Jdi na obsah Jdi na menu
 


281433.jpg

Beta bojovnice

 

Bojovnice Pestrá
 

Původ: Jižní Asie
Velikost: do 6 cm         
Potrava: vločková, patentky, speciální granule, všežravec

 

Rozmnožování:
Sameček staví na hladině pěnové hnízdo, pod kterým dochází ke tření. Jikry spadlé ke dnu sameček posbírá a opětovně vrací zpět do pěnového hnízda. Samička mu někdy pomáhá, občas také jikry potají požírá. Po tření samičku odlovíme a snížíme sloupec vody na 10 cm. Sameček pečuje o jikry sám. Potěr se vylíhne za 24 hodin a asi za 2 dny kdy spotřebuje žloutkový vak se rozplavává a to je pravý čas na odlovení samečka. Potěr přijímá první dny drobnou jemnou živou potravu, popřípadě usušený vaječný žloutek cezený přes tkaninu (ideální je krmit mikry). Do stáří 4 týdnů přijímá potěr kyslík žábrami přímo z vody, proto se v této době velmi jemně vzduchuje, ale přesto je potřeba měnit také vodu. Po 4 týdnech se potěru začíná vytvářet přídatné dýchací ústrojí - labyrint V této době musíme opět krmit velmi jemnou potravou, protože se potěr v tomto období větším soustem často udusí. Potěr roste nestejnoměrně a je nutné třídit jej podle velikosti. Pokud mají dobrou stravu rostou velmi rychle.

Wikipedie:Jak číst taxobox Bojovnice pestrá

Bojovnice pestrá

Bojovnice pestrá

 

Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
Třída: paprskoploutví (Actinopterygii)
Řád: ostnoploutví (Perciformes)
Čeleď: guramovití (Osphronemidae)
Rod: bojovnice (Betta)
Binomické jméno
Betta splendens
Regan, 1910

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bojovnice pestrá (Betta splendens) je oblíbená akvarijní ryba. Spolu s rájovci a čichavci se řadí k labyrintkám. Žijí ve stojatých vodách jižní a jihovýchodní Asie (v povodí řeky Mekong), které jsou velmi často chudé na kyslík, proto se jim vyvinul pomocný dýchací orgán tzv. labyrint, který rybám umožňuje přijímat kyslík přímo ze vzduchu. Jejich místní thajský název je plakad („Kousající ryba“). Bojovnice obvykle dorůstají do velikosti 6 cm a dožívají se zhruba 4–6 let, ve velmi dobrých podmínkách pak i 8–10 let. V své domovině byla bojovnice po dlouhou dobu využívána k zápasům, podobným známějším zápasům kohoutů.

Tyto ryby dlouhou dobu byly a stále jsou šlechtěny, proto se akvarijní forma od divoké formy značně liší. Samci i samice se vyskytují v mnoha barvách, jako je modrá, fialová, zelená, červená, bílá a i v různých kombinacích. Ploutve samečků bývají v případě správného chovu velmi dlouhé a rozličných tvarů. Nejčastější barvou těchto rybiček je tmavěmodrá a červená, případně fialová. Nejvzácnější jsou žluté a oranžové varianty.

Samci jsou vůči sobě (a někdy i vůči samicím) velmi agresivní, a proto se doporučuje chovat vždy pouze jednoho samce v akváriu. V případě chovu více samců současně je nezbytné je chovat v dostatečně velkém akváriu s množstvím přirozených skrýší. V přírodě samci sice nebojují až do usmrcení protivníka, ale v nevhodně řešeném akváriu nemá poražený kam uprchnout, takže boj může skončit jeho smrtí. Chovatelé, kteří se zaměřují na výcvik výstavních samců, používají obvykle propojená menší akvária, kdy je v každém jeden samec, který soupeří s ostatními přes sklo a díky tomu rostou jeho ploutve.

Někdy mohou být navzájem nesnášenlivé i samice, ačkoliv jejich agresivita je obvykle vedena k vytváření poměrně přísné, nicméně klidné hierarchie – za předpokladu, že je v nádrži 3 a více samic. Soužití dvou samic, pokud je jedna z nich dominantní, obvykle končí smrtí té slabší. Samice mohou napadnout i slabšího samce, na což je třeba brát ohledy především při odchovu. V každém případě platí pro chov stejná pravidla, jako pro samce, tedy prostorná a členitá akvária.

Jakkoliv je vlastní chov bojovnic co se týče přípravy poměrně složitý, odchov je díky silně vyvinutému rozmnožovacímu pudu tohoto druhu poměrně snadný a skutečně velmi zajímavý. Sameček pomocí sekretu z tlamy postaví pěnové hnízdo z bublin, do kterého ukládá oplodněné jikry. Samička je ihned po tření od hnízda vyhnána a musí se z akvária odlovit. Sameček neustále hnízdo upravuje a opětovně do něj zabudovává popadané potomstvo. Po zhruba třech dnech, když plůdek vstřebá svůj žloutkový váček a rozplave se, se odloví i sameček. Potěr je velmi drobný a odchovává se prachovou potravou a planktonem. Rozmnožovací pud lze posílit zvýšením teploty a snížením hladiny vody v akváriu.

Bojovnice se dobře hodí do společenských nádrží, ale pouze ke klidným a neagresivním druhům, které bojovnicím nebudou okusovat jejich dlouhé ploutve a současně nemohou být pro bojovnice vizuálním rivalem, jako třeba některé cichlidy (např. známé skaláry). Ani malé rybky nejsou vhodným společníky, protože by bojovnicemi mohly být považovány za potravu. Ideálním prostředím pro bojovnice je akvárium klasického formátu nad 100 l, ve kterém nechybí vysoké a volně plovoucí rostliny. Vhodná teplota pro tyto rybky je mezi 24–30°C a pH vody by mělo být v rozmezí 6,5–7,0, přičemž je nezbytné prostředí udržovat v uvedených mantinelech. Betty jsou velmi citlivé na nepříznivé podmínky, mohou trpět alergiemi na některé vybavení akvária, případně na přemnožení bakterii a sinic.

Jak rozpoznat samičku od samce:

Samička nemá dlouhé plotvičky jako samec, je většinou méně zbarvená, nejčastější je červená, černá, šedá anebo bilá.

Samička Bety

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Samec má dlouhé ploutve, zbarven je většinou do modré nebo červené barvy.  

Samec Bety

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

BLABLABLA

Lucka,21. 6. 2014 15:27

Bože nehádejte se tu všichni v roce 2011 jsem si koupila betu do 2 litrového akvárka a dnes je 21.6.2014 a doted ji mam tak nevim co je to za kecy že musí mít minimálně 10 litru!! Řeknu to takhle, nevíte o tom nic!

Re: BLABLABLA

VixenLady,26. 8. 2014 16:58

no promin.. ale jestli ji mas jen ve 2 litrovim a tím pádem v kulatym tak to TY seš ta co o tom nic neví, protože ta ryba se nemůže pořádně prplavat nejen kuli malemu prostoru, ale dokonce kuli tomu, že se v kulatym akvariu nemuze ani poradně orientovat... takhle ta ryba akorát trpí.. škoda že doplácí na to, že je nenáročná.. a to si uvědom dobře, že takhle tu rybu akorát mučíš

Re: Re: BLABLABLA

Lucka,30. 8. 2014 11:42

A v hranatým akváriu ti snad plave z rohu do rohu nebo co ? :-D

Re: Re: BLABLABLA

Radka,1. 12. 2014 20:05

My jsme ji pořídili synovi k narozeninám a žila pouhé 2 týdny,děs,ten pláč snad za to ani nestál :-((..honem jsme jeli koupit novou,opatrovali jsme ji jako nikdo,vodu měnili 2x týdně a pořád nám polehávala na dně..bylo to divné,až jednoho dne ji Davídek našel opravdu mrtvou :-(..velmi smutný dáreček..žile teď v betaakváriu už nová červená,tak jsem zvědavá,jak dlouho to vydrží :-) !snad to podruhé klapne!

Nechce jíst

Ronnie,16. 11. 2014 14:02

Ahojte, koupila jsem si rybičku betu, když ji dám najíst, vezme si to do pusy a zpátky to vyplivne! ...co mám dělat ?

Re: Nechce jíst

quiquiqui,22. 11. 2014 9:30

to je normální :)

topné tělísko

Martin,20. 11. 2014 18:39

Ahoj potřebuju vědet jestli ke tření potřebuju topné tělísko mam akvárium malé kolaté mam tam samičku a samse ještě jeden dtaz proč se byjou ???

Nevím jak zahřát akvárko

Adéla,26. 10. 2014 15:11

Ahoj chci se zeptat v článku psali že akvárko pro Betu má mít 24 stupnů jak to mam udělt mám vodu strašně studenou . dík

Betta-nechce jíst

Katka,28. 9. 2014 20:03

Dobrý večer,mám bettu už týden a skoro vůbec nejí.Nevíte čím to může být? díky

Re: Betta-nechce jíst

bettyna,29. 9. 2014 17:14

Mně taky nechce jíst :-(

Re: Re: Betta-nechce jíst

allo,23. 10. 2014 20:21

jestli nechce jíst chcípne ale až po dlouhé době
už se mi to stalo pětkrát mám to ověřeno

otázka

Eva,29. 9. 2013 13:38

Chci se zeptat jestli je normální že můj sameček vůbec nežere a ani neplave. Děkuji Eva.

Re: otázka

info.,7. 10. 2013 19:32

hele Evo a plave břichem nahoru???

Re: Re: otázka

eva,13. 10. 2013 15:09

ne a už je v pohodě

Re: Re: otázka

Adam,17. 9. 2014 17:13

zdravím mám problém že mi plavě břichem nahoru a když neplave tak je naboku nebo taky přichem nahoru ale pořád žije co mám dělat? :O

Re: Re: Re: otázka

Adam,17. 9. 2014 17:14

a ani neplave včera koupená vše bylo v pořádku ale tak 2-3 hodinky potom byla divná a když jsem se vrátil z práce tak to už nebylo dobrý :((

Re: otázka

Vanessa,14. 10. 2013 19:37

Taky mi nežere divné :(

Beta u hladiny

Eva,17. 9. 2014 9:04

Hezky den, potrebovala bych poradit. Mam samce Bety asi 3 mesice, najednou zacal plavat u hladiny a nechce ani moc zrat. Nevim si s tim rady. Driv se schovaval v keriku spis u dna. Poradite mi? Dekuju

jak

Honza,19. 3. 2014 21:20

Jak mam rozeznat kluka od holky

Re: jak

hovno,11. 8. 2014 20:17

Podle penisu