Jdi na obsah Jdi na menu
 


281433.jpg

Beta bojovnice

 

Bojovnice Pestrá
 

Původ: Jižní Asie
Velikost: do 6 cm         
Potrava: vločková, patentky, speciální granule, všežravec

 

Rozmnožování:
Sameček staví na hladině pěnové hnízdo, pod kterým dochází ke tření. Jikry spadlé ke dnu sameček posbírá a opětovně vrací zpět do pěnového hnízda. Samička mu někdy pomáhá, občas také jikry potají požírá. Po tření samičku odlovíme a snížíme sloupec vody na 10 cm. Sameček pečuje o jikry sám. Potěr se vylíhne za 24 hodin a asi za 2 dny kdy spotřebuje žloutkový vak se rozplavává a to je pravý čas na odlovení samečka. Potěr přijímá první dny drobnou jemnou živou potravu, popřípadě usušený vaječný žloutek cezený přes tkaninu (ideální je krmit mikry). Do stáří 4 týdnů přijímá potěr kyslík žábrami přímo z vody, proto se v této době velmi jemně vzduchuje, ale přesto je potřeba měnit také vodu. Po 4 týdnech se potěru začíná vytvářet přídatné dýchací ústrojí - labyrint V této době musíme opět krmit velmi jemnou potravou, protože se potěr v tomto období větším soustem často udusí. Potěr roste nestejnoměrně a je nutné třídit jej podle velikosti. Pokud mají dobrou stravu rostou velmi rychle.

Wikipedie:Jak číst taxobox Bojovnice pestrá

Bojovnice pestrá

Bojovnice pestrá

 

Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
Třída: paprskoploutví (Actinopterygii)
Řád: ostnoploutví (Perciformes)
Čeleď: guramovití (Osphronemidae)
Rod: bojovnice (Betta)
Binomické jméno
Betta splendens
Regan, 1910

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bojovnice pestrá (Betta splendens) je oblíbená akvarijní ryba. Spolu s rájovci a čichavci se řadí k labyrintkám. Žijí ve stojatých vodách jižní a jihovýchodní Asie (v povodí řeky Mekong), které jsou velmi často chudé na kyslík, proto se jim vyvinul pomocný dýchací orgán tzv. labyrint, který rybám umožňuje přijímat kyslík přímo ze vzduchu. Jejich místní thajský název je plakad („Kousající ryba“). Bojovnice obvykle dorůstají do velikosti 6 cm a dožívají se zhruba 4–6 let, ve velmi dobrých podmínkách pak i 8–10 let. V své domovině byla bojovnice po dlouhou dobu využívána k zápasům, podobným známějším zápasům kohoutů.

Tyto ryby dlouhou dobu byly a stále jsou šlechtěny, proto se akvarijní forma od divoké formy značně liší. Samci i samice se vyskytují v mnoha barvách, jako je modrá, fialová, zelená, červená, bílá a i v různých kombinacích. Ploutve samečků bývají v případě správného chovu velmi dlouhé a rozličných tvarů. Nejčastější barvou těchto rybiček je tmavěmodrá a červená, případně fialová. Nejvzácnější jsou žluté a oranžové varianty.

Samci jsou vůči sobě (a někdy i vůči samicím) velmi agresivní, a proto se doporučuje chovat vždy pouze jednoho samce v akváriu. V případě chovu více samců současně je nezbytné je chovat v dostatečně velkém akváriu s množstvím přirozených skrýší. V přírodě samci sice nebojují až do usmrcení protivníka, ale v nevhodně řešeném akváriu nemá poražený kam uprchnout, takže boj může skončit jeho smrtí. Chovatelé, kteří se zaměřují na výcvik výstavních samců, používají obvykle propojená menší akvária, kdy je v každém jeden samec, který soupeří s ostatními přes sklo a díky tomu rostou jeho ploutve.

Někdy mohou být navzájem nesnášenlivé i samice, ačkoliv jejich agresivita je obvykle vedena k vytváření poměrně přísné, nicméně klidné hierarchie – za předpokladu, že je v nádrži 3 a více samic. Soužití dvou samic, pokud je jedna z nich dominantní, obvykle končí smrtí té slabší. Samice mohou napadnout i slabšího samce, na což je třeba brát ohledy především při odchovu. V každém případě platí pro chov stejná pravidla, jako pro samce, tedy prostorná a členitá akvária.

Jakkoliv je vlastní chov bojovnic co se týče přípravy poměrně složitý, odchov je díky silně vyvinutému rozmnožovacímu pudu tohoto druhu poměrně snadný a skutečně velmi zajímavý. Sameček pomocí sekretu z tlamy postaví pěnové hnízdo z bublin, do kterého ukládá oplodněné jikry. Samička je ihned po tření od hnízda vyhnána a musí se z akvária odlovit. Sameček neustále hnízdo upravuje a opětovně do něj zabudovává popadané potomstvo. Po zhruba třech dnech, když plůdek vstřebá svůj žloutkový váček a rozplave se, se odloví i sameček. Potěr je velmi drobný a odchovává se prachovou potravou a planktonem. Rozmnožovací pud lze posílit zvýšením teploty a snížením hladiny vody v akváriu.

Bojovnice se dobře hodí do společenských nádrží, ale pouze ke klidným a neagresivním druhům, které bojovnicím nebudou okusovat jejich dlouhé ploutve a současně nemohou být pro bojovnice vizuálním rivalem, jako třeba některé cichlidy (např. známé skaláry). Ani malé rybky nejsou vhodným společníky, protože by bojovnicemi mohly být považovány za potravu. Ideálním prostředím pro bojovnice je akvárium klasického formátu nad 100 l, ve kterém nechybí vysoké a volně plovoucí rostliny. Vhodná teplota pro tyto rybky je mezi 24–30°C a pH vody by mělo být v rozmezí 6,5–7,0, přičemž je nezbytné prostředí udržovat v uvedených mantinelech. Betty jsou velmi citlivé na nepříznivé podmínky, mohou trpět alergiemi na některé vybavení akvária, případně na přemnožení bakterii a sinic.

Jak rozpoznat samičku od samce:

Samička nemá dlouhé plotvičky jako samec, je většinou méně zbarvená, nejčastější je červená, černá, šedá anebo bilá.

Samička Bety

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Samec má dlouhé ploutve, zbarven je většinou do modré nebo červené barvy.  

Samec Bety

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Beta

MOJE BETA ,23. 9. 2016 17:06

dostala sem novou betu je to krásný sameček je růžovo ,fijalavo,červeno,modrý no prosťe krásný

Beta

Inna,23. 9. 2016 17:02

Dotaz

Monika,8. 8. 2016 23:07

Dobrý den, mám bojovnici smečka a občas mu parmicky okusuji ocas, kde schovat se ma. Jen když se plave nadechnout, tak ho občas některá ďobne. Vadí to hodně?

dotaz

Martina,22. 4. 2016 11:52

Dobry den.Mam dotaz.Bettu jsme dostali prej dvema roky,malou,krasne zbarvenou a cipernou.Vodu menim pravidelne...nechavam odstat.Predmety drhnu atd.Prestala byt ciperna.Porad je u dna a neustale spi.Dokonce uz neni krasne modra ....Nevim ,cim to muze byt.Porad delam peclive to same.( ma i svoji skrys)Poradi mi nekdo? Dekuji

Re: dotaz

Míša,1. 8. 2016 23:27

Třeba jen stárne :). Betty se dožívají jen 2-3 roky. Případně zkontroluj, zda se ji nelepí ploutve či někde nemá bíle tečky. Pokud ano, je potřeba zajít koupit podle nemoci nějaký lék.

pomoc

Mari,14. 5. 2016 18:41

Dobrý den, mám jednu betu a (samečka) potřebuju se zeptat jak velké akvárko postačí? Musí mít opravdu tak teplou vodu?
Předem děkuji

Re: pomoc

Míša,1. 8. 2016 23:24

Doporučuji minimálně 10l alvárium. Ale platí pravidlo jako u každého živočicha. Čím větší, tím lepší, ale já sama mám 12l alvárium a Betta roste jak z vody. Ale kdybych měla více místa koupím větší.
Stačí pokojová teplota. Pokud v zimě topíš,neměl by být problém.

kratke ploutve

denisa,29. 2. 2016 20:29

Dobry den chci e zeptat moje bojovnice ma kratke ploutve,vipada jak holka je to ale samecek.vyme sto %ze je to kluk kdyz ho dame pred zrcadko vyparuje se atd.je s nim neco v neporadku??

Re: kratke ploutve

Míša,1. 8. 2016 23:21

Moje samice taky reaguje na zrcátko. Samici poznáš pokud má bílou bradavku (řitní otvor). Pokud ji nemá, tak máš krátkoplotvého samce.

Překrásné

Betinka,24. 4. 2016 11:56

Já chci BETU RIBKU už 3 roky ale ještě jí nám ale určitě si jí koupím,ňák se o to nemusíte starar akorát dàvat pravidelně potravu atd.hlavbě musíme čistit akvárko.JE TO IDEÁLNÍ RYBKA DO DOMÁCNOSTI.

Beta v akváriu 54 litrů

Dominik,2. 4. 2016 17:57

Chci se prosim optat - mam akvarko 54 litru, mam v nem mecovky, parmicky, sumecka, neonky a dva "pricucniky" ... muze k nim jit i betí sameček na okrasu? a kdyztak musi mit i samicku?
kdyztak mi prosim napiste na mail d.o.benes@seznam.cz

????

ja,18. 3. 2016 7:58

Kde chodite lidi na takové kecy??? Podle toho co sem četla, byste nejradši narvali betu do 2,5l, k ni nacpali 1pancernicka (hejnova rybka) a 2 samce živorodek (kde jsou samice)???? Co si třeba hodit do vyhledavače důvěryhodný zdroj informaci od profiku?? akvarista.cz jú?? Ta beta Vám to sice přežije, tedy pokud to není slabý jedinec, ale prezit, neznamená ŽÍT!!! Mam 30l prales, kde mam samečka a dvé samice... Ty maji tolik ukrytu, ze když nehledám pořádně, ani bych je nenašla... Běžte si přečíst o betách a vsech ostatních rybkách na výše uvedenou stránku...

kratke ploutve

denisa,29. 2. 2016 21:06

Dobry den chci e zeptat moje bojovnice ma kratke ploutve,vipada jak holka je to ale samecek.vyme sto %ze je to kluk kdyz ho dame pred zrcadko vyparuje se atd.je s nim neco v neporadku??

samice se drží na hladině

betinka,21. 2. 2016 21:26

Dobrý den,
co znamená když se betta(samice)drží na hladině akvária a má docea veliké bříško a je s ní samec.
prosím spěchá to.

Bojovnice Beta

Jajka,8. 2. 2016 7:49

Prosím o radu, dostala jsem jako dárek 2l akvárko se samečkem bojovníka Beta, nežere, pořád je u vrchu vody , moc se nemele, ve zverimexu mi řekli koupit větší akvárko,k němu 2 samičky. Tak nevím, poradíte? Díky moc

..

matej,31. 1. 2016 17:49

Dobry den tato rybka se v zajeti doziva 3let a dorusta az 8cm. Min litraz nadrze by mnela byt 10l ale lepsi je 20l . A pri teplote pod 25 stupnu trpy mnoha nemoceny. Toto je z moji vlastni skusenosti tyto rybky odchovavam uz 3 roky.

..

matej,31. 1. 2016 17:48

Dobry den tato rybka se v zajeti doziva 3let a dorusta az 8cm. Min litraz nadrze by mnela byt 10l ale lepsi je 20l . A pri teplote pod 25 stupnu trpy mnoha nemoceny. Toto je z moji vlastni skusenosti tyto rybky odchovavam uz 3 roky.

babičky rybička blue

johinek,24. 1. 2016 9:21

dali jsme babičce rybičku betu bojovnici a zajimalo by nas kolik se tato ryba dožívá let a co musi jist nebo jestli muze jist co chce aby nam brzo neumrela a jestli muze zit v kulatem akvariu a kolikrat se musi čistit kdyz akvarko nema filtrace předem dekuji za odpověd ahoj vas johinek :)

Beta bojo

Beta -bojo,25. 10. 2015 18:39

Chtěla bych se zeptat když mam samičku a samce beta bojo jsou v jednom akvarku a ten samec ji pořad prohání a roztahuje ba ní žábry nevím jestli jí nechce něco udělat?? Prosim pomoc te mi.

Re: Beta bojo

Romca,28. 12. 2015 22:36

Kdyz mate jednoho samce musí mít kolem sebe 3 samice, chce to ale i větší akvárko.