoploutví (Perciformes)
Čeleď: guramovití (Osphronemidae)
Rod: bojovnice (Betta)
Binomické jméno
Betta splendens
Regan, 1910

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bojovnice pestrá (Betta splendens) je oblíbená akvarijní ryba. Spolu s rájovci a čichavci se řadí k labyrintkám. Žijí ve stojatých vodách jižní a jihovýchodní Asie (v povodí řeky Mekong), které jsou velmi často chudé na kyslík, proto se jim vyvinul pomocný dýchací orgán tzv. labyrint, který rybám umožňuje přijímat kyslík přímo ze vzduchu. Jejich místní thajský název je plakad („Kousající ryba“). Bojovnice obvykle dorůstají do velikosti 6 cm a dožívají se zhruba 4–6 let, ve velmi dobrých podmínkách pak i 8–10 let. V své domovině byla bojovnice po dlouhou dobu využívána k zápasům, podobným známějším zápasům kohoutů.

Tyto ryby dlouhou dobu byly a stále jsou šlechtěny, proto se akvarijní forma od divoké formy značně liší. Samci i samice se vyskytují v mnoha barvách, jako je modrá, fialová, zelená, červená, bílá a i v různých kombinacích. Ploutve samečků bývají v případě správného chovu velmi dlouhé a rozličných tvarů. Nejčastější barvou těchto rybiček je tmavěmodrá a červená, případně fialová. Nejvzácnější jsou žluté a oranžové varianty.

Samci jsou vůči sobě (a někdy i vůči samicím) velmi agresivní, a proto se doporučuje chovat vždy pouze jednoho samce v akváriu. V případě chovu více samců současně je nezbytné je chovat v dostatečně velkém akváriu s množstvím přirozených skrýší. V přírodě samci sice nebojují až do usmrcení protivníka, ale v nevhodně řešeném akváriu nemá poražený kam uprchnout, takže boj může skončit jeho smrtí. Chovatelé, kteří se zaměřují na výcvik výstavních samců, používají obvykle propojená menší akvária, kdy je v každém jeden samec, který soupeří s ostatními přes sklo a díky tomu rostou jeho ploutve.

Někdy mohou být navzájem nesnášenlivé i samice, ačkoliv jejich agresivita je obvykle vedena k vytváření poměrně přísné, nicméně klidné hierarchie – za předpokladu, že je v nádrži 3 a více samic. Soužití dvou samic, pokud je jedna z nich dominantní, obvykle končí smrtí té slabší. Samice mohou napadnout i slabšího samce, na což je třeba brát ohledy především při odchovu. V každém případě platí pro chov stejná pravidla, jako pro samce, tedy prostorná a členitá akvária.

Jakkoliv je vlastní chov bojovnic co se týče přípravy poměrně složitý, odchov je díky silně vyvinutému rozmnožovacímu pudu tohoto druhu poměrně snadný a skutečně velmi zajímavý. Sameček pomocí sekretu z tlamy postaví pěnové hnízdo z bublin, do kterého ukládá oplodněné jikry. Samička je ihned po tření od hnízda vyhnána a musí se z akvária odlovit. Sameček neustále hnízdo upravuje a opětovně do něj zabudovává popadané potomstvo. Po zhruba třech dnech, když plůdek vstřebá svůj žloutkový váček a rozplave se, se odloví i sameček. Potěr je velmi drobný a odchovává se prachovou potravou a planktonem. Rozmnožovací pud lze posílit zvýšením teploty a snížením hladiny vody v akváriu.

Bojovnice se dobře hodí do společenských nádrží, ale pouze ke klidným a neagresivním druhům, které bojovnicím nebudou okusovat jejich dlouhé ploutve a současně nemohou být pro bojovnice vizuálním rivalem, jako třeba některé cichlidy (např. známé skaláry). Ani malé rybky nejsou vhodným společníky, protože by bojovnicemi mohly být považovány za potravu. Ideálním prostředím pro bojovnice je akvárium klasického formátu nad 100 l, ve kterém nechybí vysoké a volně plovoucí rostliny. Vhodná teplota pro tyto rybky je mezi 24–30°C a pH vody by mělo být v rozmezí 6,5–7,0, přičemž je nezbytné prostředí udržovat v uvedených mantinelech. Betty jsou velmi citlivé na nepříznivé podmínky, mohou trpět alergiemi na některé vybavení akvária, případně na přemnožení bakterii a sinic.

Jak rozpoznat samičku od samce:

Samička nemá dlouhé plotvičky jako samec, je většinou méně zbarvená, nejčastější je červená, černá, šedá anebo bilá.

Samička Bety

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Samec má dlouhé ploutve, zbarven je většinou do modré nebo červené barvy.  

Samec Bety

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

pro Magdalénu

majitelka stránek-dotaz,25. 10. 2009 9:47

Bud' koupit něco co může pro obě rybky nebo zvlášt' tedy pro paví očka a pro bety krmení.Krásný den :)

dotaz

magdaléna,25. 10. 2009 7:41

ahoj,mám 1betu a 3paví očka a nevím jak mám nakrmit paví očka když mají jinou stravu než beta?

majitelka stranek

Jitka-beta,13. 10. 2009 19:03

Ahojky, máte i malé akvárium pro jednu betu.je dobré se poradit s prodavači ve zverimexu co je pro bety dobré akvárko a jaké ne sameček má vélké a krásne proutve jako na posledních obrázcích výže.Samička má uplně mini ploutve oproti samečkovi,a sameček+sameček v akvárku nemohou být porvali by se a mělo by to i následky!Samička+samička by mohli být nic by jsi nedělali.Ale sameček a samička taky ne jen v době páření a to na nějakou dobu :-) potom musí být i rada veterináře.Jinak můžou být bety s jakoukoli jinou rybičkou nic si neudělají :)

Nový přírůstek

Jitka,13. 10. 2009 12:45

Ahoj,

Chtěla bych se zeptat:máme málé betárium 10x10 a jednu betu,nevím zdali je to sameček nebo samička,a chci koupit ještě jednu.Je nutné koupit větší betarium nebo mi postačí malé a jak se rozezná samaček od samičky.
Děkuji :o)

majitelka stranek

neonky a beta,12. 10. 2009 19:25

mi jsme si taky museli koupit větší akvárko :-) ale neonkám neublíží může být i s pávíma očkama a pod. ale nikdy nemuže být beta a beta kluci by se poprali a holka i kluk taky jedině by mohla být holka a holka :)

...

Teroušek,12. 10. 2009 17:35

A neublíží těm neonkám? nerada bych aby umřely...mám poměrně malá akvárka totiž:))

beta

terousek-beta,12. 10. 2009 17:11

No rostlina mi to taky moc neviresila tak 3 i vic neonek koupit do akvarka a melo by byt vse v pohode ;)

beta

werča-beta,12. 10. 2009 17:10

kdyz se narodi male nemeli by byt pospolu vsichni ;)

N dně...

Teroušek,12. 10. 2009 16:15

Ahojky....Mám dva samečky bety bojovnice, každý má své akvárium určné přesně pro betky, ale jsou poslední dobou furt u dna a nechtějí papkat..Co mám dělat? Mám jim koupit rostlinku? nebo ňejakou tu neonku? Nespapkaj jí? Díky všem=*

Samice a samci

VVerča,12. 10. 2009 0:19

Ahojky. Já mám dvě holky a kluka a byli spolu v pohodě. To spíš kluk je naháněl, jak chtěl mladé. Pořád stavěl hnízdo. Jenže teš se mi vytřeli. Na smaice byl hodný, když hlídal vajíčka,ale pak mi děti hýbli s akvárkem a on začal vejce žrát, Hnízdu mu zmizelo a vajíčka už nikde. Nevím, jestli je snědl, nebo jen uschoval do pusy. Holky jsem tedy přendala do jiného akvárka a uvidíme. To jsem zvědavá, jestli mám po mladých nebo ne....

Nemužou...

Betka-Andrea,4. 10. 2009 10:23

Nemůžou být pospolu, holky ano ale kluk ne.Není divu že jse hned poprali i na samce to byla převaha :) . Musí žít odděleně jinak to s betami nejde,samičky však můžou být spolu ;).Jestly by jste chtěla mít i miminka musela by ste dát jednoho samce a jednu samičku k sobě ale pozor ne nadlouho samec by samičku mohl i zabít proto by se už na radu mělo zeptat odborníka ku příkladu zvěrolékaře.

beta bojovnice

Andrea,3. 10. 2009 12:26

Dotaz:Dobrý den, prosím o radu, koupili jsme dvěma holkám bojovniček kluka a ihned se na něj vrhly, že mu potrhaly zadní ploutev,má tamm teď jen pahýlek. Dali jsme ho pryč. Doroste mu ploutev? A proč holky začly být tak agresivní, když se normálně chovají mírumilovně. ..:(( děkuji andrea

dotaz

beta bojovnice,18. 8. 2009 10:51

caw,ja se mam dobre...tak treba na intosu do vyhledavace napsat beta bojovnice mozna ze to najde naky dobry stranky ;)

beta bojovnice

tereza pilátová,14. 8. 2009 15:22

Ahoj jak se máte mám jeden dotaz.
kde mám hledat víc o rybičce betě bojovnici. děkuji

veterinar

Veterinar,8. 8. 2009 11:24

njn musi se pockat az na pondeli mozna to muze mit z neceho ze ji tam nejaka jina ryba kousla nebo treba je to z neceho z akvarka...

bojovnice-samecek

radka,8. 8. 2009 10:43

no jo,ale kam chces dnes v sobotu zajit k veterinari a to jeste ke vsemu s rybou?

bojovnice

Veterinar,8. 8. 2009 10:36

ja bych zasla k veterinari...

bojovnice-samecek

radka,8. 8. 2009 10:16

poradte mi nekdo prosim.Samecek ma na zadni ploutvicce mensi chomacek plisne.Do vody jsem mu dala sul,desinfekci-tatra tonic a jen pripravek na upravu vody.Vcera jsem uz neco malo psala,ale je to porad stejne i kdyz jsem mu koupila 2neonky.Kyslik ma,svetlo taky,ale to nema tak moc casto.Dala jsem mu i zrcatko,ale nic od vcerejsiho dne vubec nezere jen polehava na levem boku na dne.Dekuji za pomoc

bojovnice beta-samecek

radka,7. 8. 2009 16:01

Kajko diky moc za radu,zere jen tak,ze si jednou,dvakrat udobne a plave zase dolu.Vzduch mu poustim po dvouch hodinach mam ten spinac.A svetlo ma lampicku s diodkou,ale s tou porad nesvitim.S temi Betami mi ani Kajko nemluv.Koupila jsem v obchode samici a on to byl samec,takze muj samecek byl uplne okousany,ale splachla jsem je a je v akvariu jen s dvouma cichavcema.Takovi jsou nekteri prodavaci v obchodech.Jeste jednou moc dekuji koupim mu hned dve

rada

Betka-Radka,7. 8. 2009 15:44

A jak dlouho uz nezere?má tam dost vzduchu nebo poustite mu tam svetlo?mozna je to svetlo na neho moc velke...mi máme taky Betu a chovala se stejne dali jsme ji s neonkami a je stastna plave si a zere:)treba to je u vas stejne vyzkousejte to ale nedavejte kni bety mohli by se navzajem zabit!jestly by to nepomohlo tak se zkuste zeptat veterinare...s pozdravem Kajka:o)