Jdi na obsah Jdi na menu
 


281433.jpg

Beta bojovnice

 

Bojovnice Pestrá
 

Původ: Jižní Asie
Velikost: do 6 cm         
Potrava: vločková, patentky, speciální granule, všežravec

 

Rozmnožování:
Sameček staví na hladině pěnové hnízdo, pod kterým dochází ke tření. Jikry spadlé ke dnu sameček posbírá a opětovně vrací zpět do pěnového hnízda. Samička mu někdy pomáhá, občas také jikry potají požírá. Po tření samičku odlovíme a snížíme sloupec vody na 10 cm. Sameček pečuje o jikry sám. Potěr se vylíhne za 24 hodin a asi za 2 dny kdy spotřebuje žloutkový vak se rozplavává a to je pravý čas na odlovení samečka. Potěr přijímá první dny drobnou jemnou živou potravu, popřípadě usušený vaječný žloutek cezený přes tkaninu (ideální je krmit mikry). Do stáří 4 týdnů přijímá potěr kyslík žábrami přímo z vody, proto se v této době velmi jemně vzduchuje, ale přesto je potřeba měnit také vodu. Po 4 týdnech se potěru začíná vytvářet přídatné dýchací ústrojí - labyrint V této době musíme opět krmit velmi jemnou potravou, protože se potěr v tomto období větším soustem často udusí. Potěr roste nestejnoměrně a je nutné třídit jej podle velikosti. Pokud mají dobrou stravu rostou velmi rychle.

Wikipedie:Jak číst taxobox Bojovnice pestrá

Bojovnice pestrá

Bojovnice pestrá

 

Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
Třída: paprskoploutví (Actinopterygii)
Řád: ostnoploutví (Perciformes)
Čeleď: guramovití (Osphronemidae)
Rod: bojovnice (Betta)
Binomické jméno
Betta splendens
Regan, 1910

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bojovnice pestrá (Betta splendens) je oblíbená akvarijní ryba. Spolu s rájovci a čichavci se řadí k labyrintkám. Žijí ve stojatých vodách jižní a jihovýchodní Asie (v povodí řeky Mekong), které jsou velmi často chudé na kyslík, proto se jim vyvinul pomocný dýchací orgán tzv. labyrint, který rybám umožňuje přijímat kyslík přímo ze vzduchu. Jejich místní thajský název je plakad („Kousající ryba“). Bojovnice obvykle dorůstají do velikosti 6 cm a dožívají se zhruba 4–6 let, ve velmi dobrých podmínkách pak i 8–10 let. V své domovině byla bojovnice po dlouhou dobu využívána k zápasům, podobným známějším zápasům kohoutů.

Tyto ryby dlouhou dobu byly a stále jsou šlechtěny, proto se akvarijní forma od divoké formy značně liší. Samci i samice se vyskytují v mnoha barvách, jako je modrá, fialová, zelená, červená, bílá a i v různých kombinacích. Ploutve samečků bývají v případě správného chovu velmi dlouhé a rozličných tvarů. Nejčastější barvou těchto rybiček je tmavěmodrá a červená, případně fialová. Nejvzácnější jsou žluté a oranžové varianty.

Samci jsou vůči sobě (a někdy i vůči samicím) velmi agresivní, a proto se doporučuje chovat vždy pouze jednoho samce v akváriu. V případě chovu více samců současně je nezbytné je chovat v dostatečně velkém akváriu s množstvím přirozených skrýší. V přírodě samci sice nebojují až do usmrcení protivníka, ale v nevhodně řešeném akváriu nemá poražený kam uprchnout, takže boj může skončit jeho smrtí. Chovatelé, kteří se zaměřují na výcvik výstavních samců, používají obvykle propojená menší akvária, kdy je v každém jeden samec, který soupeří s ostatními přes sklo a díky tomu rostou jeho ploutve.

Někdy mohou být navzájem nesnášenlivé i samice, ačkoliv jejich agresivita je obvykle vedena k vytváření poměrně přísné, nicméně klidné hierarchie – za předpokladu, že je v nádrži 3 a více samic. Soužití dvou samic, pokud je jedna z nich dominantní, obvykle končí smrtí té slabší. Samice mohou napadnout i slabšího samce, na což je třeba brát ohledy především při odchovu. V každém případě platí pro chov stejná pravidla, jako pro samce, tedy prostorná a členitá akvária.

Jakkoliv je vlastní chov bojovnic co se týče přípravy poměrně složitý, odchov je díky silně vyvinutému rozmnožovacímu pudu tohoto druhu poměrně snadný a skutečně velmi zajímavý. Sameček pomocí sekretu z tlamy postaví pěnové hnízdo z bublin, do kterého ukládá oplodněné jikry. Samička je ihned po tření od hnízda vyhnána a musí se z akvária odlovit. Sameček neustále hnízdo upravuje a opětovně do něj zabudovává popadané potomstvo. Po zhruba třech dnech, když plůdek vstřebá svůj žloutkový váček a rozplave se, se odloví i sameček. Potěr je velmi drobný a odchovává se prachovou potravou a planktonem. Rozmnožovací pud lze posílit zvýšením teploty a snížením hladiny vody v akváriu.

Bojovnice se dobře hodí do společenských nádrží, ale pouze ke klidným a neagresivním druhům, které bojovnicím nebudou okusovat jejich dlouhé ploutve a současně nemohou být pro bojovnice vizuálním rivalem, jako třeba některé cichlidy (např. známé skaláry). Ani malé rybky nejsou vhodným společníky, protože by bojovnicemi mohly být považovány za potravu. Ideálním prostředím pro bojovnice je akvárium klasického formátu nad 100 l, ve kterém nechybí vysoké a volně plovoucí rostliny. Vhodná teplota pro tyto rybky je mezi 24–30°C a pH vody by mělo být v rozmezí 6,5–7,0, přičemž je nezbytné prostředí udržovat v uvedených mantinelech. Betty jsou velmi citlivé na nepříznivé podmínky, mohou trpět alergiemi na některé vybavení akvária, případně na přemnožení bakterii a sinic.

Jak rozpoznat samičku od samce:

Samička nemá dlouhé plotvičky jako samec, je většinou méně zbarvená, nejčastější je červená, černá, šedá anebo bilá.

Samička Bety

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Samec má dlouhé ploutve, zbarven je většinou do modré nebo červené barvy.  

Samec Bety

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

beta

kaja,11. 3. 2015 20:15

Ne nemůžeš ji přidat k ostatním rybam .

potrebuji poradit

Bart ,9. 3. 2015 20:28

Dobry den, rad bych se zeptal jestli mam nechávat rybě svítit 24hodin denně nebo na noc zhasinat ??

ok

anonim,9. 3. 2015 20:20

Beta tojovnice porad utoci na beta splincher porad te mi

CHOU BETTY BOJOVNICE

Katarina Antolova,4. 2. 2015 19:19

Chtela by sem se zeptat odlovili a sme samicku a samecka ale ti jikri popadali dolu a cim se krmy dekuji mohli by ste my napsat na email anielik12@ seznam.cz dekuji

Re: CHOU BETTY BOJOVNICE

Sisi,4. 3. 2015 20:34

Jestli jsi přečetla tento článek mela by jsi vědět že sameček se oslovuje až když je z jiker potěr.

Betta kluk na dne a neji mi

Gabina,17. 2. 2015 22:43

Ahoj,
Mam Betta kluka a posledni den a pul se mi povaluje po dne anebo nahore u hladiny pod rostlinkami. Moc se nepohybuje a minimalne mi zere.
Je i trochu nakrivo smer pravy bok, kdyz odpociva. Dnes navecer se mi i tzv hodil na bom a chvili tak byl.

Vodu mu menim kazdy tyden a krmim 2x denne.
Na telicku nema zadne znamky nemoci.

Nevite, co by to mohlo byt?
Diky moc, G

Re: Betta kluk na dne a neji mi

sisi,4. 3. 2015 20:31

A jak veliké máš akvárium ?

Beta Bojovnice

kkkkkkkkkkkktess,18. 2. 2015 15:22

Jak vyléčit betu z plísně když nepomáhá zvýšit teplotu???

Re: Beta Bojovnice

sisi,4. 3. 2015 20:29

Ahoj v akvaristických potřebách neboli zverimex jsou různé léky na plísně ale radši neposlouchej prodavačky protože ty chtějí prodat zboží co nejdráž.Doufám že se rybka vyléčí :)

chování

David Kaplan,13. 2. 2015 13:48

Zajímalo by mě jestli se chová mírrumilovněji než ke svému druhu

betta

ble,28. 1. 2015 14:15

Já mám bettu která ma akvárium do kolecka co když se ji zamotá hlava lol

samicky a samečci

Karolína Lepší,24. 1. 2015 13:26

mame 4 samecky a 2 samicky, proc samečci nemuzou byt u sebe

krasny článek

lili123,21. 1. 2015 19:29

máš krásný článek a mužu se zeptat zda muže mýt betta bojovnice v akvariu zrcadlo a neohrozý to její životnost??????Děkuji

proč?

adéla,28. 12. 2014 15:21

Ahoj prosím musíš mě pomoct moje beta je pořád dole a já nevím co s ní je dokonce ani nejí prosím:-(

Re: proč?

lilli ,10. 1. 2015 23:24

Nemuzes sem dát fotku protože takhle ti vážne nemohu pomoci moje bojovnice taky překonala závažné bakterialní onemocneni takzvaným rozpadem ploutvy musela jsem hneď nasadit léky A po vic než mněsici je opět zdravá

Re: Re: proč?

adela,18. 1. 2015 19:37

jake leky prosim???

Beta vojovnice

Radek,14. 1. 2015 23:04

Mam betu bojovnici samce pořád mi leži na dně se vztyčenou hlavou potřebuji poradit děkuji

Re: Beta vojovnice

adela,18. 1. 2015 19:28

me take nevim cim to muze byti

Mám Betu bojovou samce pořád mi leží na dně potřebuji poradit děkuji

Radek,14. 1. 2015 23:00

bojovnice

terezka,28. 12. 2014 9:56

kolikrat se ji ma cistit akvarko, a kolikrat ji davat zradlo.