Jdi na obsah Jdi na menu
 


Ahooj všichni,na mých stránkách si můžete prohlížet naše zvířatka ale budem tam mít i cizí,chtěla bych tam udělat i inzerci.A kdyby ste vy chtěly dát i fotku na moje stránky svých zvířat nebo zvířete tak mi napište na e-mail: f.kajka@seznam.cz a pokusím se je tam dát!!!:)

 

ObrazekObrazekObrazek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Co je nutné znát o morčatech

V níže zobrazených odkazech se dozvíte mnoho užitečných informací o morčatech. 

pořizujeme si morče
Zde je několik bodů, které stojí za zvážení a promyšlení ještě před koupí morčátka. Pod posledním bodem je připojena malá rada pro začínající chovatele.

BYDLENÍ
Zde jsou popsány možnosti, jak morče ubytovat, dále i popis různých podestýlek a jejich využití, také i výčet potřebných doplňků do ubikace.

Popis morčete 
Pod tímto odkazem je popsáno, jak by mělo standardní (chovné) morče vypadat, dále zde naleznete i popis plemen a zbarvení.

ODCHOV
Zde jsou informace o pro ty, kteří by se chtěli dozvědět něco bližšího o odchovu morčat - porodu a péči o miminka, kterým matka po porodu zemře, ztratí mléko nebo  z nějakého důvodu je odvrhne.

ABY BYLO MORČE ZDRAVÉ
Pojednání o zdravé výživě a velmi důležitém vitamínu C, který si morče neumí vytvořit, najdete právě v tomto odkazu. Dále je zde vysvětleno, jak pečovat o drápky, zuby a srst. V neposlední řadě uvádím informace o všenkách, svrabu a mé zkušenosti s operací naší Nelinky.

JAK MORČE S NÁMI MLUVÍ
Morče má poměrně rozsáhlý slovník, jehož základy jsou vysvětleny pod tímto odkazem. Mimo to zde popisuji i to, co se morčeti nelíbí, ač někomu by chování či hlasový projev mohl připomínat spíše spokojenost. Pod růžovými odkazy jsou nahrávky, které řeč morčat reálně přiblíží. V neposlední řadě jsem se zde zamyslela i nad agresivitou morčat.

HLODAVCI
Zde se můžete podívat na krátký popis řádu hlodavců, jejich rozčlenění do dvou podřádů a v neposlední řadě přehled zástupců čeledi morčatovitých. Dále i z části je zde popis i fotografie některých druhů morčat, které se mi podařilo najít na internetu, a samozřejmě i jejich nejbližší příbuzné - mary, které tvoří společně s morčaty dvě podčeledi čeledi morčatovitých. Přidala jsem i kapybary a aguti. Dokud jsem nehledala informace i o jiných druzích morčat, netušila jsem, že se o nich na českých stránkách téměř nic nedá najít, na zahraničních to je trochu lepší, jenže cizí jazyky jsou mou slabou stránkou.

 

Popis morčete

 Stavba těla je stejná u všech plemen morčat. Morče musí celkově působit pevným, silným a kompaktním dojmem. Široká oblá hlava přechází v krátký a silný krk. Ramenní partie je široká a dobře osvalená. Předhrudí je plné a široké, lopatka je dobře osvalená. Ramena přecházejí v nepříliš dlouhý hřbet. Hřbet je široký pevný. Zadní část je plná a oblá, ocas chybí. Každé morče má nad zadečkem žlázu, která vylučuje tuhý maz (někdo maz může považovat za znečistění výkaly). Tato žláza  je jasně patrná u krátkosrstých morčat, u dlouhosrstých je skryta pod chlupy. Hlava je silná a široká, nosní partie je zaoblená a tváře jsou plné a dobře vyvinuté. Oči jsou velké, široce posazené, jasné a malinko vystouplé. Uši jsou nízko na hlavě posazené, poměrně velké a dolů klopené. Okraje boltce jsou hladké a uprostřed ucha je malá vlnka. Boltce jsou velmi lehce osrstěné krátkými, řídkými chloupky.
Srst se skládá ze spodních jemných chlupů a horních krycích hrubších chlupů. Srst morčete je hustá a lesklá, působí zdravým a celistvým dojmem bez vnějších parazitů. Je souměrně hustá bez prořídlých či lysých míst s výjimkou přirozeně neosrstěného místa za ušním boltcem.
Váha, kterou dosáhne morče, je ideální v rozmezí od 800 – 1 200 g, minimálně hmotnost může být 700 g, maximálně 1 300 g.

Morčata se saténovou srstí
Saténová srst je jemnější než normální, zároveň však hustší a vyznačuje se velice výrazným leskem. Tento lesk je výrazný zvláště u krátkosrstých plemen. U jedinců dlouhosrstých je lesk patrný zvláště na hlavě, kde je srst krátká, na dlouhé srsti v těle se poněkud ztrácí. Všechny barvy působí tmavším, sytějším dojmem. Srst je však díky své jemnosti náročnější na údržbu. Morčata s touto strukturou srsti jsou dnes již chována ve všech plemenech.

Nedoporučuje se připouštět dva saténové jedince. Následkem by mohly být zdravotní potíže a malý vzrůst.
 

Podle následující tabulky je možné přibližně vyvodit procento narozených saténových morčat a nositelů SG ve vrhu. Procentuální zastoupení nositelů SG je orientační,  nemusí vždy platit. To, jestli má mládě SG, se v budoucnu ověří následným krytím.
 

RODIČE

MLÁĎATA

satén  x  satén   (nevhodné spojení)

100 % satén

satén  x  nosič SG

50 % satén + 50 % nositelů SG

satén  x  normální srst

100 % nositelů SG

nositelů SG  x  nositelů SG

25 % satén + 50 % nositelů SG + 25 % normální srst

nositelů SG  x  normální srst

50 % nositelů SG + 50 % normální srst

 

 

Jak rozeznáme samici a samce

Mnoho začínajících chovatelů samici a samce od sebe nedovede rozlišit. U miminek je rozpoznání trochu složitější, ale za několik dní po narození se pohlaví miminek dá bezpečně určit. Zkušení chovatelé to zvládají hned po porodu, je to jen otázka cviku a tréninku při opakovaných porodech.
U pracovníků ve zverimexech se můžeme setkat s tím, že tito  "odborníci", než aby přiznali, že pohlaví nepoznají, vám klidně o samci s jistotou tvrdí, že je to samice a naopak. V horší případě tak činí úmyslně, aby morče za každou cenu prodali.
Na následujících fotkách je velmi dobře vidět rozdíl mezi samcem a samicí, jako model posloužili  Xenda s Vivinkou.

                      samice        samec 
                                                                                   

 

Plemena
Abych nezahltila stránku s popisem morčat, plemena naleznete zde.

Zbarvení
Pod následujícími odkazy se dozvíte více informací o zbarvení morčat.

Jednobarevná morčata
 

Vícebarevná morčata 

 

Zakázaná (nedoporučená) křížení
Pro připouštění platí určitá pravidla. Rozdělila bych je na dvě sklupiny.

Genetická - po tomto spojení je vysoké riziko, že se rodí mrtvá, poškozená zdravotně i nedonošená mláďata, která po porodu umírají nebo žijí velmi krátce, případně pokud se dožijí dospělosti, jejich potomci mohou mít oslabený organismus vůči různým onemocněním, či viditelně degenerovaný fyzicky. Zodpovědný chovatel takové jedince spolu nikdy nepřipustí.

Nedoporučuje se:
šiml x šiml
dalmatin x dalmatin
dalmatin x šiml
satén x satén
příbuzné mezi sebou

Plemena či barvy mezi sebou -  rodí se zdravá miminka, ale většinou jsou nestandardní a nepoužitelná v chovu, neprojdou registrací. Toto se týká pigmentu, délky srsti, rozet, ATG a RG.

Nedoporučuje se:
morče bez pigmentu x morče s pigmentem
morče dlouhosrsté x morče krátkosrsté
americký teddy či anglický rex  x crested nebo rozeta
americký teddy x anglický rex
crested x rozeta
peruánec x angora
peruánec x coronet
merino či coronet x alpaka
 

Soužití morčete s hlodavcem jiného živočišného druhu, případně s králíkem.
Morčata by se rozhodně s jiným hlodavcem nesnesla. I když někomu na první pohled takové soužití může připadat vhodné, opak je pravdou. Např. potkan je v podstatě predátor, i když vypadá velmi mírumilovně. Pokud nastane něco, co se mu hodně nelíbí, případně je zahnán do bezvýchodné situace, pak zaútočí.  Každý druh má jiný způsob života, jiné návyky, jinou řeč - prostě si spolu nerozumí, pozor na to. Někdo chová spolu králíka s morčetem, ale není to plnohodnotné soužití. (Králík není hlodavec, patří do samostatného řádu zajícovitých) V podstatě žijí vedle sebe (ne spolu) a v tom je obrovský rozdíl. Každý živočišný druh by měl být chován s jedinci svého druhu.