Jdi na obsah Jdi na menu
 


281433.jpg

Beta bojovnice

 

Bojovnice Pestrá
 

Původ: Jižní Asie
Velikost: do 6 cm         
Potrava: vločková, patentky, speciální granule, všežravec

 

Rozmnožování:
Sameček staví na hladině pěnové hnízdo, pod kterým dochází ke tření. Jikry spadlé ke dnu sameček posbírá a opětovně vrací zpět do pěnového hnízda. Samička mu někdy pomáhá, občas také jikry potají požírá. Po tření samičku odlovíme a snížíme sloupec vody na 10 cm. Sameček pečuje o jikry sám. Potěr se vylíhne za 24 hodin a asi za 2 dny kdy spotřebuje žloutkový vak se rozplavává a to je pravý čas na odlovení samečka. Potěr přijímá první dny drobnou jemnou živou potravu, popřípadě usušený vaječný žloutek cezený přes tkaninu (ideální je krmit mikry). Do stáří 4 týdnů přijímá potěr kyslík žábrami přímo z vody, proto se v této době velmi jemně vzduchuje, ale přesto je potřeba měnit také vodu. Po 4 týdnech se potěru začíná vytvářet přídatné dýchací ústrojí - labyrint V této době musíme opět krmit velmi jemnou potravou, protože se potěr v tomto období větším soustem často udusí. Potěr roste nestejnoměrně a je nutné třídit jej podle velikosti. Pokud mají dobrou stravu rostou velmi rychle.

Wikipedie:Jak číst taxobox Bojovnice pestrá

Bojovnice pestrá

Bojovnice pestrá

 

Vědecká klasifikace
Říše: živočichové (Animalia)
Kmen: strunatci (Chordata)
Podkmen: obratlovci (Vertebrata)
Třída: paprskoploutví (Actinopterygii)
Řád: ostnoploutví (Perciformes)
Čeleď: guramovití (Osphronemidae)
Rod: bojovnice (Betta)
Binomické jméno
Betta splendens
Regan, 1910

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bojovnice pestrá (Betta splendens) je oblíbená akvarijní ryba. Spolu s rájovci a čichavci se řadí k labyrintkám. Žijí ve stojatých vodách jižní a jihovýchodní Asie (v povodí řeky Mekong), které jsou velmi často chudé na kyslík, proto se jim vyvinul pomocný dýchací orgán tzv. labyrint, který rybám umožňuje přijímat kyslík přímo ze vzduchu. Jejich místní thajský název je plakad („Kousající ryba“). Bojovnice obvykle dorůstají do velikosti 6 cm a dožívají se zhruba 4–6 let, ve velmi dobrých podmínkách pak i 8–10 let. V své domovině byla bojovnice po dlouhou dobu využívána k zápasům, podobným známějším zápasům kohoutů.

Tyto ryby dlouhou dobu byly a stále jsou šlechtěny, proto se akvarijní forma od divoké formy značně liší. Samci i samice se vyskytují v mnoha barvách, jako je modrá, fialová, zelená, červená, bílá a i v různých kombinacích. Ploutve samečků bývají v případě správného chovu velmi dlouhé a rozličných tvarů. Nejčastější barvou těchto rybiček je tmavěmodrá a červená, případně fialová. Nejvzácnější jsou žluté a oranžové varianty.

Samci jsou vůči sobě (a někdy i vůči samicím) velmi agresivní, a proto se doporučuje chovat vždy pouze jednoho samce v akváriu. V případě chovu více samců současně je nezbytné je chovat v dostatečně velkém akváriu s množstvím přirozených skrýší. V přírodě samci sice nebojují až do usmrcení protivníka, ale v nevhodně řešeném akváriu nemá poražený kam uprchnout, takže boj může skončit jeho smrtí. Chovatelé, kteří se zaměřují na výcvik výstavních samců, používají obvykle propojená menší akvária, kdy je v každém jeden samec, který soupeří s ostatními přes sklo a díky tomu rostou jeho ploutve.

Někdy mohou být navzájem nesnášenlivé i samice, ačkoliv jejich agresivita je obvykle vedena k vytváření poměrně přísné, nicméně klidné hierarchie – za předpokladu, že je v nádrži 3 a více samic. Soužití dvou samic, pokud je jedna z nich dominantní, obvykle končí smrtí té slabší. Samice mohou napadnout i slabšího samce, na což je třeba brát ohledy především při odchovu. V každém případě platí pro chov stejná pravidla, jako pro samce, tedy prostorná a členitá akvária.

Jakkoliv je vlastní chov bojovnic co se týče přípravy poměrně složitý, odchov je díky silně vyvinutému rozmnožovacímu pudu tohoto druhu poměrně snadný a skutečně velmi zajímavý. Sameček pomocí sekretu z tlamy postaví pěnové hnízdo z bublin, do kterého ukládá oplodněné jikry. Samička je ihned po tření od hnízda vyhnána a musí se z akvária odlovit. Sameček neustále hnízdo upravuje a opětovně do něj zabudovává popadané potomstvo. Po zhruba třech dnech, když plůdek vstřebá svůj žloutkový váček a rozplave se, se odloví i sameček. Potěr je velmi drobný a odchovává se prachovou potravou a planktonem. Rozmnožovací pud lze posílit zvýšením teploty a snížením hladiny vody v akváriu.

Bojovnice se dobře hodí do společenských nádrží, ale pouze ke klidným a neagresivním druhům, které bojovnicím nebudou okusovat jejich dlouhé ploutve a současně nemohou být pro bojovnice vizuálním rivalem, jako třeba některé cichlidy (např. známé skaláry). Ani malé rybky nejsou vhodným společníky, protože by bojovnicemi mohly být považovány za potravu. Ideálním prostředím pro bojovnice je akvárium klasického formátu nad 100 l, ve kterém nechybí vysoké a volně plovoucí rostliny. Vhodná teplota pro tyto rybky je mezi 24–30°C a pH vody by mělo být v rozmezí 6,5–7,0, přičemž je nezbytné prostředí udržovat v uvedených mantinelech. Betty jsou velmi citlivé na nepříznivé podmínky, mohou trpět alergiemi na některé vybavení akvária, případně na přemnožení bakterii a sinic.

Jak rozpoznat samičku od samce:

Samička nemá dlouhé plotvičky jako samec, je většinou méně zbarvená, nejčastější je červená, černá, šedá anebo bilá.

Samička Bety

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Samec má dlouhé ploutve, zbarven je většinou do modré nebo červené barvy.  

Samec Bety

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

John

Smitha49,20. 4. 2018 18:42

Article Source a viral game app is not kdekgfcdgeecdefe

Re: pro začatečníky

Iva,19. 9. 2017 21:49

Dobrý den, mám jeden dotaz ohledně bojovnice pestré. Mohla bych ji chovat v 15ti litrovém akváriu se spoustou rostlinek, dřevem jako dekorací, filtrem, topítkem a světlem?

Re: Re: pro začatečníky

kikuš,20. 12. 2017 22:57

Ano, muzete. Jen musite pocitat s vetsi narocnosti na udrzbu. Cim mensi akvarium tim narocnejsi.

pro začatečníky

kikuš,11. 9. 2017 12:40

Betta opravdu žije v asii v rýžovích polích a v ohybech řek. Musíte si uvědomit že tam ma sice jen 30 cm vody, ale rozloha pole je obrovská. Do mích porodniček se vleze 12 litrů vody a přijde mi na 1 samce malé. Samce mám ve 20 l akváriu, ale díky štěrku rostlinkám ( mělo by jich tam být hodně) a dekoracím (kameny) se mi tam vleze pouze 17 l. Takže koupíte 10 l akvárium ale vleze se vam tam cca 8 -9 l vody. Betty chované v malích prostorách nežijí, ale přežíváji. Jelikož každý živí tvor chce žít. Tak se prosím zamyslete, to neznemena že když se prodávaji betta akvárka že je to dobře. Cigarety se taky prodávájí, ale neměli by a to říkám jako silná kuřačka. A ve zverimexu maji samce bett v malích prostorách jelikož nemohou být spolu a díky své krase jdou rychle na odbyt takže tam nebývají tak dlouho.

Bojovnice

Dana,2. 8. 2017 13:50

Já mám bojovnici asi ve 12 l. akvárium a i to mi přijde malé. Ale chudáci v těch zverimexech, každá ryba potřebuje plavat. Když jsme jí kupovali, tak jsem myslela, že tyhle ryby ani moc neplavou, když na ně prodávající ty mini betta akvárka, ale ne, je super jí pozorovat jak šmejdí po celém akvárium, je dost aktivní, když má prostor. Takže betta akvárka rozhodně ne.

Mate pravdu.

eliska 10 let,30. 6. 2017 14:31

Mate pravdu. Mám doma taky jednu. Je velmi divně zbarvená a taky na samici velmi velká. Je bílošedomodročervenorůžovofialovočernoprůhledná.Tak co mám pravdu,že jevelmi divně zbarvená?

Mate pravdu.

eliska 10 let,30. 6. 2017 14:30

Mate pravdu. Mám doma taky jednu. Je velmi divně zbarvená a taky na samici velmi velká. Je bílošedomodročervenorůžovofialovočernoprůhledná.Tak co mám pravdu,že jevelmi divně zbarvená?

Beta a kvarko

Renata,11. 1. 2013 15:32

Zdravím , rada bych si jednu poridila, prodavaji takove ctvercove akvarka na zadni strane tapetka - akvarka jsou asi 20 x 20 x 20 cm velka - prezije tam ??

Re: Beta a kvarko

Adrika,2. 2. 2013 21:37

Podle toho kolik má litru postačí když bude mýt 2litri ale bježnejší je když by mnela 3 litri :)

Re: Re: Beta a kvarko

Vendy,7. 2. 2013 18:40

Nepřežije nemá absolutní šanci přežít ve 3litrovém akváriu potřebuje alespon 10 litrů!!!

Re: Re: Re: Beta a kvarko

re,10. 2. 2013 22:56

prezzije lebo v studiu o betach sa docitas ze pre nich su idealne tri litri protoze oni su ve volne prirode zvykli na mene vody .... staci ze si precitas nejaky studiu a pochopis kdyz potrebujes tak dam link

Re: Re: Re: Re: Beta a kvarko

Adriana,27. 3. 2013 19:09

Jasně tak měsíc tam víc ne

Re: Re: Re: Re: Re: Beta a kvarko

Gabča :),8. 10. 2013 14:48

Přežijí i v malích akvárkách. Já mam akvárko na1,5 litru a ryba žije už přes dva roky :)

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Beta a kvarko

Radka,19. 1. 2014 0:21

Za to moje v tom malém akvárku umřela po měsíci!

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Beta a kvarko

Dorka,25. 3. 2014 10:28

nojo, ale to mohla umřít z nějaké nákazy, stesem, krmením nebo prostě už byla stará, vadná či tak, Betty sou ve volné přírodě v opravdu malých prostorách, protože žijí třeba v rýžových polích ;)

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Beta a kvarko

Honza,7. 12. 2014 19:32

Pro ty,co maji Bettu v akvariu o velikosti mensi jak 10 litru doporucuji se zavrit na wc o rozmerech metr x metr a budte tam zavreni pul roku. Staci jen podat jidlo a zase zavrit. Kdo z vas by to vydrzel? Nikdo! Je to take zivy tvor a to ze zije v ryzovych polich,neznamena,ze tam ma malo prostoru. Zije v podminkach o hloubce 30cm vody a hodne zelene! Chtelo by si to najit lepsi stranky o Bettach a docist se vice nez jen to,ze staci 3 nebo mene litru!!! Ja ji mam ve 200litrovem i se dvemi samickami a to mate videt,jak jsou spokojene.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Beta a kvarko

Elis,8. 6. 2015 18:43

Máš ůplnou pravdu.

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Beta a kvarko

Týna,21. 8. 2015 0:15

Když máš takovou starost o ty ryby, tak se vydej do zverimexů, tak mají tak půl litru v malinkých nádobách. Byla jsem ve zverimexu, kde je měli dokonce jen v plastových krabičkách. Jednu takovou z krabičky jsem si koupila, je v kulaté sklenici, která má 2 litry, s jednou rostlinkou, žije a nevypadá nešťastně.

Re: Re: Re: Re: Beta a kvarko

Beta a akvárko,4. 6. 2015 15:42

Můžu Betu dát do velkého akvária kde původně byla naše želva?

Re: Re: Re: Re: Beta a kvarko

Myš,9. 1. 2017 18:48

Meleš nesmysly. Žádná studie o tom, že betty žijí v pidiloužičkách, neexistuje. Ony žijí v mokřadech, v mnohem větším prostoru než jsou ty debilní betária. BTW 2 litry by v přírodě vyschly za jeden den. Používej mozek! Betária jsou týrání!