Jdi na obsah Jdi na menu
 


281433.jpg

Beta bojovnice

 

Bojovnice Pestrá
 

Původ: Jižní Asie
Velikost: do 6 cm         
Potrava: vločková, patentky, speciální granule, všežravec

 

Rozmnožování:
Sameček staví na hladině pěnové hnízdo, pod kterým dochází ke tření. Jikry spadlé ke dnu sameček posbírá a opětovně vrací zpět do pěnového hnízda. Samička mu někdy pomáhá, občas také jikry potají požírá. Po tření samičku odlovíme a snížíme sloupec vody na 10 cm. Sameček pečuje o jikry sám. Potěr se vylíhne za 24 hodin a asi za 2 dny kdy spotřebuje žloutkový vak se rozplavává a to je pravý čas na odlovení samečka. Potěr přijímá první dny drobnou jemnou živou potravu, popřípadě usušený vaječný žloutek cezený přes tkaninu (ideální je krmit mikry). Do stáří 4 týdnů přijímá potěr kyslík žábrami přímo z vody, proto se v této době velmi jemně vzduchuje, ale přesto je potřeba měnit také vodu. Po 4 týdnech se potěru začíná vytvářet přídatné dýchací ústrojí - labyrint V této době musíme opět krmit velmi jemnou potravou, protože se potěr v tomto období větším soustem často udusí. Potěr roste nestejnoměrně a je nutné třídit jej podle velikosti. Pokud mají dobrou stravu rostou velmi rychle.

Wikipedie:Jak číst taxobox Bojovnice pestrá

Bojovnice pestrá

Bojovnice pestrá

 

Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
Třída: paprskoploutví (Actinopterygii)
Řád: ostnoploutví (Perciformes)
Čeleď: guramovití (Osphronemidae)
Rod: bojovnice (Betta)
Binomické jméno
Betta splendens
Regan, 1910

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bojovnice pestrá (Betta splendens) je oblíbená akvarijní ryba. Spolu s rájovci a čichavci se řadí k labyrintkám. Žijí ve stojatých vodách jižní a jihovýchodní Asie (v povodí řeky Mekong), které jsou velmi často chudé na kyslík, proto se jim vyvinul pomocný dýchací orgán tzv. labyrint, který rybám umožňuje přijímat kyslík přímo ze vzduchu. Jejich místní thajský název je plakad („Kousající ryba“). Bojovnice obvykle dorůstají do velikosti 6 cm a dožívají se zhruba 4–6 let, ve velmi dobrých podmínkách pak i 8–10 let. V své domovině byla bojovnice po dlouhou dobu využívána k zápasům, podobným známějším zápasům kohoutů.

Tyto ryby dlouhou dobu byly a stále jsou šlechtěny, proto se akvarijní forma od divoké formy značně liší. Samci i samice se vyskytují v mnoha barvách, jako je modrá, fialová, zelená, červená, bílá a i v různých kombinacích. Ploutve samečků bývají v případě správného chovu velmi dlouhé a rozličných tvarů. Nejčastější barvou těchto rybiček je tmavěmodrá a červená, případně fialová. Nejvzácnější jsou žluté a oranžové varianty.

Samci jsou vůči sobě (a někdy i vůči samicím) velmi agresivní, a proto se doporučuje chovat vždy pouze jednoho samce v akváriu. V případě chovu více samců současně je nezbytné je chovat v dostatečně velkém akváriu s množstvím přirozených skrýší. V přírodě samci sice nebojují až do usmrcení protivníka, ale v nevhodně řešeném akváriu nemá poražený kam uprchnout, takže boj může skončit jeho smrtí. Chovatelé, kteří se zaměřují na výcvik výstavních samců, používají obvykle propojená menší akvária, kdy je v každém jeden samec, který soupeří s ostatními přes sklo a díky tomu rostou jeho ploutve.

Někdy mohou být navzájem nesnášenlivé i samice, ačkoliv jejich agresivita je obvykle vedena k vytváření poměrně přísné, nicméně klidné hierarchie – za předpokladu, že je v nádrži 3 a více samic. Soužití dvou samic, pokud je jedna z nich dominantní, obvykle končí smrtí té slabší. Samice mohou napadnout i slabšího samce, na což je třeba brát ohledy především při odchovu. V každém případě platí pro chov stejná pravidla, jako pro samce, tedy prostorná a členitá akvária.

Jakkoliv je vlastní chov bojovnic co se týče přípravy poměrně složitý, odchov je díky silně vyvinutému rozmnožovacímu pudu tohoto druhu poměrně snadný a skutečně velmi zajímavý. Sameček pomocí sekretu z tlamy postaví pěnové hnízdo z bublin, do kterého ukládá oplodněné jikry. Samička je ihned po tření od hnízda vyhnána a musí se z akvária odlovit. Sameček neustále hnízdo upravuje a opětovně do něj zabudovává popadané potomstvo. Po zhruba třech dnech, když plůdek vstřebá svůj žloutkový váček a rozplave se, se odloví i sameček. Potěr je velmi drobný a odchovává se prachovou potravou a planktonem. Rozmnožovací pud lze posílit zvýšením teploty a snížením hladiny vody v akváriu.

Bojovnice se dobře hodí do společenských nádrží, ale pouze ke klidným a neagresivním druhům, které bojovnicím nebudou okusovat jejich dlouhé ploutve a současně nemohou být pro bojovnice vizuálním rivalem, jako třeba některé cichlidy (např. známé skaláry). Ani malé rybky nejsou vhodným společníky, protože by bojovnicemi mohly být považovány za potravu. Ideálním prostředím pro bojovnice je akvárium klasického formátu nad 100 l, ve kterém nechybí vysoké a volně plovoucí rostliny. Vhodná teplota pro tyto rybky je mezi 24–30°C a pH vody by mělo být v rozmezí 6,5–7,0, přičemž je nezbytné prostředí udržovat v uvedených mantinelech. Betty jsou velmi citlivé na nepříznivé podmínky, mohou trpět alergiemi na některé vybavení akvária, případně na přemnožení bakterii a sinic.

Jak rozpoznat samičku od samce:

Samička nemá dlouhé plotvičky jako samec, je většinou méně zbarvená, nejčastější je červená, černá, šedá anebo bilá.

Samička Bety

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Samec má dlouhé ploutve, zbarven je většinou do modré nebo červené barvy.  

Samec Bety

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

je

dan,18. 4. 2014 14:07

jA mam doma cervenou

RE: BETA

Nikola,26. 2. 2013 11:22

Dobrý den. Včera jsem si koupila Beťáka. Po vypuštění do nového domova byl celkem čilí, plaval, prozkoumával. Ale dnes už jen tak líně polehává na hladině, prakticky na jednom místě, ráno zobnul 2 granulky a zbytek vyplyvnul. Sem tam propluje po nádržce a vrátí se zase zpátky na své místo. Akva má cca 10l, 23 stupňů, dnes koupím i biofiltr, poněvadž mám podezření na kvalitu vody. Poklop na akva nemám, je nad ních umístěna zářivka, která vzduch dodatečně ohřívá, takže by podle mě neměl být až tak razantní rozdíl mezi teplotou vody a v místnosti. Děkuji za každou odpověď nebo radu :-)

Re: RE: BETA

mirka,2. 3. 2013 20:34

23stupnu to je moc stačí 12-15 ale více ne to se nedivte

Re: Re: RE: BETA

Nikola,6. 3. 2013 20:08

Nevím kde jste takovou blbost vyčetla,ale Beta by měla mít 20 až 25 stupňů. Při nemoci či výtěru dokonce 27. Raději si info prvně ověřte než vašimi radami nějaký laik chudáka rybičku zabije...

Re: Re: Re: RE: BETA

Vendy,27. 3. 2013 19:07

Ano beta by měla mít stalou teplotu v akváriu 27 stupňů a při výtěru je nutno teplotu zvýšit na 30 stupňů

Re: RE: BETA

betta,3. 11. 2013 15:29

1. uz to tam proskoumal a pripada mu to uz stejne a betty toho moc nesni me to taky dela :)

Re: RE: BETA

Honza,8. 4. 2014 16:29

Mne to taky dela.

pareni

Honza,6. 4. 2014 10:33

Mam samce a samicku a chtel bych poradit jak je sparit?

Beta pestrá

Beta Beta,29. 3. 2014 18:09

Můžou bít třeba i dvě nebo tři u sebe nebo né???

Re: Beta pestrá

Týna,1. 4. 2014 10:38

nemůžou,jelikož se navzájem požírají.
Stačí dát k akvárku zrcátko a uvidíte jak začne roztahovat ploutve a otevírat hubu-bojovat

Potřebuje bojovnice filtr?

Zuzka,29. 3. 2014 18:08

Dobrý den chtěla bych jse zeptat když mám akvárko 20x16 ta jestli tam musím mít Filtr? :) Děkuju moc ;)

Re: Potřebuje bojovnice filtr?

Honza,30. 3. 2014 11:45

Nemusis ja ho tam taky nemam.

pareni

Honza,26. 3. 2014 20:09

Mam samce a samicku ale ta je mnohem mensi vyroste nebo je muzu parit hned?

Beta a kvarko

Renata,11. 1. 2013 15:32

Zdravím , rada bych si jednu poridila, prodavaji takove ctvercove akvarka na zadni strane tapetka - akvarka jsou asi 20 x 20 x 20 cm velka - prezije tam ??

Re: Beta a kvarko

Adrika,2. 2. 2013 21:37

Podle toho kolik má litru postačí když bude mýt 2litri ale bježnejší je když by mnela 3 litri :)

Re: Re: Beta a kvarko

Vendy,7. 2. 2013 18:40

Nepřežije nemá absolutní šanci přežít ve 3litrovém akváriu potřebuje alespon 10 litrů!!!

Re: Re: Re: Beta a kvarko

re,10. 2. 2013 22:56

prezzije lebo v studiu o betach sa docitas ze pre nich su idealne tri litri protoze oni su ve volne prirode zvykli na mene vody .... staci ze si precitas nejaky studiu a pochopis kdyz potrebujes tak dam link

Re: Re: Re: Re: Beta a kvarko

Adriana,27. 3. 2013 19:09

Jasně tak měsíc tam víc ne

Re: Re: Re: Re: Re: Beta a kvarko

Gabča :),8. 10. 2013 14:48

Přežijí i v malích akvárkách. Já mam akvárko na1,5 litru a ryba žije už přes dva roky :)

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Beta a kvarko

Radka,19. 1. 2014 0:21

Za to moje v tom malém akvárku umřela po měsíci! 

 

 

Z DALŠÍCH WEBŮ

REKLAMA