Jdi na obsah Jdi na menu
 


281433.jpg

Beta bojovnice

 

Bojovnice Pestrá
 

Původ: Jižní Asie
Velikost: do 6 cm         
Potrava: vločková, patentky, speciální granule, všežravec

 

Rozmnožování:
Sameček staví na hladině pěnové hnízdo, pod kterým dochází ke tření. Jikry spadlé ke dnu sameček posbírá a opětovně vrací zpět do pěnového hnízda. Samička mu někdy pomáhá, občas také jikry potají požírá. Po tření samičku odlovíme a snížíme sloupec vody na 10 cm. Sameček pečuje o jikry sám. Potěr se vylíhne za 24 hodin a asi za 2 dny kdy spotřebuje žloutkový vak se rozplavává a to je pravý čas na odlovení samečka. Potěr přijímá první dny drobnou jemnou živou potravu, popřípadě usušený vaječný žloutek cezený přes tkaninu (ideální je krmit mikry). Do stáří 4 týdnů přijímá potěr kyslík žábrami přímo z vody, proto se v této době velmi jemně vzduchuje, ale přesto je potřeba měnit také vodu. Po 4 týdnech se potěru začíná vytvářet přídatné dýchací ústrojí - labyrint V této době musíme opět krmit velmi jemnou potravou, protože se potěr v tomto období větším soustem často udusí. Potěr roste nestejnoměrně a je nutné třídit jej podle velikosti. Pokud mají dobrou stravu rostou velmi rychle.

Wikipedie:Jak číst taxobox Bojovnice pestrá

Bojovnice pestrá

Bojovnice pestrá

 

Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
Třída: paprskoploutví (Actinopterygii)
Řád: ostnoploutví (Perciformes)
Čeleď: guramovití (Osphronemidae)
Rod: bojovnice (Betta)
Binomické jméno
Betta splendens
Regan, 1910

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bojovnice pestrá (Betta splendens) je oblíbená akvarijní ryba. Spolu s rájovci a čichavci se řadí k labyrintkám. Žijí ve stojatých vodách jižní a jihovýchodní Asie (v povodí řeky Mekong), které jsou velmi často chudé na kyslík, proto se jim vyvinul pomocný dýchací orgán tzv. labyrint, který rybám umožňuje přijímat kyslík přímo ze vzduchu. Jejich místní thajský název je plakad („Kousající ryba“). Bojovnice obvykle dorůstají do velikosti 6 cm a dožívají se zhruba 4–6 let, ve velmi dobrých podmínkách pak i 8–10 let. V své domovině byla bojovnice po dlouhou dobu využívána k zápasům, podobným známějším zápasům kohoutů.

Tyto ryby dlouhou dobu byly a stále jsou šlechtěny, proto se akvarijní forma od divoké formy značně liší. Samci i samice se vyskytují v mnoha barvách, jako je modrá, fialová, zelená, červená, bílá a i v různých kombinacích. Ploutve samečků bývají v případě správného chovu velmi dlouhé a rozličných tvarů. Nejčastější barvou těchto rybiček je tmavěmodrá a červená, případně fialová. Nejvzácnější jsou žluté a oranžové varianty.

Samci jsou vůči sobě (a někdy i vůči samicím) velmi agresivní, a proto se doporučuje chovat vždy pouze jednoho samce v akváriu. V případě chovu více samců současně je nezbytné je chovat v dostatečně velkém akváriu s množstvím přirozených skrýší. V přírodě samci sice nebojují až do usmrcení protivníka, ale v nevhodně řešeném akváriu nemá poražený kam uprchnout, takže boj může skončit jeho smrtí. Chovatelé, kteří se zaměřují na výcvik výstavních samců, používají obvykle propojená menší akvária, kdy je v každém jeden samec, který soupeří s ostatními přes sklo a díky tomu rostou jeho ploutve.

Někdy mohou být navzájem nesnášenlivé i samice, ačkoliv jejich agresivita je obvykle vedena k vytváření poměrně přísné, nicméně klidné hierarchie – za předpokladu, že je v nádrži 3 a více samic. Soužití dvou samic, pokud je jedna z nich dominantní, obvykle končí smrtí té slabší. Samice mohou napadnout i slabšího samce, na což je třeba brát ohledy především při odchovu. V každém případě platí pro chov stejná pravidla, jako pro samce, tedy prostorná a členitá akvária.

Jakkoliv je vlastní chov bojovnic co se týče přípravy poměrně složitý, odchov je díky silně vyvinutému rozmnožovacímu pudu tohoto druhu poměrně snadný a skutečně velmi zajímavý. Sameček pomocí sekretu z tlamy postaví pěnové hnízdo z bublin, do kterého ukládá oplodněné jikry. Samička je ihned po tření od hnízda vyhnána a musí se z akvária odlovit. Sameček neustále hnízdo upravuje a opětovně do něj zabudovává popadané potomstvo. Po zhruba třech dnech, když plůdek vstřebá svůj žloutkový váček a rozplave se, se odloví i sameček. Potěr je velmi drobný a odchovává se prachovou potravou a planktonem. Rozmnožovací pud lze posílit zvýšením teploty a snížením hladiny vody v akváriu.

Bojovnice se dobře hodí do společenských nádrží, ale pouze ke klidným a neagresivním druhům, které bojovnicím nebudou okusovat jejich dlouhé ploutve a současně nemohou být pro bojovnice vizuálním rivalem, jako třeba některé cichlidy (např. známé skaláry). Ani malé rybky nejsou vhodným společníky, protože by bojovnicemi mohly být považovány za potravu. Ideálním prostředím pro bojovnice je akvárium klasického formátu nad 100 l, ve kterém nechybí vysoké a volně plovoucí rostliny. Vhodná teplota pro tyto rybky je mezi 24–30°C a pH vody by mělo být v rozmezí 6,5–7,0, přičemž je nezbytné prostředí udržovat v uvedených mantinelech. Betty jsou velmi citlivé na nepříznivé podmínky, mohou trpět alergiemi na některé vybavení akvária, případně na přemnožení bakterii a sinic.

Jak rozpoznat samičku od samce:

Samička nemá dlouhé plotvičky jako samec, je většinou méně zbarvená, nejčastější je červená, černá, šedá anebo bilá.

Samička Bety

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Samec má dlouhé ploutve, zbarven je většinou do modré nebo červené barvy.  

Samec Bety

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Re: To mi řekněte...

adela,19. 1. 2015 16:19

nepotrebuje filtraci

Re: To mi řekněte...

terka,19. 12. 2015 19:30

Lepší ji nesvítit, já mám samečka beta a mám ho už nějakou dobu a prosperuje...
Hlavně nesvítit přes noc.. ryba se potřebuje vyspat, jelikož nemají víčko, tak jsou závislé na tom kdy bude tma!

Re: Re: To mi řekněte...

Romca,28. 12. 2015 22:30

Ano přesně, nesvítit, je to labyrintka !

Re: To mi řekněte...

Romca,28. 12. 2015 22:28

Zkuste si koupit "kondicioner"do vody pro rybky, udělá to vhodně prostředí ihned po napusteni kohoutkove vody, jinak nejdelší dobu žiji nejmíň šlechtěne varianty a pak, člověk nikdy neví jak vlastně stará je ta rybka, co si kupuje. Některé špatně snáší velký změny.

Betta

Tina,26. 12. 2015 12:41

Naše betta je nějaká divná, když plave tak se porad točí dokola. Nemuze se udrzet rovne. Nevíte co by ji mohli být?

Prosím poraďte!

terka,19. 12. 2015 19:32

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, mám samečka bety a chci si k němu koupit nějakou rybu, která nepotřebuje filtr a je dostupná... moc děkuju za pomoc :)
Kdyžtak mi prosím napiště na email koryna16@seznam.cz

bojovnice

rybicka,6. 11. 2015 16:56

Dobry den mam dotaz co delat kdyz mi betu bojovnici pokousala prisavka a kvuli krvavemu ocasu nemuze plavat ma pohmozdene ploutve a zadek ji pada ke dnu. Dekuji za odpoved.

Re: bojovnice

Tomáš Jelínek ,14. 12. 2015 9:42

Dobrý den prosím já bych se chtel zeptat jestli tito ryby prodáváte přes internetové stránky děkuji Tomáš Jelínek.

help

lucie,6. 12. 2015 14:29

s jakými rybami s snese beta prosím rychlou odpověd

betta

panda,17. 11. 2015 12:50

Je to moc hezké

Re: betta

dgfgfvfg,17. 11. 2015 12:51

si hodná

pomoc

Adéla,21. 8. 2015 0:23

ahoj koupila jsem si samečka bety bojovnice ,chtěla bych k němu pořídit samičku aby měli mladé , ale problém je že nepoznám kdy je ten správný čas. Prosím pomozte mi ať neudělám nějakou chybu . děkuji

Re: pomoc

Kiki ,27. 9. 2015 14:28

na tom nezáleží kup si samičku klidně hned a dyžtak se porad ve zverimexu

otázka

kiki,11. 9. 2015 17:44

CHTĚLA BICH SE ZEPTAT NEVÍMJESTLI JE MOJE BOJOVNICE HOLKA NEBO KLUK ALE JE PESŘE SBARVENÁ DO ORANŽOVA. NIC MÉNĚ DO AKVARKA MI NAKLADLA NEVÍM CO ALE JETO JENOM JEDNO A NEVÍM CO TO JE A JE TAKY ORANŽOVE NEMOHL BIS MI ŘÍC CO TO JE ?

Re: otázka

Kiki,27. 9. 2015 14:26

to je opravdu těžké. dojdi si s rybičkou a i s tím co nakladla do zverimexu a oni už ti to řeknou:D

Otázka

Lucie Hrdličková,23. 8. 2015 14:42

Mám Betu a nevím kolika se dožívaj?

Re: Otázka

kiki,11. 9. 2015 17:46

BĚŽNĚ ASI TŘÍ LET

Re: Otázka

Kiki,27. 9. 2015 14:23

záleží jak sterou si jí koupíš nebo jak si zvykne na prostředí atd.....
ale jinak se dožívá mezi 2 až 4 roky:D

vše co se povídá není pravda

Kiki,27. 9. 2015 14:22

Beta bojovnice říká se bojovnice je ale dost osobní záležitost. Některé jsou k sobě totiž velmi přátelské a nemají spolu problémy. Já si koupila samečka Bety bojovnice a asi po třech dní jsem si k němu pořídila jednu samičku a vycházejí spolu opravdu dobře je sice pravda, že se občas poperou ale jinak jsou to dobří kamarádi. Takže když si chcete koupit samce a samičku tak to není žádný problém a kdyby byl tak si stačí pořídit druhou samičku a je to. Jo a co se týče jídla tak moc nedoporučuju takové ty kuličky sera Beta ale spíš takové sypání dajana Beta protože jim to chutná mnohem víc.:D

Beta a rozmnožování

Veronika,23. 7. 2015 16:37

Dobrý den , chovám Bojovnice beta nedávno se mi dokonce i rozmnožily . bohužel však po porodu v samici zůstali ještě nějaké jikry a do druhého dne zemřela . Takto se to opakovalo i u druhé samice . Dá se tomu nějak předcházet? A muže samec zemřít smutkem ? V posledních době se moc nehýbe a přestal i žrát. Ještě jsem se chtěla zeptat zda rybku , která se mi narodila musím oddělovat ? Zatím ještě nemá žádnou barvu a je cca dva týdny stará? 

 

 

Z DALŠÍCH WEBŮ

REKLAMA