Jdi na obsah Jdi na menu
 


PLEMENA KOZ

08.01.2009

dojená plemena

 • Obrazekbílá krátkosrstá - jedná se o mléčné plemeno středního až většího rámce. Dominantní vlastností je bezrohost. Srst je bílá lesklá a bez pigmentace. Plemeno je vhodné pro individuální chov či stádový chov se strojním dojením. Kozy jsou rané, plodné a odolné. Živá hmotnost kozlů je 85 kg, koz 55 kg. Dojivost koz dosahuje až 1000 kg (v průměru750kg) mléka s tučností 3,7 % a obsahem bílkovin 2,7 %. Plodnost dosahuje 180 - 200 %. Plemeno patří mezi genové reservy ČR.
 • hnědá krátkosrstá - Obrazekvznikla šlechtěním a převodným křížením kozy harcké. Je středního tělesného rámce a pevné konstituce. Základní zbarvení je hnědé se hřbetním úhořím pruhem. Mulec (nos), břicho a paznehty jsou černé. Plemeno je odolné a vhodné pro idnividuální a skupinový chov. Hodí se i pro strojní dojení. Živá hmotnost kozlů je 80 kg, koz 50 kg. Dojivost je kolem 800 kg s tučností 3,6 % a obsahme bílkovin 2,7 %. Kozy v kontrole užitkovosti dosahují až 1050 kg mléka za laktaci. Plodnost je v rozmezí 170 - 190 %. Plemeno patří mezi genové reservy ČR.
 • Obrazeksánská - rozšířena po celém světě, původem z kantonu Bern (Švýcyrsko), vhodná pro pastevní i stájový chov. Je bíle zbarvena, krátkostrstá a geneticky bezrohá. Kozel váží 70 - 95 kg, koza 48 kg a více. Produkce mléka dosahuje až 20-ti násobku hmotnosti kozy. Je velice náročná na chov a vysokou kvalitu krmiva.
 • Obrazektoggenburská -je rozšířena na území Anglie, USA a Kanady. Je světle hnědě až šedě zbarvená. Nohy a hřbet jsou bílé. Na zádech a bocích bývají delší chlupy. Kozel dosahuje hmotnosti až 65 kg, koza 45 kg. Denní produkce mléka je 3,3 kg/den. Za 228 denní laktaci dosahuje nádoj 750 kg mléka.
 • Obrazekanglonubijská - vznikla křížením indická koza x súdánská koza x anglická koza. Je rozšířena na územích Anglie, USA a Kanady. Zbarvení je od světle hnědé až po černou a bílou. Charakteristickým znakem je typická klabonosost. Je středního až většího tělesného rámce. Kozel dosahuje hmotnosti 100 kg, koza 70 kg. Denní užitkovost dosahuje 5 - 6 kg mléka za den s tučností 4,9 % tuku a 3,8 % bílkovin.
 • criollo - je koza chována ve střední a jižní Americe. Vznikla křížením několika plemen koz - španělská x granadina x merciana x malaga. Hmotnost koz dosahuje 40 kg. Laktace trvá cca. 3 měsíce a denní nádoj je 1,5 kg.

mezi další dojná světová plemena patří: koza kamzičí (Švýcarsko) - 500 - 600 kg mléka, koza německá strakatá ušlechtilá (Německo) - až 1000 kg mléka, koza francouzská alpská (Franice, USA, CAN), koza maltézská (Malta, Itálie, Tunisko), Granada (Španělsko), Zaraibi (Egypt, Alržírsko, Tunis), koza súdánskonúbisjká (Afrika), Damascus (Izrael, LIbanon, Sýrie atd.), koza maltská (Turecko), Beetal (Indie, Pakistán), Sind Desi (Pakistán) Chappar (Pakistán), Gauzhong (Čína), Criollo (Jižní Amerika), koza LaMancha a koza Oberhaslis, Steifellgeiss (Švýcarsko).

koza duryňská lesní

Obrazek

masná plemena

 • Obrazekburská - plemeno pochází z Afriky. Používá se pro křížení s ostatními plemeny za účelem zlepšení masné užitkovosti. Typické je standardní zbarvení tedy bílá s hnědou hlavou a krkem s typickou bílou lysinou. Kozel dosahuje hmotnosti až 100 kg a koza 70 kg. Denní přírůstek se pohybuje mezi 180 - 250 g za den. Zvířata mají také výbornou kvalitu kůže. Koza obecná búrská je středního rámce s krátkou lesklou srtí a řadíém ji k nezušlechtěným kozám búrským. Další nezušlechtěnou formou je dlouhosrstá koza búrská, která je charakteristická svou hrubší tělesnou stavbou a větším tělesným rámce. Jako poslední, řadíme k nezušlechtěným búrským kozám bezrohou mnohobarevnou, která je dojným plemenem.
 • Obrazekwalliserská černokrká - jedná se o nenáročné plemeno s kombinovanou užitkovostí. Toto plemeno je vhodné pro produkci jatečných kůzlat. Barva je černobílá - přední část černá, zadní část těla je bílá. Hmotnost kozlů je 65 kg a koz 45 kg. Denní produkce mléka činí 2,5 kg.Plemeno je nenáročné.
 • sahelská (synon. - maure, tuareg) - je plemen západní Afriky - sahelská oblast. Hmotnost koz je 30 kg. Barva kůže je bílá, hnědá nebo černá. Vhodná je pro produkci kůže a masa.
 • kamerunská zakrslá - původem ze západní Afriky. U jedinců je patrná achondroplazie - normální tělo s obnormálně krátkými nohami. Jedná se o genetickou "vadu", která je však slučitelná s životem (achondroplazie). Hmotnost se pohybuje okolo 25 kg. Hlavním užitkem je maso a kůže. Jedinci jsou také tripanotolerantní - rezistence proti trypanosomě spavičné, která je přenášena mouchou tse-tse.

mezi další plemena masná patří: Nera verzasca (Švýcarsko) nenáročná čená koza, červená sokoto (Nigérie), Jamnapari (Indie), Haimen (Čína), bílá guizhou (Čína), Katjang (Malajsie, Indonésie), kreolská západoindická (Karibik, Kuba td.)

srstnatá plemena

Obrazekangorská - původem z Anatolie v Turecku. Je rošířena v Rusku, jižní Africe, USA a Argentině. Hmotnost kozlů je 45 kg, koz 35 kg. Zbarvení srsti je různé. Nejběžejšími jsou barvy bílé, hnědé a černé. Od tohoto plemene získávéme MOHÉR. Produkce střiže je následující: koza 3 - 4 kg, kozel 5 - 6 kg.


Obrazekkašmírská - je rosčířena zejména v oblastech Indie, Tibetu a Afgánistánu. Hmotnost kozlů 55 kg u koziček 35 kg. Barva srsti je bílá či černá. U tohoto plemene srst vyčesáváme - jedná se o podsadu. Za rok získáváme 200 - 500 g KAŠMÍRU. Plodnost se pohybuje mezi 140 - 160 %.


Obrazek

 • chyangra - je chována v údolí Himalájí v nadmořské výšce 3 000 m.n.m. Barva srsti je bílá. Hmotnost koz je 27 kg a kozlů 45 kg. Od tohoto plemene získáváme vyčesáváním také KAŠMÍR, a to v množství 250 g za rok. Kastráti jsou využívání k nošení nákladů.
 • liao-ning - je plemeno chované v Číně v nadmořské výšce 1 100 m.n.m. hmotnost zvířat je 45 -52 kg. I toto plemeno je využíváno k produkci KAŠMÍRU. Množství se pohybuje v rozmetí 500 - 600 g za rok.

mezi další srstnatá plemena patří: koza mongolská (Mongolsko, Čína), koza tibetská (Nepál) - u obou plemen produkce cca 300 g kašmíru za rok.

CHOV KOZ OBECNĚ


Obrazek

Chov koz je již po staletí součástí chovů hospodářských zvířat. Na našem území byly nejvyšší početní stavy koz v letech 1900 -1945. Např. v roce 1920 bylo chováno 1 291 000 koz a v roce 1945 bylo chováno 1 591 000 ks. Současný trend je patrný v tabulce pod textem. Z těchto čísle vydedukujem, že koza byla zejména zvířetem chudých lidí, proto její stavy měly maxima v období mezi válkami. Toto zvíře poskytuje řadu produktů: mléko, maso, produkce kůži a srtsti (mohér a kašmír). Kozí mléko je často označováno za mléko starců a dětí. Jeho význam je zejména u lidí, kteří jsou intolerantní na laktózu mléka kravského (intolerance - nesnášenlivost, alergická reakce).  Normovaná laktace v ČR je v délce 280 dní.

Největšími chovateli koz jsou státy ASIE. Jsou to zejména: Čína - 140 mil. ks, Indie - 125 mil. ks, Pakistán 49 mil. ks aj. Dalším kontinentem s velmi početnou populací je AFRIKA. Stavy jsou ve vybraných zemích následující: Súdán - 38 mil. ks, Etiopie - 17 mil. ks, Somálsko - 13 mil. ks aj. V latinské Americe jsou stavy koz na úrovni cca. 38 mil. ks. Největšími chovateli jsou Brazílie (75 %), Mexiko, Bolivie a Argentina. V severní Americe jsou stavy koz pouze kolem 2 mil. ks. Evropa má cca. 19 mil ks těchto zvířat. Největšími chovateli jsou: Řecko, Itálie, Španělsko, Albánie a Francie (je největším porudcentem mléka v Evropě).

Stavy koz a kozlů v ČR

kategorie / rok 

1990

1995

2000

2002

2006

kozy a kozli celkem

40.638

44.993

31.988

13.574

14.402

Původ a domestikace

Koza patří mezi jedno z prvních domestikovaných zvířat.Chov koz, resp první zmínky o něm jsou datovány do mladší doby kamenné.

Předci dnešních kulturních plemen koz jsou:

Capra prisca - koza keltská -- ------- evropská plemena
Capra falconeri - koza šrouborohá --- středozemní plemena

Capra aegagrus - koza bezoárová ---- asijská plemena

Koza šrouborohá  Obrazek

 

 

¨¨

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Neobvyklý Domáci miláčik

Nataly,12. 2. 2011 14:38

To ste vedeli že niekto má kozu ako domáce zviera či ako psa? Normálne oni sledujú telku a tam pri pohovke hladkajú kozu, svet je plný čudných vecí.

kozyyyyyyyyyyyyyyyy

Ondra,2. 9. 2010 22:31

Cau, mam kamosku která ma maly kozy a uz je ji 25 takze si myslym ze uz moc neporostou protoze nechce mit deti. Myslis ze se ma za co stydet??? Jak velký kozy mas ty ????